Vatikan

Vatikan

Dünya’nın en küçük ülkesi Vatikan Roma sınırları içinde yer alıyor.  44.000 metrekarelik alan üzerine kurulmuş olan Vatikan’ın nüfusu 920 kişidir.  Hristiyanlığın Katolik mezhebinin merkezi oldu için Dünya üzerinde çok büyük bir etkiye ve güce sahip olan Vatikan daha önce 45.000 km karelik bir alana sahipmiş ve içinde 3.5 milyon insan yaşıyormuş. Vatikan, topraklarını İtalya Krallığı alınca 1929 yılında yapılan Laterano anlaşması ile bağımsızlığına kavuşmuş.

Papa’nın hem Siyasi hem de dini lider olduğu Vatikan‘ın kendine ait radyosu ve ordusu da mevcut. XV. yy’da Michelangelo’nun tasarladığı kıyafetleri kullanan 200 kişilik gönüllü İsviçreli askerler tarafından korunuyor.

Vatikan’ın en ünlü yapıları San Pietro Kilisesi , San Pietro Meydanı, Vatikan Müzesi , Sistina Şapeli ve Vatikan Sarayı’ dır.

asker
Vatikan Askeri

Vatikan Nerede 

Vatikan İtalyan’ın Roma şehri içinde yer alıyor. Roma’yı ikiye bölen Tiber Nehri’nin batısında yer alıyor.

Vatikan’a  metro ile ulaşmak için Ottaviano- San Pietro durağında inmek gerekiyor.  Navona Meydanı’ndan 15 dakika, Popolo Meydanı’ndan 25 dakika , Spagna Meydanı’ndan 20 dakika yürüme mesafesinde bulunan Vatikan’a ulaşım mümkün. Piazza Venezia’dan da 81 numaralı otobüs ile ulaşabilirsiniz.  Roma Gezi Rehberinde Roma şehir içi ulaşım ve yürüyüş rotaları kısmından detaylı inceleyebilirsiniz.

Vatikan
Vatikan Nerede

Vatikan Müzesi

Vatikan müzeleri 13. yy’dan itibaren Papaya hediye edilen Dünya’nın en özel hediyelerinin yanı sıra Raphael, Michelangelo gibi Rönesans döneminin ünlü sanatçılarının da eserlerini de barındıran Roma’nın en büyük Müzesi. Yıllık 6 Milyon kişiyi bulan ziyaretçi sayısı ile Dünya’nın en çok ziyaret edilen müzesi konumunda bulunuyor.

Yıllık 6 milyon kişi gibi bir ziyaretçi sayısı olunca haliyle bilet almak ve giriş için uzun bir kuyruğa girmek gerekiyor.

Vatikan Müzesi Giriş ücreti 17 Euro indirimli  8 Euro

Vatikan Müzesi biletleri ile ilgili resmi sayfadan detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Vatikan Müzesi Pazartesi gününden Cumartesi gününe kadar açık olan Müze sabah 09:00’dan Akşam 18:00’e kadar ziyarete açık. Son giriş 16:30.

Vatikan müzesi ayın son pazar günü ücretsiz olarak gezilebiliyor.  09:00-14:00 (Son giriş 12:30)

Müze dini eserlerden Mısır Medeniyetine , Antik Yunan heykellerinden sanat tarihine kadar bir çok eserin görüleceği çeşitli bölümlerden oluşuyor.

Bu bölümlerin en en önemlilerinden birisi şüphesiz ki Sistine Şapeli’dir.

Sistine Şapeli

Adını Papa Sistus’tan alan Sistina Şapeli’nin 1480 yılında inşası tamamlanmış. Dünya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Sistine Şapeli Hristiyanlık dünyası için de çok önemli bir yere sahip. Papalık seçimlerinin yapıldığı yer. Vatikan Müzelerinin de son mekanı.

Papalık seçimlerinde oy kullanan kardinallerin oy pusulalarını buradaki şöminede yakarak halka haber vermeleri bir gelenek olmuş. Siyah duman Papa’nın seçilemediği beyaz duman ise Papa’nın seçildiği anlamına geliyor.

Sistina Şapeli
Sistine Şapeli

Sistine Şapeli’nin tavanı Michalengelo tarafından yapılmış. Tavana sadece burada toplanan kardinallerin anlayabileceği resimler olmasını isteyen Papa’nın ısrarı üzerine bu işi yapmayı istemeyerek de olsa kabul etmek zorunda kalmış. Sistine Şapeli’nin tavanında Yaratılış Kitabı’nda bulunan 9 sahne işlenmiş. Bu sahnelerin en ünlüsü ise Adem’in Yaratılışı sahnesi.

Adem’in Yaratılışı

Kardinallerin toplandığı Sistine Şapeli’nin tavanına Papa II. Julius tarafından yaptırılan sadece kardinallerin anlayabileceği sırlar içeren resimlerin en ünlüsü olan  ”Adem’in Yaratılışı Freski” 1511 yılında Michelangelo tarafından yapılmış. Eksi Ahit’te bulunan 9 sahnenin işlendiği Şapel’in tavanında ”Adem’in Yaratılışı” freski tam ortaya gelecek şekilde resmedilmiş. Resimde görünen Tanrının yüzünün Michelangelo’nun yüzü olduğu düşünülüyor. Adem’in Yaratılışı Freski’nde dikkat çeken diğer detay ise Tanrı’nın beynin içinde resmedilmiş olması. Bu konuda Ekşi Sözlük yazarlarından ”Ben de Kararsızım’ın” yazdığı yazıya göz atmanızı tavsiye ederim.

