Nepal Gezilecek Yerler

Nepal Gezilecek Yerler

Nepal Gezilecek yerler listesini şehir şehir inceleyebilirsiniz. Himalayaların eteklerinde henüz bozulmamış bir ülke Nepal. Hindu ve Budist tapınakları, törenleri ve kendine has gelenekleri ile görülmeye değer ülkelerden. Dünyanın çatısı Everest Zirvesini sınırları içinde barındıran Nepal farklı kültürleri arayan ve doğayı sevenler  için tam aradıkları ülke. Nepal Gezi Rehberinde Nepal’e ait birçok konuyu ele aldım.  Nepal ile ilgili bilgilerin yer aldığı Nepal Rehberini incelemenizi tavsiye ederim.

Nepal doğası, kültürü, tapınakları ile farklılık arayan için ideal ülkelerden birisi. Nepal’de gezilecek görülecek yerleri şehir şehir sıraladım buyrun.

Kathmandu Gezilecek Yerler 

Nepal’in başkenti ve en büyük şehri Kathmandu. Tapınakları , insanları , gelenekleri ile insana bambaşka bir dünya’nın kapılarını aralıyor.

Durbar Meydanı Gezilecek Yerler

Nepal Gezilecek yerler listesinin ilk durağı Kathmandu, Kathmandu gezilecek yerler listesinin de ilk noktası şüphesiz ki Durbar Meydanı olmalı. Kral anlamına gelen Durbar kelimesinini taşıyan meydan 1979 yılında içinde bulunan tüm yapılarla birlikte UNESCO Dünya Mirası listesine alınmış.

Birçok tapınak ve yapının bulunduğu Durbar Meydanı Kathmandu’nun kalbi. Bu meydana giriş ücretli. Giriş ücreti 1000 Rupi. (2015) Giriş ücretini ödedikten sonra turizm ofisine gidip giriş kartı çıkartıyorsunuz, üzerine yanınızda getirdiğiniz bir fotoğrafında yapıştırıldığı kartla 15 gün boyunca meydana giriş yapabiliyorsunuz. Meydan, Nepal’in altın çağını yaşatan Malla Hanedanı döneminde inşa edilmiş.

Durbar Meydanı
Durbar Meydanı

Kasthamandap

Bu meydanda bulunan  ve tek bir ağaçtan yapıldığı rivayet edilen Kasthamandap Kathmandu’ya ismini veren yapı olarak biliniyor. 12. yy. inşa edilen etrafında Ganesh’in figürlerinin bulunduğu yapı sonradan tapınak olarak kullanılmış.

Kumari Bahal

Kumari Bahal

Kathmandu’da en çok etkilendiğim yer Kumari Bahal oldu. Bunun sebebi yapının şekli , tarzı veya mimarisi değil. Burada beni etkileyen Dünya üzerinde yaşayan tek tanrı‘yı (Nepallilere göre) görmüş olmam ve onun burada yaşıyor olması. Kumari ile ilgili ayrıca bir yazı yazacağım. K

ısaca bahsedecek olursam 5-6 yaşlarında çok özel elemelerden geçerek seçilen bir kız çocuğu ailesinden alınarak Durbar Meydanı’nda bulunan Kumari Bahal’de yaşamaya başlıyor. Çeşitli törenlerde dışarıya çıkan Kumari hergün sabah 10:00 ile 16:00 arasında yüzünü gösteriyor. Fotograf cekmek yasak yapmanız gereken önünde saygı ile beklemek.

Jagannath Tapınağı (Hippi Tapınağı)

Jagannath Tapınağı nam-ı diğer Hippi Tapınağı , etrafında birbirinden enteresan erotik figürlerin işli olduğu tapınak hippilerin ülkeye akın ettiği yıllarda hippiler tarafından kullanılıyormuş. Hippilerin çıplak bir şekilde takıldıkları tapınağın yapılış yılı 1560’lı yıllar olarak tahmin ediliyor. Bu da tapınağı meydandaki en eski tapınak yapıyor.

 

Kathmandu
Durbar Meydanı

Kala Bhairab (Kızgın Shiva )

Hinduizme göre kötülükleri cezalandıran Kızgın Shiva’yı temsil eden figür Jagannath Tapınağının arkasında bulunuyor. Karşısında durup yalanm söylemenin çok büyük cezası olduğuna hatta ölümle sonuçlanacak durumlar ortaya çıkacağına inanılıyor. 6 kollu altında cehaleti temsil eden  bir insanı ezen figür Pratap Malla tarafından bulunmuş ve buraya konmuş.

