İzmir Gezilecek Yerler

Aradığınız konuları seçin

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir gezilecek yerler, İzmir Gezilmesi Gereken Yerler , İzmir Görülmesi Gereken Yerler , İzmir Gezi Rehberi , İzmir Gezilecek Yerler Listesi

Kordon

İzmir Gezilecek yerler listesinin başında olması gereken, İzmir’in ruhunu yansıtan denizin kenarında Konak Meydanı’ndan Alsancak’a kadar uzanan İzmir’in en renkli yeri. İzmirlilerin de buluşma noktası olan bu mekanın etrafında bulunan kafelerde denizi izleyerek kahvenizi yudumlayabilir, yemeğinizi yiyebilir, yaz aylarında çimlerin üzerinde arkadaşlarınızla muhabbet edebilirsiniz. İzmir’in en önemli mekanlarından biri olan Kordonboyu’nu görmeden İzmir’in atmosferi yaşanmamış demektir.

Kordon

Konak Meydanı

İzmir’in en eski meydanı olan Konak Meydanı ”Şehrin kalbi” olarak bilinir. Saat Kulesi, İlk Kurşun Anıtı, Hükümet Konağı, Yalı Camii gibi önemli yapıların da bulunduğu meydan ve çevresinde İzmir tarihinin, kültürünün, lezzetlerini yakından tanıyabilirsiniz.

Konak Meydanı

Saat Kulesi

1901 yılında yapılan saat kulesi İzmir’in simgesi, İzmirlilerin en önemli buluşma noktalarından birisi, zerafeti ile kendine hayran bırakan, birçok tarihi olayın tanığı. 25 metre yüksekliğinde olan bu kulede kullanılan saat Alman İmparatoru 2. Wilhelm tarafından hediye edilmiş. Saat bugüne kadar sadece bir kere durmuş. 1974 yaşanan deprem esnasında duran saat onarılarak çalıştırılmış.

Saat Kulesi

Kemeraltı Çarşısı

İzmir Gezilecek yerler listesinde olması gereken yerlerden birisi de Kemeraltı Çarşısı. Tarihi ve kültürel kıyafetlerden, günümüz ürünlerine kadar birçok malzemenin bulanabileceği çarşı, İzmir’in en eski alışveriş merkezi. oldukça büyük bir alana kurulu olan çarşı aynı zamanda Milli Kütüphane ve Devlet Operası‘na da ev sahipliği yapıyor. Çarşıya gitmişken harika kokulu dibek kahvesinin tadına bakmanızı tavsiye ederim.

Kemeraltı Çarşısı

 

Tarihi Asansör

1907 yılında Nissim Levy tarafından iki cadde arasındaki yükseklik farkından dolayı 155 merdiven çıkmak zorunda kalan yakın dostu Davidas Ailesi için inşa ettirilen asansör İzmir’in en güzel manzaralarından birine sahip.

Tarihi asansör

Kadife Kale

Büyük İskender’in generallerinden biri olan Lymachos tarafından M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilmiş. Günümüze kadar sadece 5 kulesinin ve güney duvarının ayakta kalabildiği kale, İzmir bölgesinde kurulan medeniyetlerden günümüze ışık tutuyor. Roma dönemine ait kalıntılardan, Bizans’a ait sarnıçlara, Helen’den Osmanlı’ya kadar izleri barındırıyor.

Kadife Kale

Atatürk Evi

Atatürk’ün ilk olarak 1923’te İzmir İktisat Kongresi’ne katıldığında kullandığı ev, 1926 yılında İzmir Belediyesi tarafından alınarak Atatürk’e hediye edilmiş. 1930 ile 1934 yılları arasında Atatürk İzmir ziyaretleri esnasında bu evi kullanmış. Günümüzde müze olarak kullanılan binaya giriş ücretsiz.

Atatürk evi

Havra Sokağı

Kemeraltı Çarşısı’nı İkiçeşmelik’e bağlayan her daim ıslak, meyveden baharata, balıktan zeytine kadar herşeyi bulabileceğiniz tarihi sokak. 15. yüzyıldan beri yahudilerin yerleşip yaşadığı bölge içerisinde bulunan sokak civarında bulunan 9 sinagog bulunması nedenyile Havra Sokağı adını almış.

