Roma Gezilecek Yerler

Roma Gezilecek Yerler

Roma Dünya tarihinde en uzun süre varlığını sürdürmüş imparatorluklardan biri olan Roma İmparatorluğu da dahil olmak üzere günümüze kadar birçok devlete başkentlik yapmış. Özellikle hukuk, mimari ve matematik alanında bırakılan çok önemli mirasları içinde barındıran şehir günümüz modern dünyasının da adeta temelini oluşturmuş. Tarihi dokusu ve zenginliği sayesinde İnsana tarihin derinliklerinde yolculuk ediyormuş hissi yaratan şehrin gezilecek yerlerini Roma Gezilecek Yerler listesinde detayları ile anlattım.

Roma
Kolezyum

Ayrıca Roma Gezilecek Yerler, Roma Gezilecek Noktalar listesinden sonra Roma Gezisi ile ilgili olarak Roma şehir içi ulaşım, Roma gezi tüyoları, Roma Gezi haritası gibi bilgilere ulaşabileceğiniz Roma Gezi Rehberi ile Roma seyahatinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Roma Gezisi için 3-4 gün yeterli olur ama Roma’nın keyfini çıkarmak için 1 hafta kalabilirsiniz. Roma Gezilecek yerler listemde belirttiğim yerleri gezmek için her bölge için hazırladığım haritalarda belirttiğim yerleri gün gün ele alıp gezebilir, Roma Gezi Rotanızı ve Roma Gezi Planınızı buna göre yapabilirsiniz.

Kolezyum

Şüphesiz ki Roma denildiğinde ilk akla gelen yapı Kolezyum‘dur. Dünya’da en çok ziyaret edilen yapılar listesinin de ilk sıralarında yer alan Kolezyum 2007 yılında Dünya’nın 7 harikasından birisi olarak seçildi. Bu nedenlerle Roma Gezilecek yerler listesinin ilk sırasında Kolezyum olmalı.

Kolezyum’un yapımına 70’li yılların başında İmparator Vespasianus tarafından başlanmış, Vespasianus’un oğlu Titus tarafından tamamlanmış ve açılmış. Açılışında 100 gün 100 gece boyunca eğlence düzenlenmiş. Vespasianus ve Titus’un Flav Hanedanına mensup olması nedeni ile bu yapıya Flavian Amphitheatre adı verilmiş.

Roma Gezilecek Yerler
Roma Gezilecek Yerler

Roma halkına bir amfi tiyatro hediye etmek isteyen Vespasianus, 64 yılında çıkan yangın sonucunda kül olan İmparator Nero’nun Altın sarayının yerine Kolezyum’un inşaatını başlatarak halkın gözünde senatonun imajını düzeltmeye çalışmış. Halkın eğlence ihtiyacının giderilmesini de sağlayan amfi tiyatro , Roma mimarisinin de diğer ülkelere gösterilmesi açısından faydalı olmuş.

Dünya üzerinde en büyük amfi tiyatro olma özelliğine sahip olan Kolezyum 50 bin kişilik kapasiteye sahip olduğu biliniyor. Yapımında her katta 80 adet kemer olmak üzere toplamda 240 adet kemer kullanılmıştır. Ayrıca Roma İmparatorluğunda keskin bir sınıf ayrımı olması nedeniyle ilk sıradan üst sıralara doğru kullanılan malzeme kalitesi de değişmektedir.

coloseo
Collesium – Roma Gezilecek Yerler

Kolezyum ziyaret saatleri : Aralık son pazartesi – Şubat 15 arası 08:30 / 16.30 arasında

16 Şubat – 15 Mart  08:30 / 17:00 arasında

16 Mart – Mart ayının son cumartesi günü 08:30 / 17:30 arasında

Mart ayının son pazarı – 31 Ağustos 08:30 / 19:15 arasında

1 Eylül – Ekim ayının son cumartesi günü 08:30 / 18:30 arasında

Ayrıca 2 Haziran 2018 tarihinde gece 01:30’dan 07:15’e kadar gece ziyaret edilebiliyor.

Kapanış saatinden 1 saat önceye kadar giriş yapılıyor.