Bu figürün önünde bekleyen bir genç gördüm ve nedenini merak ettim. Orada olan birine sorduğumda bu gencin suç işlediğini ve cezasını çektiğini söylediler. Yani suçlular burada bekletilerek cezalandırılıyor. Tabi kendi halinde değil karşısındaki karakolda duran polislerin gözetiminde.

Ayrıca Nepal’in en büyük festivallerinden biri olan Shivaratri Festivalinde buradan hortumlarla bira akıtılıyor.

Kathmandu Gezilecek yerler
Durbar Meydanı

Krişna Tapınağı

1600’lü yılların ortalarında Pratap Malla tarafından Krişna’ya ithafen inşa ettirilen tapınağın içinde kral ve eşini temsil ettiği söylenen iki adet tanrıça figürü bulunuyor.

Kral Pratap Malla Sütunu

Nepal’in efsanevi krallarından birisi olan Pratap Malla’yı temsilen kendisi tarafından yaptırılmış olan sütünun üzerinde heykel bulunuyor. Ayrıca iki eşi ve beş çocuğununda figürlerini sütunun üstüne işletmiş. Yapım yılı 1670

Durbar Meydanı
Durbar Meydanı

Trailokya Mohan Narayan Tapınağı 

Beş basamaktan ve üç kattan oluşan tapınak Vişnu‘ya adanmış. 17.yy. ‘ın sonlarında İnşa edilen tapınağın önünde diz çökmüş ellerini ”Namaste” pozisyonunda tutan yarı insan yarı kartal olan ve Vişnu’yu simgeleyen Garuda heykeli ziyaretçileri karşılıyor. Bu heykel tapınağı inşa ettiren Kral Prithvibendra Malla’nın ölümünden sonra eşi tarafından yaptırılmış.

Maju Deval Temple

Shiva’ya adanmış tapınak Bhaktapur Kralı’nın annesi tarafından 1690 yılında inşa ettirilmiş. Çatısında Erotik figürlerin bulunduğu tapınak 9 basamaktan ve üç kattan oluşmuş. 

Durbar Meydanı’nda sonra Kathmandu’da gezilecek diğer yerler 

Freak Street 

Freak Street, Durbar Meydanı’nın girişinde bulunan sokak Hippilerin ülkeye akın ettikleri dönemde bu isimle anılmaya başlamış. 60 yıllarda birçok ülkeden gelen hippiler genelde burada takılıyorlarmış. Bunun sebeplerinin başında ise Marihuana’nın bu bölgede açılan yasal dükkanlarda satılıyor olması, Durbar Meydanı’na yakın olması imiş. Buradaki Hippilere yerel halkın ‘‘Freak” yakıştırması ile cadde bu ismi almış. Şuan bu cadde de birçok hediyelik eşya satan dükkanın yanı sıra sırtçantalılar için kalacak ucuz Hostel ve Oteller bulunuyor.

Bodnath Stupa

Bu stupa aslında bir Tibet Budist Stupası. Tibet’in dışında bulunan en büyük Tibet Stupası olma özelliğine sahip Stupa, 14. yy’da Çin istilasından kaçan Tibetlilerin yerleştiği bu bölgede en önemli kutsal mekan olmuş. Aslında Boudhanath olan Stupa zamanla Bodnath olarak telaffuz edilmeye başlamış.

En üstünde Buddha’nın gözlerinin simgelendiği kısım yer alıyor. Gözlerin üstünde 13 basamak var, 13 basamak Nirvana’ya erişmenin şartını temsil ediyor, en üstte yer alan Lotus çiçeği ise Nirvana’yı. Gözlerin altında cosmos’u temsil eden kubbe bulunuyor. Dua bayrakları, Budist sembolleri ile süslenmiş olan bu tapınağın şekli büyük bir mandala olarak tasarlanmış.

Swayambhunath Tapınağı

Bodnath’tan sonra ikinici büyük Tibet Budist tapınağı. Aslında Budist Tapınağı desekte burada Hindularda ibadet ediyor. Tapınağın yapımı Hindular tarafından Hanuman’a  ithafen başlatılmış, Budistlerin yardımıyla bitirilmiş.

