İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

İSTANBUL ANADOLU YAKASI GEZİLECEK YERLER

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek yerleri ilçe ilçe inceleyebileceğiniz gezi rehberidir. Üsküdar , Kadıköy , Adalar Gezilecek yerler. İstanbul Anadolu Yakası Gezi Rehberi.

Kız Kulesi
Kız Kulesi

Üsküdar ve Çevresi Gezilecek Yerler

Üsküdar gezilecek yerler, Üsküdar gezi rehberi. İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Üsküdar gezi rehberi.

Kızkulesi

İstanbul’un yerleşim tarihi ile denk bir yer Kızkulesi Adası. Eski Yunan’dan itibaren birçok medeniyete şahitlik etmiş Kızkulesi adası, yeri gelmiş boğazdan geçen gemilerin kontrol noktası olarak kullanılmış, yeri gelmiş imparatorun eşi için mezar olarak kullanılmış. Araştırmalara göre Karaya bağlı olan ada denizin zamanla yükselmesi ile karadan ayrılıp ada halini almış. Bu ada üzerine ilk yapı M.S. 1110 yıllarında Roma İmparatoru Comnenos tarafından şehrin savunması için inşa ettirilen kule olmuş. Osmanlı’nın İstanbul’u almasının ardından buraya bir kale inşa ettirilmiş ve top konulmuş. Şehrin savunması için kullanılan kale’ye 17’yy.da bir de fener ilave edilmiş.

Üsküdar Harem sahil yolu

Özellikle yaz akşamlarında yürüyüş için ideal yerlerden birisi. Karşınızda Avrupa Yakası’nın en güzel sarayları ve eserlerini görebileceğiniz, Kız kulesini izleyebileceğiniz, Sarayburnu, Topkapı Sarayı’nın ışıklarını  ve İstanbul Silüetini gözlemleyebileceğiniz bir yer.

Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi İstanbul’un en güzel manzaralarından birini sunan 265 metre rakımlı Büyük Çamlıca Tepesi. Çamlıca Tepesi gece bir başka güzel o nedenle gece çıkmanızı öneririm. içinde bir çok restoran, yürüyüş yolu, çay bahçeleri ve cafelerin bulunduğu tepede birde İBB’nin işlettiği Çamlıca Tepesi Sosyal Tesisleri yer alıyor. Çamlıca Tepesi’ne ulaşım için en pratik yol Altunizade’ye gelmek buradan minibüslerle tepeye çıkabilirsiniz. Bir başka Alternatif ise Üsküdar’a gelip oradan Kısıklı’ya giden bir otobüse binip Çamlıca Kavşağında inebilirsiniz.

Çamlıca
Çamlıca Tepesi

Beylerbeyi Sarayı

1863 yılında Sultan Abdülaziz’in isteğiyle ünlü mimar Sarkiz Balyan’a yaptırılan saray 1865 yılında tamamlanmış. Devlet konuk evi olarak tasarlanan saray ismini aldığı Beylerbeyi’nde bulunuyor. Pazartesi ve Perşembe günleri ziyarete kapalı olan Beylerbeyi Sarayı haftanın diğer günlerinde ziyarete açık. Giriş ücreti Tam 30 TL, indirimli 15 Tl olarak belirlenmiş. Beylerbeyi Sarayı’na gitmek için Üsküdar’dan kalkan otobüs ve minibüsleri kullanabilirsiniz. Beylerbeyi Sarayı Ziyaret saatleri ve Giriş ücreti ile ilgili bilgilerin bulunduğu resmi sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Beylerbeyi Sarayı
Beylerbeyi Sarayı

Kadıköy ve Çevresi Gezilecek Yerler

Kadıköy Gezilecek yerler, Kadıköy gezi rehberi. İstanbul Anadolu Yakası’nın en hareketli en eğlenceli yeri Kadıköy. Son zamanlarda İstanbul’unda kalbi olan Kadıköy cafeleri ,barları, restoranları ile İstanbul’un her yerinden binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Kadıköy Boğa Heykeli Altı yol 

Sadece Kadıköylülerin değil neredeyse tüm Anadolu Yakasının buluşma noktası Kadıköy Boğa heykeli. Boğa heykelinin tarihine göz atmak gerekirse ya da şöyle düzeltsek daha doğru olur, Boğa heykelinin tarihteki yolculuğuna göz atmak gerekirse.  Boğa heykeli 186o yılında Fransa ve Almanya arasında kömür rezervi nedeniyle sürekli savaşa neden olan Alsace-Lorraine bölgesinin  Fransızlar tarafından alınmasını ve Fransa’nın gücünğ temsilen 1864 yılında Fransız heykeltraş Bonhevr tarafından yapılmış. Daha sonra bu bölge Almanlar tarafından tekrar alınmış ve heykel Almanya’ya götürülmüş. Daha sonra 1. Dünya Savaşı’na girerek İngiliz ve Fransızlara karşı Almanların yanında yer alan Enver Paşa’ya Alman Kralı II. Williem tarafından hediye edilerek İstanbul’a getirilmiş. İstanbul’da Beylerbeyi Sarayı Bahçesine yerleştirilen heykel daha sonra sırasıyla Yıldız Sarayı Bahçesi’ne , Bilezikçi Çiftliğine , oradan Harbiye’deki Lütfi Kırdar Spor Salonu önüne daha sonra Kadıköy Kamakamlığı önüne konur. 1987 yılında son durağı Kadıköy Altıyol kavşağı olur ve  Kadıköy’ün sembolü ve Buluşma noktası haline dönüşür.