Kültür Park

İçinde sergi salonlarının, sanat merkezlerinin, açık hava tiyatrosu, sanat müzesi ve hayvanat bahçesi gibi bir çok etkinlik alanının bulunduğu park aynı zamanda İzmir Uluslarlarası Fuarı olarak Türkiye’nin Dünya’ya açılan kapılarından birisidir. İzmir Kültür Park içinde görülecek yerler, Kültür Park Haritası, Bitki varlığı ve aktivite alanları için Kültürpark İzmir internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İzmir Kültür Park

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Yılın 365 günü ziyaret edebileceğiniz, yemyeşil bir doğanın içinde lemurlardan kaplanlara, Develerden fillere, Aslandan maymunlara kadar birçok hayvanı görebileceğiniz. Muhteşem doğasıyla sizi sizden alan bir park. Bu parka ulaşım, hayvan çaşitliliği, ziyaret saatleri gibi bilgilere ulaşmak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Doğal Yaşam Parkı

Kent Ormanı

İzmirlilerin nefes aldığı yer. İnciraltı Kent Ormanı 2006 yılında başlayan ağaçlandırma çalışmaları sayesinde oldukça büyük bir alana yayılmış olan ormanda yürüyüş yapabilir, piknik yapabilir, barbekü alanlarında yemek yiyebilir, restoranlarda ve kafelerde dinlenebilirsiniz. Yeşille mavinin buluştuğu bu doğa harikasını mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kent Ormanı

Karagöl Tabiat Parkı

Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve doğayla başbaşa kalmak için Karşıyaka’da bulunan Karagöl Tabiat Parkına gitmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Kamp alanında kamp yapabilirsiniz. Araçla giriş için 16 tl yaya girişi 4 tl kamp için ise 3 tl giriş ücreti bulunuyor.

Karagöl Tabiat Parkı

Key Müzesi

1886 yılından itibaren Mercedes, Bmw, Cadillac, Porsche gibi otomotiv sektörünün en önemli firmalarının ilk modelleri de dahil olmak 130 adet klasik arabanın görülebileceği Özgörkey ailesine ait müze. Oldukça önemli bir koleksiyonun yanı sıra 40 adet motosiklet, yüzlerce maket ve marka amblemine kadar bir çok parçanın sergilendiği müze Torbalı Sanayi Bölgesi’nde bulunuyor. Giriş ücretleri Tam 20 tl. Öğrenci 10 Tl. Müzenin sitesine buradan ulaşabilirsiniz. 

Key Müzesi

Uşakizade Köşkü

Uşakızade Sadık Bey tarafından 1860 yılında yaptırılan köşkte İzmir’in kurtuluşunun 6. gününde kente gelen Mustafa Kemal Atatürk 16 gün kalmış ve burayı karargah olarak kullanmış. Atatürk’ün kişisel hayatında önemli bir yeri olan köşkte Annesi Zübeyde Hanım vefat etmiş. Ardından bu köşkte Latife hanım ile evlenmiştir. Köşkün resmi internet sitesi için buraya bakabilirsiniz.

Uşakizade Köşkü

 

Varyant Fatih Camisi (Mavi Cami)

Duvarları mavi çinilerle bezenmiş harika bir konumda bulunan, altında bulunan çay bahçesi ve manzarası içinde ziyaret edilen cami Varyant semtinde bulunuyor. Tahmin edilenin aksine bu cami tarihi bir cami değil 1996 yılında ibadete açılmış. Rengi ve mimarisi ile İzmir’in ziyaret edilen yerleri arasındaki yerini almış.

Varyant Fatih Camii

 

Saint Polycarp Kilisesi

İncil’de adı geçen 7 kiliseden birisi olan Saint Polycarp Kilisesi, aynı zamanda İzmir’in en eski yapılarından birisi M.S. 155 yılında Romalılar tarafından öldürülen İzmir’in ilk baş psikoposu olan St. Polycarp anısına Fransa Kralı VIII. Louis tarafından yaptırılmış. 86 yaşında yakılarak öldürülen Saint Polycarp İsa’nın 12 havarisinden birisi olan Aziz Yuhanna’nın da öğrencilerinden birisi olmasıyla Hristiyanlık tarihinde önemli bir kişilik olarak biliniyor.

Saint Polycarp

 

İzmir Ulaşım 

İzmir’de ulaşım ile ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

İzmir Gezilecek Yerler” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.