Kathmandu’ya hakim bir tepede yer alan tapınağın iki girişi var birisi yayalar için bir diğeri ise araçlar için yayalar için yapılan girişte 365 adet merdiven bulunuyor. Merkezinde Tibet Budizminin önemli sembollerinden olan bir Stupa bulunan Tapınağın çevresinde Hinduizme ait birçok simge ve yapı bulunuyor. Ayrıca Hindu Kültüründe yer alan Maymun Tapınağı (Hanuman) anlayışına uygun olarak etrafta birçok maymun bulunuyor.

  Thamel

Thamel, Kathmandu’da konaklama, yemek ve alışveriş için en uygun semt. Bu bölge Durbar Meydanı’na çok yakın. Birçok cafe, bar ve restorantın bulunduğu bölge alışveriş için en ideal mekan. Birçok outdoor malzemenin satıldığı dükkanın bulunduğu semtte istediğiniz markanın çok kaliteli kopyalarını çok ucuza alabilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşya almak için bir çok dükkan bulunuyor.

Kathmandu Thamel
Kathmandu Thamel

Kopan Manastırı

Eski Budist kasabası olan içinde Bodnath Tapınağı’nı da barındıran Bodnath’ın kuzeyindeki Kopan Tepesinde yer alan manastıra 40-45 dakikalık yolculuk sonucunda ulaşılabiliyor.  Bir zamanlar kralın astroloji evi olarak kullanılan yerde şuan Kopan Budist Manastırı yer alıyor.

360 Keşişin yaşadığı manastırda Budizm ile ilgili kurs veriliyor. Dünyanın birçok yerinden öğrencilerin geldiği manastırın huzur veren bahçesi ve renkli iç mekanı ile gezilmesi gereken yerlerden. Ayrıca sunduğu manzara ile de cazip yerlerden birisi.

Pashupati Nath  (Tapınak ve Krematorya) 

Kathmandu’nun batısında bulunan Ganj Nehri’nin kollarından birisi olan Bagmati Nehri üzerinde yer alıyor. Nepalli Hindular için en kutsal tapınak olarak bilinen tapınak çevresinde Kathmandu’lu Hinduların ölülerinin yakıldığı Krematoryum bulunuyor. Shiva’ya adanmış olan tapınağa Hindular haricinde giriş yasak.

Ölü yakma törenine mutlaka denk geleceğiniz bölge alt kast ve üst kast olarak köprü ile ikiye ayrılmış. Etrafında birçok Sadu’yu da görebileceğiniz bölge Kathmandu’da gezilmesi ve görülmesi gereken yerler listenizde yer almalı.

 Bhaktapur Gezilecek Yerler 

Kathmandu’nun 12-13 Km. doğusunda yer alan Bhaktapur’a Thamel’den kalkan otobüslerle veya taksi ile ulaşmak mümkün. Şehre giriş ücretinin 1100 Rupi olduğunu da belirtmekte fayda var. Deniz seviyesinden 1400 metre yükseklikte yer alan Nepallilerin deyimiyle ”Dindarların Şehri” 15. yy. da Malla Krallığına başkentlik yapmış. Durbar Meydanı (Kral Meydanı) ve çevresinde konumlanmış olan Bhaktapur Gezilecek Görülecek Yerler listesi şu şekilde.

Durbar Meydanı , Ugrachandi ve Bhairab Heykeli, Changu Narayan, Taumadhi Meydanı, Dattatrya Tapınağı, Kraliyet Sarayı, Bhairavath Tapınağı. 

Pokhara Gezilecek Yerler

Huzurun kenti Pokhara, Dağların arkasında Himalayaların eteklerinde sakin bir kent. Doğaya ve sükunete doymak için ideal bir Nepal Kenti. İçinde bulunan Phewa Gölü’nün güzelliğine güzellik kattığı bu şehir Himalayaların önemli zirvelerinden birisi olan 8091 metrelik Annapurna zirvesi ve dağ grubuna da ev sahipliği yapıyor. Genellikle yürüyüş ve tırmanış için tercih edilen  ünlü bu kent, dağların arkasında bir cevher gibi duruyor.

Pokhara’ya ulaşım

Kathmandu’ya 200 km. uzaklıta yer alan Nepal’in 2. büyük şehrine ulaşım Thamel’den kalkan otobüslerle sağlanıyor. Otobüsün sınıfına göre (turist-yerli) yolculuk 8-12 saat arasında değişiyor. Otobüs fiyatları da otobüsün türüne göre değişiklik gösteriyor.