Adem’in Yaratılışı Wikimedia.org

San Pietro Bazilikası 

64 yılında ölen  ve İlk papa olarak kabul edilen Aziz Petrus’un gömüldüğü yer olan Vatikan Tepesi’ne Roma’nın ilk Hristiyan imparatoru St. Peter tarafından 319 yılında inşaatına başlatılmış 349 yılında tamamlanmış. St. Peter Bazilikası’nın yapımından önce Aziz Petrus’un mezarının içinde bulunduğu necropolis yıkılmış, tepe ise inşaatı kolaylaştımak için düzleştirilmiş.

Onbeşinci yüzyılın ortalarında yıkıma uğramış Papa V. Nicolas tarafından restorasyon ve genişletilme kararı alınmış olsa da bunu yapmak için ömrü yetmemiş. Yaklaşık yarım yüzyıl sonra 1506 yılında Julius II tarafından eski bazilika yerine yeni bir bazilika yapımına başlatılmış.

San piedro
Aziz Petrus Meydanı

Yapımı esnasında birçok mimarın değiştiği bazilikanın en ünlü mimarı Michalengelo olmuş. 72 yaşındayken baş mimar olarak görev aldığı bazilikanın kubbesini tasarlamış ama yapımı esnasında 1564 yılında hayatını kaybetmiş.    Daha sonra Giacomo Della Porta tarafından 1590 yılında tamamlanmış.

22.000 metre karelik alan üzerine kurulu olan bazalika Dünya’nın en büyük Bazilikası olma özelliğini taşıyor. 18. yüzyıldaki papa tarafından da bundan büyük bazalika yapılmaması açıkça dile getirilmiş.

San Pietro
San Pietro Bazilikası – Vatikan

Bu kubbe Roma’yı 360 derecelik açıyla görebileceğiniz muhteşem bir manzara sunuyor. Ama bunun için uzun bir sıra beklemek gerekiyor. 138 metrelik yüksekliğe sahip olan kubbeye çıkmak için sonra 550 merdiveni 5 Euro karşılığında çıkmak gerekiyor. Eğer 550 merdiven çok geldiyse ki gerçekten çok 230 merdiveni 7 Euro karşılığında asansör ile çıkabilirsiniz.

Daha sonra Kilisenin içine ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz. Kilisenin içinde bugüne kadar papalık yapmış kişilerin mezarlarını görebiliyorsunuz. İçeride bulunan en önemli eserlerden birisi ise Michalengelo’nun Meryem’in Hz. İsa’nın çarmıha gerilmiş bedenini kucakladığı heykelidir.

22.000 metre karelik alan üzerine kurulu olan bazalika Dünya’nın en büyük Bazilikası olma özelliğini taşıyor. 18. yüzyıldaki papa tarafından da bundan büyük bazalika yapılmaması açıkça dile getirilmiş.

Aziz Petrus Bazilikası Ziyaret saatleri : Ekim ayından Mart ayı sonuna kadar 07:00 – 18:00 saatleri arasında , Nisan ayından Eylül ayı sonuna kadar 07:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Aziz Petrus Meydanı 

240 metre genişliği ve 380 metre uzunluğu ile Dünyanın en büyük meydanlarından biri olan San Pietro Meydanı Ünlü mimar Bernini tarafından tasarlanmış. Aziz Petrus Bazalikası’na giden patika yol üzerine elips şeklinde inşa edilen meydanın Etrafına 248 adet sütun yerleştirilmiş. Bu sütunlar Bernini ve yardımcıları tarafından yapılan 140 adet aziz heykeli ile süslenmiş.

Papanın halka seslendiği ve konuşmasına katılan binlerce insanı kutsadığı meydanda biri Bernini  tarafından yapılmış. Ayrıca Mısır gezim esnasında Mısırlıların 11 adet Obeliski İtalyanlar götürdü dediği Obeliskin birisi de burada bulunuyor. (Bir adet Mısır obeliksi de İstanbul’da Sultanahmet Meydanı‘nda bulunuyor.)

roma
San Pietro Meydanı Vatikan
San Pietro
Aziz Petrus Meydanı

Vatikan Kütüphanesi

Dünya’nın en eski kütüphanelerinden birisi olarak bilinen Vatikan Kütüphanesi 1475 yılında kurulmuş. İçinde 75.000 civarında tarihi el yazması kitap bulunduran kütüphane o günden bugüne kadar birçok önemli yazışmayı da barındırması açısından tarihe ışık tutan çok değerli ve önemli bir konuma sahip.

84 km. uzunluğundaki bir alanda yer alan kütüphaneye erişim ise maalesef mümkün değil. Son papa 16. Benedict’in emri ile dijital olarak saklanması yönünde çalışma başlatılan arşivin içinden seçilen 100 adet belge gazetecilere gösterilmiş. Capitolini Müzesinde sergilenecek olan 100 belgenin arasında Osmanlı’nın Viyana kuşatması ile ilgili olan bir belge bizim açımızdan en çok dikkat çekeni.  Capitolini Müzesi Salı ve Pazar günleride dahil olmak üzere Sabah 09:00  ile Akşam 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Müze giriş ücreti 12 Euro.

Roma’da bulunan diğer müzeler ile ilgili bilgiye Roma Gezi Rehberinden ulaşabilirsiniz.

 Dünya’nın her yerinden daha fazla fotoğraf için instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.