Machu Picchu Gezi Rehberi

Machu Picchu Gezi Rehberi

Machu Picchu Gezi Rehberi . Machu Picchu Nerede ? Machu Picchu’ya nasıl gidilir ? Machu Picchu Tarihi. Machu Picchu nerede kalınır ? Machu Picchu Gizemi. Machu Picchu Antik kenti ile ilgili bilgiler bu rehberde.

Machu Picchu Dünya’nın yedi harikasından biri. Gezginlerin haccı, İnka İmparatorluğunun son kenti. Dünyanın en özel yerlerinden birisi. Yılda yüzbinlerce turistin akın ettiği Machu Picchu antik kenti Peru ekonomisine de ciddi bir katkı sağlıyor.

MAchu Picchu

Machu Picchu Nerede ?

Machu Picchu Antik kenti Peru And Dağlarında bulunuyor. 2.430 metre yükseklikte bulunan antik kente en yakın yerleşim yeri Aguas Caliantes kasabası. Macchu Picchu Cusco kentine 88 km. uzaklıkta bulunuyor.

Machu Picchu Tarihi

1911 yılında ABD’li Hiram Bingham tarafından bulunan şehrin tarihi 1400 lü yıllara dayanıyor. İnka Kralı Pachacutec tarafından inşa ettirilen kentin asıl amacı İnkalarda yarı tanrı olarak görülen kralın Tanrı’ya yakın olmasını simgelemek amacıyla And Dağlarına yapılmış. 1530’lu yıllarda İspanyol işgalcilerin ülkeye gelmesiyle birlikte burası adeta bir sığınak olarak kullanılmış. Kısa süre sonra yayılan çiçek hastalığı nedeniyle yaklaşık 1000 kişinin yaşadığı şehir terk edilmiş. Machu Picchu’ya giden yollar ortadan kaldırılmış, doğanın da etkisiyle kaybolan şehir 400 yıl boyunca kimsenin uğramadığı bir yer olmuş.

Machu Picchu Antik kenti

Huayna Picchu (Genç Dağ) ve Macchu Picchu (Yaşlı Dağ) arasına kurulan kentin yapımında kullanılan tonlarca ağırlıktaki taşın betonsuz bir şekilde yerleştirilmesi, tekerlekten haberi olmayan İnka Medeniyetinin mühendislik konusunda ne kadar ileri de olduğunun kanıtı. Ayrıca yazının da kullanılmaması sebebiyle Machu Picchu İnka Medeniyetine ait birçok ipucu veriyor.

 

 

Machu Picchu Antik Kenti

1983 yılında Dünya Mirası Listesi‘ne alınan ve hala çözülememiş birçok gizemi bulunan Machu Picchu tarım alanları ve evlerden oluşuyor. Ayrıca tapınaklarda önemli kısımlar arasında yer alıyor. Güneş Tapınağı şehrin en önemli kısmı olarak biliniyor. Güneş Tapınağı’nın altında bulunan Kraliyet Mezarı’da önemli dini yapılardan, bu noktada ölülere tekrar Dünya’ya gelecekleri inancıyla mumyalama işleminin yapıldığını belirtmekte fayda var. İntihuatana Taşı Güneş takvimi olarak kullanılmış olabileceği yönünde rivayetler var. İnti’nin Keçuva dilinde Güneş anlamına geldiğini hatırlatmakta fayda var.

Machu Picchu

Machu Picchu Nasıl Gidilir ? 

Machu Picchu’ya gitmek için öncelikle Cusco’ya gitmek gerekiyor. Cusco’dan sonra Machu Picchu’ya gitmek için 4 yöntem bulunuyor ;

1-İncatrail

Sacred Valley denilen bölgeden 3 gün süren yürüyüşle Machu Picchu’ya ulaşmak mümkün. İnkaların izlediği yolu kullanarak yapılan bu yürüyüş için lisansı olan bir tur şirketi ile anlaşmak gerekiyor. Bu yürüyüş esnasında size yiyecek ve çadır veriliyor. Fakat bu yürüyüş için kontenjan sınırı olduğundan daha önceden rezervasyon yapmış olmanız gerekiyor. Tur şirketleri arasında büyük fiyat farkları var 500 USD ile 1000 USD arasında değişiyor. Bu fiyata 3 öğün yemek ve dönüş için tren bileti dahil oluyor genelde ama siz yapmak isterseniz yinede şartları sorun.

