Seyahat Uygulamaları

Seyahat Uygulamalarım

Seyahat öncesinde ve seyahat esnasında hayatımı kolaylaştıran siteler ve uygulamalar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Gideceğimiz yere karar verdikten sonra belli bir hazırlık dönemine giriyorum. Bu hazırlık döneminde gideceğim ülke ile ilgili bilgiler topluyorum. Gitmeden önce yapılan hazırlık zaman yönetimi açısından faydalı olduğu gibi, maliyet açısından da oldukça önemli faydalar sağlıyor. Ayrıca görülmesi gezilmesi gereken yerleri, yapılacak aktiviteleri  atlamadan gideceğim yerlerle ilgili bilgi sahibi olarak geziye çıkıyorum.

Tripadvisor 

Seyahate çıkmadan önce mutlaka bilgi topluyorum ama mutlaka baktığım bir site var. Bu sitede gidilen yerde tecrübe edinmiş kişilerin yorumları dahil olmak üzere ülkenin gezilecek yerlerini tespit etmek ve planlamama ekleyip eklemiyeceğim, eğer ekleyeceksem ne kadar süre ayıracağım konusunda fikir edinmemi sağlıyor.

 

 

Skyscanner 

Seyahat için en önemli adımlardan birisi ise uçak bileti alma aşaması. En ucuz uçak bileti ve en avantajlı aktarma ve zaman konularınıda dikkate alarak uçak bileti bulmamı sağlayan uygulama Skyscanner uygulaması. Bir çok uçak arama uygulamasını da sorgulayarak sunduğu seçenekleri değerlendirerek en avantajlı uçak biletini tercih ediyorum.   Bir çok uçak bileti uygulaması olmasına karşın benim kullandığım ana uygulama bu.

 

 

 

Booking

Uçak biletinin ardından en önemli seyahat adımı konaklama. Konaklayacak yerimi bulmak için Booking’i kullanıyorum. Konaklayacak yerimi ayarlarken, Şehir merkezine olan uzaklığı, şehre gireceğim yere olan mesafesi (havaalanı, otogar, tren istasyonu), toplu taşımaya olan mesafesi, sunduğu imkanlar (İnternet, Kahvaltı, Müstakil Banyo), Temizlik ve tabiki maliyet konaklayacağım yeri seçmemde göz önünde bulundurduğum kriterler.

 

 

 

Google Maps

Google Map uygulamasını bilmeyen sanırım yoktur. Google map uygulaması yolculuklarda rota oluşturmak, gideceğimiz yeri bulmak, mesafeyi hesaplamak, zamanı ayarlamak gibi konularda yardımcı olduğu gibi gezilecek yerde görülmesi gereken yerleri de göstermesi ile avanatja sağlıyor. Ayrıca yol ve trafik durumu gibi bir çok bilgiye de ulaşabileceğimiz uygulama gezilerimin vazgeçilmezlerinden.

 

 

Maps.me

Eskiden bir şehre indiğimde ilk işim Turizm bürosuna giderek o şehre ait bir harita almak olurdu. Teknolojinin gelişimi ile birlikte bu uygulama hatırlar arasındaki yerini aldı. Artık cebimizdeki telefonlarla şehir haritalarına ulaşabiliyoruz. Ancak internetin olmadığı durumlarda zorluklar yaşıyoruz. O nedenle offline çalışan harita uygulaması Maps.me gezilerde oldukça faydalı oluyor. Yapmanız gereken Uygulamayı indirdikten sonra bulunduğunuz ülkenin haritasını indirmek sonra offline olarak uygulamayı kullanmak.

 

 

Rome2rio

Gittiğim ülke içinde ülkeye özgü ulaşım araçları ve bunlara ait sitelerin yanı sıra hangi araçları kullanacağımı, nasıl diğer şehre ulaşabileceğimi görmek ve bununla ilgili plan yapmak için kullandığım uygulama.

 

Uber

Yeni bir ülkeye hiç bilmediğimiz bir şehre gittiğimizde öncelikle şehir içi ulaşım konusunu çözmemiz gerekiyor. Bunun için toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz belki ama çoğu zamanda taksi kullanmaya ihtiyaç duyuyoruz. Taksi ile ilgili sıkıntılarımız ise malum. Bunun için bize gideceğimiz mesafenin ne kadar olduğunu , ne kadar ücret ödeyeceğimizi gösteren aynı zamanda da en uygun taksiyi bulmamızı sağlayan faydalı bir uygulama. İnternetiniz olması gerektiğini hatırlatayım.

 

 

 

XE Currency

Yurt dışında önemli konulardan birisi de döviz kuru konusu. Ülkenin para değeri ne kadar doğru bir şekilde öğrenmek için kullandığım uygulamalardan.

Accuweather

Gittiğim yerlerde hava durumunun nasıl olacağı önemli konulardan birisi. Günlük olarak havanın nasıl olacağını öğrenmenin yanında seyahate çıkmadan önce de seyahat boyunca havanın nasıl olacağını öğrenebildiğim bir uygulama. Ayrıca seyahatten önce ülkenin yıllık hava durumunu da bu uygulama ile görmek mümkün. O nedenle planlama aşamasında da fayda sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.