Pokhara Şehir içi ulaşım

Pokhara’da gezilecek yerlere ulaşmak için taksi kullanabilirsiniz. Bir günde tüm görülecek yerleri gezebileceğiniz taksi ücreti yaptığınız pazarlığa göre değişiyor olsa da ortalama fiyat 20-50 Usd arasında.

 Pokhara’da gezilecek görülecek yerler ve Pokhara’da yapılacaklar listesi 

Phewa Lake
Pokhara Phewa Lake

Phewa Gölü

Pokhara’nın en özel yerlerinden, Pokhara’ya hayat veren göl. Göl üzerinde görülebilen bir çok tekne göle renk katıyor. Göl üzerinde tekne gezintisi yapılabiliyor. Aynı zamanda göl kenarında bulunan karayolu ile gidilmeyen bölgelerdeki cafe ve restoranlara tekne ile gidip birşeyler yiyip içip dinlenebilirsiniz. Gölün ortasında bulunan Barahi Tapınağı‘na da tekne ile ulaşmak mümkün.

Phokara
Davis Fall

Davi’s Fall 

Phokara çevresinde bulunan dağlardan inen su Davi’s Fall dediğimiz bölgeye gelerek çukura dökülmeye başlıyor, burada yeraltına giren su, yerin 30 metre altındaki ve 150 metre uzunluğundaki tünele girerek yoluna devam ediyor.

Daha sonra bir içine girebildiğimiz Guptashwor Cahadev Mağarası‘ndan görülebilen şelalenin ismi İsviçreli bir çiftten geliyor. Hazin bir öyküye sahip olan Davi 1961 yılında bu şelaleye yüzmeye gitmişler. Fakat suyun aniden taşması ile gözden kaybolan Davi’nin cesedi 3 gün sonra Phusre Nehrinde bulunmuş. Phewa gölünün de kaynaklarından birisi olan bu nehre ve nehrin döküldüğü yere o tarihten sonra buraya Davi’s Fall denilmiş.

Guptashwor Cahadev Mağarası

Davi’s Şelalesi‘nin döküldüğü yerin altında bulunan doğa harikası mağara. Mağaranın karanlık merdivenlerinden inerken karşınıza bir tapınak çıkıyor. Tapınağı geçip ilerlediğinizde karşınıza bugune kadar görmediğiniz bir manzara çıkıyor. Mağaradan içeriye akan şelalenin ve güneş ışığının sızdığı yeri izlemesi insana gerçekten keyif veriyor.

Pokhara

Tibet Mahallesi (Tibetian Refuge Camp)

Pokhara’da en sevdiğim yerlerden birisi de Tibet Mahallesi oldu. Çin istilasından kaçan Tibetlilerin sığınma yerlerinin en başında Nepal geliyormuş. Pokhara’da Tibetlilerin sığındığı önemli yerlerden birisi. Tibet’e has el ürünleri ve takılar yaparak geçimini sağlayan Tibetlilerin yaşadığı Mahalle içinde Tibet kültürünü ve ürünlerini tanıtan ve satışı yapılan bir ana bina ve onun yakınında bir manastır var. Mahallede Tibetlilerin yaşadığı evler var. Çok fazla ilgi çeken bir yapı olmamasına rağmen enerjisi ile beni etkileyen yerlerden birisi oldu.

Tibet Mahallesi

Barış Pagodası 

Pokhara’ya hakim Ananda tepesinde bulunan Shanti Pagodası Budistlerin tapınağıdır. Muhteşem bir manzaraya sahip olan tepede bulunan Pagoda Dünya barışı için inşa edilen Pagodalardan biri olan bölgeye mutlaka çıkmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bu tepede bulunan muhteşem manzaralı restoranlarda Nepal yemeklerinin tadına mutlaka bakmanızı öneririm.

Barış Pagodası Pokhara

Gurka Müzesi

Nepal’in askerlerine Gurka deniliyor. Nepal’in askeri gücünü oluşturan ve cesareti ile tanınan Gurkalar tarih boyunca bir çok savaşta yer almış. Bu savaşlara ait fotografların ve malzemelerin yer aldığı müzeyi ilginiz varsa ziyaret edebilirsiniz.