2-Cusco – Aguas Caliantes Tren ile 

Cusco’dan kalkan tren ile Machu Picchu eteklerindeki Aguas Caliantes’e ulaşmak mümkün. İki tür tren var birisi Hiram Bingham bu çok pahalı ve lüks diğeri Expendation bu tren ile ulaşım gidiş dönüş 200 USD civarında yolculuk 3 saat civarında sürüyor. Bilet durumuna ve tren saatlerine bakmak için Perurail sayfasına göz atabilirsiniz.

3- Ollantaytambo – Aguas Caliantes Tren ile

Bu yöntem aslında Machu Picchu’nun ünlü olmasına katkısı bulunan sırtçantalılar için bir nevi teşekkür amaçlı yapılmış. önce Cusco’dan Ollantaytambo’ya gidiyorsunuz. Bu kasaba’ya erken giderseniz görülecek yerler var. Oradan trene biniyorsunuz. Bu şekilde yaparsanız tren ücreti gidiş-dönüş 100 Usd civarında oluyor.

Aguas Caliantes

4- Minibüs ile Cusco’dan Hydroelectrica’ya  

Bu yöntem en ucuz, en keyifli yöntem diyebilirim. Ben bu yöntemi tercih ettim ve çok memnun kaldım. 1-2 gün önceden Cusco Plaza de Armas’ta bulunan tur şirketlerinden minibüs bileti alıyorsunuz. Ben şanslıydım. Yer ayırmadan sabah 6’da kalkıp gittim bir kişilik yer buldum siz yerinizi ayırtın. Gidiş-dönüş 70 sol’e aldığınız bilet ile Hydroelectirca denilen yere geliyorsunuz. Yolculuk yaklaşık 7 saat sürüyor. Hydroelectrica’da inip tren yolundan Aguas Caliantes’e doğru yürüyorsunuz. yürüyüş hızınıza göre 2-2.30 saat süren yolculuk esnasında And Dağları’ının arasından, nehrin kenarından, ormanın içinden kuş sesleri arasında yürüyorsunuz. (Büyük sırtçantanızı hostelin emanetine bırakmayı unutmayın, küçük çanta yeterli.) Bu yöntemi tavsiye ediyorum. Merak etmeyin yalnız olmayacaksınız. 2 gün sonra aynı yere yürüyeceksiniz sizi alacaklar.

Aguas Caliantes

Machu Pichu Konaklama

Machu Picchu’ya geldiğinizde mutlaka en az bir gün kalmalısınız. Machu Picchu eteklerindeki Aguas Caliantes’te kalınıyor. Burası oldukça pahalı bir kasaba. Hatta Peru’nun en pahalı yeri diyebilirim.

Macchu Picchu’ye giriş 

Machu Picchu’ya girmek için merkezde bulunan satış ofisinden bilet almanız gerekiyor. Bu biletler Machu Picchu Antik Kenti / Machu Picchu Kenti -Machu Picchu Dağı / Machu Picchu Kenti – Huayna Picchu son seçenek için en az bir ay önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim. Fiyatlar yalnızca Machu Picchu için 70 Usd Kombine için 86 Usd. Dağa çıkmak istiyorsanız 11:00’den önce orad olmalısınız.

Machu Picchu’ya çıkmak için otobüs kullanabilirsiniz. Gidiş 12 Usd Geliş 12 Usd. Yürümeyi seviyorsanız dönüşü yürüyerek yapmanızı tavsiye ederim.

Machu Picchu Montana

Peru ile ilgili diğer yerler ve Peru genel bilgiler için Peru Gezi Rehberi‘ne göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.