Kadıköy Boğa Heykeli
Kadıköy Boğa Heykeli

Oyuncak Müzesi

2005 yılında Sunay Akın tarafından kurulan oyuncak müzesi 1700’lü yıllardan itibaren 40 ülkeden toplanan çeşitli oyuncağı barındırıyor. Oyuncak Müzesi İstanbul Göztepe’de Ömer Paşa Caddesi Dr. Zeki Zeren Sokağı’ndda bulunan tarihi köşk içinde bulunuyor. Oyuncak müzesine Göztepe’den geçen otobüslerle ulaşılabiliyor. Oyuncak müzesi giriş ücreti 13 TL indirimli giriş ücreti ise 10 TL . Otuncak müzesi çalışma ve ziyaret saatleri ise; Hafta içi 09:30 – 18:00 , Hafta sonu 09:30 – 19:00

Caferağa Medresesi

1559 yılında Babüssaade ağalarından Cafer Ağa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. İçinde Geleneksel Türk Müziği eğitimi de dahil olmak üzere 15 farklı sanat atölyesini içerisinde barındıran medrese bahçesinde dinlenme imkanı sunuyor.

Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa garı tarihi Bizanslara kadar dayanıyor olsada ismini III. Selim’in vezirlerinden Haydar Paşa’dan almış. Bunun sebebi ise Haydar Paşa’nın burada bağ ve bahçelerinin bulunması. Önce İstanbul-İzmit arası tren yolu için tasarlanan gar daha sonra II. Abdülhamid döneminde İstanbul-Bağdat Demiryolu hattının  ilk durağı olarak Anadolu-Bağdat Alman firması tarafından Otto Riter ve Helmuth Conu adındaki 2 alman mimara yaptırılmış. 500 İtalyan taş ustasının da yapımında görev aldığı garda kullanılan taşlar Hereke’den getirtilmiş. Yapımına 30 Mayıs 1906 yılında başlanan inşaat çalışmaları 19 Ağustos 1908 yılında tamamlanmış.

Haydarpaşa Garı
Haydarpaşa Garı

Bağdat Caddesi

İStanbul Anadolu Yakası’nın en popüler yerlerinden olan Bağdat Caddesi üzerinde bulunan birçok mağazadan alışveriş yapabilir. Restoranlarda yemek yiyebilir, arkadaşlarınızla kahve içebilir, barlarda ve publarda eğlenebilir, yürüyüş yapabilirsiniz. Özellikle yazın açık havada zaman geçirmek isterseniz Caddebostan Sahili’ni tercih edebilirsiniz.

Adalar Gezilecek Yerler

İstanbul’da hafta sonu ne yapılır ? diyorsanız Adalara gidebilirsiniz. Doğanın içinde yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir, denize girebilir, cafelerinde dinlenebilir, İstanbul’un trafiğinden uzaklaşabilir, bahçelerinden çeşit çeşit çiçeklerin sarktığı evlerin bulunduğu sokakların huzurunu dinleyebilirsiniz. Adalara giderken Ada vapurunun keyifi ise Adalar gezisinin artısı. Peki,  4 adanın bulunduğu Prens Adaları içinden hangi adaya gitmeli ?

Büyükada

Adaların en büyüğü olan Büyükada’da ne yapılır ? Büyükada’da gezilecek yerler nelerdir ?

Eğer Büyükada’ya gittiyseniz kesinlikle Aya Yorgi‘ye çıkmanızı tavsiye ederim.  Yürüyerek 1-2 saatte ulaşabileceğiniz gibi, bisikletle de ulaşabilirsiniz. Bu muhteşem manzarayı mutlaka görün.

Piknik yapabilirsiniz bunun için Dil burnu ve Taş ocağı piknik alanını kullanabilirsiniz.

İskeleden kalkan ücretsiz motorlarla plajlara gidip yüzebilirsiniz.

Büyükada Gezilecek Görülecek Yerler

Aya Yorgi Manastırı

Saat Kulesi Meydanı

Reşat Nuri Güntekin Evi

Meryem Ana Kilisesi

Rum Yetimhanesi

Heybeliada

Heybeliada Gezilecek Görülecek Yerler

Büyükada’ya göre daha sakin olan adada yürüyüş yapabilirsiniz. Ada’nın etrafını yürüyerek dolaşabilir, bu turu yaparken de görülmesi ve gezilmesi gereken yerleri gezebilirsiniz.

Ruhban Okulu 

Hüseyin Rahmi Müzesi

Deniz Lisesi

Aya Yorgi kilisesi

Heybeliada Senatoryumu

Aya Spridon Manastırı

İsmet İnönü Köşkü

Burgazada

Konum itibari ile Büyükada’dan başlayan sıralamada 3. sırada yer alan Burgazada çiçeklerle çevrelenmiş evlerin bulunduğu sokaklarda geebileceğiniz en sakin adalardan. Kınalıada’ya gitmeden önce Sait Faik Abasıyanık Müzesi’ni , Hristor Manastırını, Kalpazankaya Koyu‘nu Burgazada gezilecek yerler listenizde bulundurmalı ve buraları görmelisiniz.

Kınalıada 

İstanbul’a en yakın ada Kınalıada nüfus yoğunluğu da en yüksek ada. Adaların en küçüğü olan Kınalıada’nın çevresini 2 saatte turlamak mümkün. Kınalıada gezilecek yerler ise Hristos Manastırı , Gregoryen Kilisesi , Ayazma Koyu.

İstanbul Avrupa yakasında gezilecek yerleri buradan görebilirsiniz. 

Dünya’nın her yerinden fotoğraflar için instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.