Sarangkot

Gün doğumu veya batımını izlemek için tercih edilen bölge Sarangkot. Aynı zamanda yamaç paraşütü yapmak isteyenler içinde ideal yerlerden birisi. Bu bölgeden Himalayaların Dhaulagiri, Annapurna 2 ve Lamjung Zirvelerini panaromik olarak izlemek mümkün. Taksi ile ulaşımın sağlandığı bölge aynı zamanda dağcıların bir nevi başlangıç noktası olarak kullanılıyor.

Nepal Gezi Rehberi

Nepal Gezi Rehberinde, Nepal vizesi nasıl alınır, Nepal’e ne zaman gidilir , Nepal Şehirler arası ulaşım , Kathmandu’da konaklama , Nepal Mutfağı ve Nepal Festivalleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

 Nepal Vizesi

Nepal, Türkiye Cumhuriyeti Pasaportuna sahip vatandaşlara vize uygulamaktadır. Fakat vizenizi Nepal Sınır Kapısında veya Havaalanında 25 Usd karşılığında 15 günlük olmak üzere yanınızda 1 adet fotograf bulundurmanız veya orada bulunan makinelerde çektirmeniz (5 Usd) kaydıyla alabilirsiniz. 30 Günlük vize talep ederseniz 40 Usd ödemeniz gerekiyor. Vize sürenizi geçirirseniz çıkışta gün başına 2 Usd ceza ödüyorsunuz.

TC Vatandaşlarının tabi olduğu vize uygulamalarını Dışişleri Bakanlığı  resmi sayfasından inceleyebilirsiniz.

Nepal’e ne zaman gidilir ?

Nepal’de gidilecek bölgeye göre iklim değişiklik gösterse de, genel olarak Mayıs sonu ve Eylül sonuna kadar sıcak hava ve muson yağmurları etkili olur. Eylül sonu ile Kasım sonu Musonların bittiği hava sıcaklıklarının çok düşmediği dönemler olarak iyi sezonlardan. Aralık ve Şubat ayı soğuk havaların hissedildiği bir dönem. Mart ve Mayıs başı ise Nepal’in en iyi sezonu.

Nepal Güncel Hava Durumuna buradan ulaşabilirsiniz.

 Nepal’e nasıl gidilir ? 

Nepal’e Türkiye’den direk uçuşlar mevcut. Maliyet açısından daha düşük bütçe ile seyahat edecekseniz Arap Yarımadası’ndan aktarmalı uçuş yapan firmaların birçok seferi var. Ben Hindistan’dan havayolu ile geçiş yaptım. Sizde bu yöntemi kullanabilirsiniz. Nepal’e uçuşlar Kathmandu’da bulunan Dünya’nın en zor iniş ve kalkış yapılan ve özel eğitim gerektiren havaalanlarından biri olan Tribhuvan Uluslarası Havaalanı’ndan yapılıyor.

 Nepal Şehirler Arası ulaşım   

Nepal’de şehirler arası ulaşımda genellikle otobüsler kullanılıyor. Bu otobüsler arasında kalite ve fiyat farkı oluyor. Turistler için daha kaliteli, az yerde duran otobüsler biraz daha pahalı. Halkın kullandığı konfor olarak düşük, çok fazla durağı olan otobüsler ise daha ucuz. Kendi bütçenize ve zamanınıza göre tercih yapabilirsiniz. Yolların çok dik, ucurum kenarı ve bazı yerlerde virajlı ve dar olduğunu da belirteyim.

 Nepal Konaklama

Nepal’de konaklama ucuz diyebilirim. Kathmandu’da konaklama için Thamel bölgesini, Pokhara’da ise Phewa gölü çevresini tavsiye ederim. Rezervasyon için burayı kullanabilirsiniz.

Nepal Mutfağı 

Nepal Mutfağı gerçekten çok lezzetli ve zengin bir mutfak. Hint kültüründen de etkilenmiş olan mutfağın başlıca yemekleri şunlar;

Momo : En beğendiğim yiyecek diyebilirim. Buharda pişen hamurun içine konulan kıyma, tavuk veya sebze ile (genellikle patates) bol bahartlı bir şekilde yapılan bir yemek. Tibet mantısı olarakta adlandırılan Momo benim favori yiyeceğim oldu.

momo
momo

Dhal Bhat Nepallilerin en çok tükettiği geleneksel yemekleri Dhal Bhat. Bhat Pirinç anlamına geliyor, Dhal ise mercimek çorbası. İsminden de anlaşılacağı gibi Mercimek çorbası ve Pirinçten oluşan yemek tabağı çeşitli sebzelerle süslenip servis edilebiliyor. Hindistan ve Bangladeş’te de yaygın olan bu yemek türü Nepal’in vazgeçilmez günlük yemeklerinden.

