Dünyanın En Güzel Mezarlıkları

 

Dünyanın en güzel plajları, Dünyanın en güzel yerleri, Dünyanın en güzel binaları gibi birçok ”enler” listesi ile karşılaşmışsınızdır. Fakat çoğu kişinin dikkatini çekmeyen veya insanlara ürpertici gelen mezarlıklar bu ”enler” listesinde yer almaz. Gezdiğim yerlerde ilgilimi çeken mekanlar arasında mezarlıklar yer alıyor. Bunun sebebi ise yurt dışında ilk ziyaret ettiğim mezarlık.  Buradaki sanat eseri niteliğini taşıyan birçok kabri gördükten sonra, mezarlıklara olan bakış açım değişti. O nedenle gezdiğim yerlerde bu konuya zaman ayırmaya özen gösterdim. Ayrıca mezarlıklar şehri ve insanını tanımak için önemli detaylar sunuyor. Dünyanın En Güzel Mezarlıkları nerede diyorsanız. Buyrun, Dünyanın en güzel Mezarlıkları

 

 

10. Panteon Antiguo Mezarlığı – Oaxaca/Meksika

En ilginç mezarlıklardan birisi Meksika’da bulunuyor. Bu mezarlığı bu derece meşhur yapan şeylerin başından ”Ölüler Günü” kutlamaları geliyor. Meksikalılar Cadılar Bayramı’nın ilk gününde yakınlarının ruhlarını karşılamak amacıyla mezarlıkları çiçekler, yiyecekler, mumlar ile süslüyorlar. Sevdiklerinin en sevdiği yemekleri ve içecekleri götürdükleri mezarlıkta kaybettikleri insanların gelmesini bekliyorlar.

 

 

9. Okunoin Mezarlığı – Mount Koya/Japonya

Koyasan’da yani Koya Dağında bulunan mezarlık Japonya’nın en büyük mezarlığı olarak biliniyor. Mezarlık aynı zamanda Budistler için bir hac mekanı. 200 binden fazla kabri bulunduğu mezarlık, Japon mimarisinin inceliklerini yansıtan birçok heykele de ev sahipliği yapıyor. Bu heykellerden birisi de ölmediğine inanılan ve bu yüzden mezarı olmayan Kukai heykeli.

 

 

8. Colon Mezarlığı – Havana/Küba

Havana’nın gezilecek yerleri arasında bulunan Colon Mezarlığı. İsmini Kristof Colomb’tan (Ciristobal Colon) alan mezarlığın girişinde ”Barış Kapısı” olarak anılıyor. Hac şeklinde yapılan mezarlığın içinde birçok heykel bulunuyor. Bunlardan en ünlüsü İtfaiyeciler Anıtı, bir yangın esnasında ölen itfaiyeciler için yapılmış.

Colon Mezarlığı

 

 

7. Magbara ol Shoara – Tebriz/İran

Şairler Mezarlığı. İran’da şiir ve şairler geçekten önem verilen insanlarmış. Bu şairlerin en ünlülerinden birisi Ömer Hayyam. Bir zamanlar şairler bu mezarlığa gömülürmüş. Yani İran’da bir zamanlar şairler için özel bir mezarlık varmış. Fakat yaşanan depremlerin ardından mezarlar birbirine karışmış. 400 civarında şairin mezarının olduğu bölgenin üzerine bir anıt yapılmış. Bu anıtın içinde şairlerin eserleri ve portrelerini görebiliyorsunuz.

Magbara ol Shoara

 

 

6. South Park Street Mezarlığı – Kalküta/Hindistan

Mezarlık ve Hindistan pek olası görünmesede (Hindular için)  300 yıla yakın süren İngiliz Hakimiyeti ile birlikte mezarlık ihtiyacı hasıl olmuş. Tropik bitki örtüsüne sahip bu bölgeye 1700’lü yılların sonlarına doğru inşa edilen mezarlık doğal bitki örtüsü ve anıt mezarlarıyla görsel zenginliğe sahip.