Ayrıca Hindistan’a özgü Samosa çok tüketilen yiyeceklerden. Çay ve Şeker kamışı suyu en çok tüketilen içeceklerden.

Nepal Festivalleri 

Shivaratri

Hinduizmin en büyük Festivallerinden Shivaratri. Shiva gecesi anlamına gelen ve Shiva’ya adanan festivalin en görkemli yeri Pashupatinath Tapınağı. Binlerce Sadunun marihuana içtiği insanların Cannabisten hazırlanan Bhang içtiği festival. En büyük festivallerden biri olan Shivaratri Şubat ayının ortasında kutlanıyor.

Holi 

Renklerin festivali Mart ayında kutlanıyor. İnsanların toz boyaları arkadaşlarına ve akrabalarına fırlattığı en keyifli festivallerden birisi. Üzerinizde değerli kıyafet ve eşyalarınız olmasa iyi olur.

Buddha Jayanti

Buddha’nın Hint Takvimine göre doğum günü olarak kutlanan festival. Nisan ayında kutlanan festivalin en renkli yeri Buddha’nın doğduğu Lumbini ve Kathmandu’da

Indra Jatra

Eylül ayının sonunda muson mevsiminin bitmesi ile birlikte Ekim ayı başında kutlanan Indra Jatri festvali en ilginç festivallerden. Yaşayan tek tanrı Kumari’nin de görüldüğü festival Yağmurların efendisi Indra’ya saygı (Indra Janti) olarak düzenleniyor.

Nepal Temel Bilgiler

Nepal Nerede, Nepal Bayrağı , Nepal Para Birimi , Nepal Başkenti , Nepal Yönetim Şekli , Nepal Askeri Gücü , Nepal Dini gibi Nepal’e ait bilgileri inceleyebilirsiniz.

Nepal Nerede
Nepal Nerede ?

Nepal Nerede ?

Nepal Güney Asya’da yer alıyor. Kuzeyinde Çin, güneyinde Hindistan bulunuyor. Çin ile 1236 km. , Hindistan ile 1690 km. kara sınırı olan ülke Himalayaların büyük bir bölümünü de sınırları içerisinde barındırır.

8848 metrelik yükseliği ile Dünya’nın en yüksek noktası olan Everest Dağı Nepal sınırları içerisinde yer alır.  Himalaya Dağlarının güneyine yerleşik olan ülke için bu dağlar adeta kuzey sınırının doğal korunağı niteliğinde.

Nepal Bayrağı anlamı
Nepal Bayrağı

Nepal Bayrağı

Şüphesiz ki Nepal bayrağının en ayırt edici özelliği şeklidir, Dünya’da dikdörtgen olmayan üç ülke bayrağından birisi olan Nepal Bayrağı tek üçgen şekle sahip bayraktır.

Nepal bayrağının hikayesi aslında coğrafi yapısı ile alakalı bayrağın üçgen şekli Himalaya dağlarını temsil ediyor.

Nepal bayrağında bulunan iki üçgenin anlamı ise iki ana dini temsil ediyor oluşu, bu dinler Budizm ve Hinduizm. Nepal bayrağında bulunan kırmızı renk Nepal’e özgü bir çiçek olan Rhododendron’dan alınmış. Mavi renk ise ülkenin sınırlarını temsil ediyor. Üstteki üçgende bulunan ay sarayı, alt üçgendeki 12 köşeli güneş ise Rana Hanedanı’nı simgeliyor. Bu güneş ve ay figürlerinin beyaz rengi ise barışı ve huzuru temsil ediyor.

Nepal Başkenti , Yönetim şekli 

Nepal’in başkenti Kathmandu‘dur. 2013 yılı sayımlarına göre yaklaşık 28 milyonluk nüfusa sahip olan Nepal’in yönetim biçimi cumhuriyet resmi adı ise Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti’dir. Başlıca şehirleri ise Pokhara, Latilpur, Bhaktapur, Nagarkot ve Kirtipur‘dur.

Nepal Para Birimi

Nepal para birimi Nepal Rupisi‘dir. Güncel kur fiyatlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Nepal Dili

Nepal’de birçok yerel dil kullanılıyor olsada devletin resmi dili Nepali‘dir.