South Park Mezarlığı

 

 

5. Punta Arenas Mezarlığı – Punta Arenas/Şili

Punta Arenas mezarlığı olarak bilinen mezarlık bundan 1800’lerin sonunda yapılmış. Mezarlık Rusya’dan göçen bir kadın olan Sara Braun’un adıyla anılıyor. Rusya’dn geldikten sonra bir hayli zengin olan Sara Braun bu araziyi mezarlık yapılması için bağışlamış. Mezarlıkta bulunan ağaçların mezarlıktan daha eski olduğu söyleniyor.

Punta Arenas Mezarlığı

 

 

4. Rocelata Mezarlığı – Buenos Aires/Arjantin

Arjantin’in en ünlü mekanlarından birisi Rocelata Mezarlığı. Zenginlerin, siyasetçilerin, şairlerin gömüldüğü mezarlık olarak tasarlanmış. Bu mezarlığın en ünlüsü ise Eva Peron. Küçük evler şeklinde inşa edilmiş mezarlıkların mimarisi, düzeni ve önünlerinde bulunan müthiş heykellerle adeta bir müzeydeymiş hissi veriyor. Bu mezarlıkta ilginç olan şeylerden birisi de neredeyse her mezarın önünde bir zil bulunması. Bu zilin ucundaki ip mezarın içine gidiyor. Bunun sebebi ise genç bir kızın öldüğü düşüncesiyle gömülmesinden 3 gün sonra mezardan gelen sesler nedeniyle mezarın açılması ve kızın canlı olarak çıkarılması. Bunun sebebi kızın nadir görülen bir rahatsızlığının olmasıymış.

Recoleta

 

 

3. Novodevichy Mezarlığı – Moskova/Rusya

Gezdiğim yerlerde mezarlık gezmek gibi bir ilgiyi bana ilk bulaştıran mezarlık. Nazım Himet’in yattığı yeri görmek için gittiğim mezarlıkta gördüğüm mezarların hepsi yaratıcılığın, sanatın bir örneği. Devlete büyük hizmetleri geçen kişilerin gömüldüğü mezarlıkta herkes için yaşarken ne ile uğraşıyorsa ona göre yapılmış bir  heykel veya  rölyef bulunuyor.

Novodevichy

 

 

2. La Paz Mezarlığı – La Paz/Bolivya

Dünya’nın en yüksek bakenti La Paz’a inip sıvasız evlerin arasından yürürken kat kat mezarlıkları görünce hemen içeriye girme gereği duydum. Bir apartman gibi yükselen mezarlıkların bu şekilde olmasının esin kaynağı Güney Amerika’ya mezar geleneği. Eskiden ölen insanları mağaralara kapatıyorlarmış. Daha sonra bu şekilde bir yöntem geliştirmişler. Tabutla birlikte odacığın içine konulan insanın sevdiği şeyleri veya çiçek koyulması için cam boşluklar yapılmış. Ayrıca tek bir yapıda bulunan mezarların bazıları ailelere ait bazıları bir çatışmada ölen askerlere, veya toplu şekilde ölenlere ait.

La Paz Mezarlığı
La Paz Mezarlığı

 

 

1. Merry Mezarlığı – Sapanta/Romanya

Dünyanın en renkli mezarlığı Sapanta köyünde bulunan Merry Mezarlığı. Mezar taşlarında ölen kişiye ait bir sahnenin resmedildiği mezarlık aynı zamanda turistik bir cazibe merkezi haline gelmiş durumda. Yerel Dacian kültürünün etkisiyle yaygın din inancının tersine ruhun daha mutlu bir hayata gitiğine inanılıyor. Bu mezar taşlarının yaratıcısı Stan Loas Patraş ilk defa 1935 yılında mezar taşlarını yapmaya başlamış.

Merry Mezarlığı
Merry Mezarlığı

 

 

Dünyanın En Güzel Mezarlıkları” için 2 yorum

 • Kasım 5, 2017 tarihinde, saat 12:43 pm
  Permalink

  Cok etkileyici ✌️

  Yanıtla
  • Kasım 5, 2017 tarihinde, saat 3:43 pm
   Permalink

   Teşekkür ederim 🙂

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.