Nepal Dini

Nepal Dünya’nın tek resmi olarak Hindu ülkesi. Ülkede yaşayanların yüzde 81’i Hindu inancına sahip, yüzde 10’luk kısım ise Budist. Müslüman kesim ise yüzde 5 civarında. kalan yüzde 4’lük kısım ise yerel inançlara sahip.

Ülkede Hindu nüfusu her ne kadar çok olsada Budizm için önemli bir ülke Nepal. Çünkü Budizm’in kurucusu Siddartha Gautama bu ülke sınırları içinde bulunan Lumbini‘de doğmuş. M.Ö. 586 yılında doduğu düşünülen Siddartha Sankristçe’de ”Uyanmış insan” anlamına gelen Buddha ismini almış.

Nepal Kısa Tarihi

300’lü yılların başlarından itibaren bölgede küçük Hint Prenslikleri kurulmaya başlamış. Bu prensliklerin ülkeye sağladığı en büyük katkı ise bu prensliklerden birisi olan Shakya Prensliğinde doğan Siddharta Gautama (Buddha) olmuştur.

Hindistan asıl ve büyük göç ise 400’lü yıllarda Hintli Hükümdar Lichhavi’nin Hindistan’daki egemenliğini kaybetmesi ile başlamış. Bunun sonucunda Lichhavi bu bölgede krallığını kurmuş. Fakat bu krallık Çin İmparatorluğunun saldırılarına dayanamayarak 8. yy. da yıkılmış.

Şuan Nepal’de önemli şehirlerden biri olan Bhaktapur‘un ismini aldığı Kral Bhaktapur Malla Nepal’in içlerine doğru yüreyerek  Kathmandu’yu ele geçirmiş. Bugün Kathmandu ve  çevresinde gördüğümüz yapılar, tapınaklar ve meydanlar 1200’lü yılların başından 1400’lü yılların ortalarına kadar hüküm süren Malla Hanedanının eseridir. O nedenle Malla Hanedanlığı bölgeye verdiği katkı nedeniyle Nepal tarihinde önemli bir yere sahiptir.

Tabi bu yapıların daha sonradan üçe bölünecek krallığın birbirilerine gösteriş yapmayı da amaçladığını belirtmekte fayda var. Üçe bölünen krallığın zayıflaması ise en çok Gürka Prensliğinin işine yaramış. Gürka Prensliği 1768 yılında tüm Nepal topraklarını ele geçirerek Nepal sınırları içinde kurulan ilk krallık olmuş.  Bu krallığının sonunu ise 1814’te İngiltere ile girdikleri savaş hazırlamış.

İngilizlerle ilişkileri iyi olan Rana Hanedanı 1856 yılında ülkeyi yönetmeye başlamış, İngilizler’in Hintlilere yenilmesi, Çin’in komünist rejime geçmesi ile de 1951’de yönetimden çekilmiştir. Nepal tarihindeki en önemli olaylardan birisi de 1953 yılında Yeni Zelanda’lı dağcı Sir Edmund  Hillary ve Nepal’li dağcı Tenzing Norgay’ın Dünya’nın en yüksek noktası Everest Zirvesine çıkması olmuş. 

 Nepal Ekonomisi

Nepal ekonomisi tarıma dayalı bir ekonomidir. Halkın yarısından fazlasının tarımdan geçimini sağladığı ülkenin başlıca tarım ürünleri Çay, tütün pirinçtir. Kişi başı 240 dolar gibi bir gelire sahip olan ülkenin yarısından fazlası yoksul üçte biri işsizdir.

Kobalt, mika ve linyit doğal kaynakları arasında yer alıyor olsa da arazi şartları ve imkansızlıklardan dolayı bu madenlerden verim alınamamaktadır. İş bulmanın bir hayli zor olduğu Nepal halkı genelde Arap yarımadasında bulunan ülkelerde çalışmaktadır.

Birçok ihtiyacını Hindistan’dan karşılayan Nepal’de bulunduğum dönemde Hindistan’ın ambargosu nedeniyle benzin istasyonları önünde kilometrelerce kuyruklar oluşuyor, günde 4-5 saat elektirik verilemiyordu. Nepal’den kalkan uçaklar Hindistan’a iniş yaparak yakıt ikmali yapıyor ve yollarına öyle devam ediyorlardı.

Dünyanın heryerinden fotoğraflarımı görmek için instagram kendi yolumda hesabımı takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.