25 Aralık ve 1 Ocak tarihlerinde ise ziyarete kapalı.

Kolezyum giriş ücreti 12 Euro , indirimli giriş ücreti 7.50 Euro (18-25 yaş arası)

Eğer bilet için sıra beklemek istemezseniz 2 Euro karşılığında buradan rezervasyon yapabilirsiniz.

Kolezyum’a ulaşımın en kolay yolu metroya binip Colosseo durağında inmek.

Roma’nın Meydanları

Roma’da gezilecek yerler listesinin başlarında Roma meydanları gelir. Antik dönemden itibaren meydanlar şehir hayatında önemli bir yer tutmuş, şehrin kalbi bu meydanlarda ve çevresinde atmış. Günümüzde de birbirinden güzel Roma Meydanları hem yerli halk için hem de turistler için Roma hayatının aktığı yerlerdir. Sanat eseri niteliğinde olan bu meydanlarda bulunan yapılar, çeşmeler, heykeller insana görsel ziyafet sunar. Bu nedenle Roma’da görülecek yerler listesinde Roma meydanları için ayrı bir başlık açmak gerekir.

Roma’da gezilecek yerler‘in genelde meydanlarda ve meydanların çevresinde bulunmasından dolayı meydanları esas alarak Roma Gezisini daha kolay hale getirebilirsiniz. Bende Roma’nın meydanlarını esas alarak hazırladığım Roma Gezilecek Yerler yazım ile Roma gezinizi kolay hale getirmeye çalıştım. Roma Meydanlarını gezerken Roma’da gezilecek yerleri görebilecek diğer meydana nasıl gidilebileceğini öğrenebileceksiniz. Ayrıca Roma haritası ile gezinizi rahatça yapacaksınız.

roma
Roma Gezi Haritası

Piazza Venezia 

Piazza Venezia yani Venedik Meydanı,  dört ana yolun birleştiği noktada Roma’nın en ünlü tepelerinden biri olan Capitoline Hill‘in eteklerinde yer alıyor. Yakın dönemin de tanığı olan meydan Piazza Venezia Mussolini‘nin de meydana bakan balkonundan bir çok konuşmasını yaptığı yer. Mussolini 1936 yılında İtalyan İmparatorluğu’nu da Piazza Venezia’ya bakan balkonundan yapmış.

Piazza Venezia
Piazza Venezia Roma Gezilecek Yerler

Victoria Emanuela II Heykeli

Meydan da bulunan Victor Emanuel II Heykeli İtalya’nın ilk Kralı Victor Emanuel II için 1895 yılında Giuseppe Sacconi tarafından tasarlanmış 1911 yılında tamamlanmış.

Palazzo Venezia

1455 yılında Papa II. Pavlus tarafından yaptırılan Palazzo Venezia Venezia Sarayı’ndan ismini almış. Günümüzde bu saray Museo Di Palazzo adıyla Rönesans ve Orta Çağ eserlerinin sergilendiği müze olarak hizmet veriyor.

Palazzo Bonaparte

Palazzo Bonaparte meydanın kuzey ucunda bulunan bina 1660 yılında yapılmış. Napolyon Fransa’dan sürülünce dönemin papası tarafından annesi Letizia’ya Roma’ya sığınma hakkı tanınmış. Napolyon’un abisi tarafından bu ev annelerinin oturmaları için ayarlanmış. Annelerinin en sevdiği şey ise bu evin balkonunda oturmakmış.

Kolezyum’un yakınında bulunan Piazza Venezia’ya Kolezyum’dan rahatlıkla uaşabilir, Kolezyum’u gezdiğiniz gün bu meydanı da gezebilirsiniz.

Roma Forumu

Roma Forumu Antik Roma döneminde Roma’nın kalbi olan bölge Roma’nın yönetim merkezi olarak inşa edilmiş. Siyaset , Ticaret , Hukuk bu bölgeden idare edilmiş ve bunlara ait bir çok yapı da burada toplanmış. Şuan harabe görünümünde olan Foro Romano Roma’da gezilecek yerler listesinde bulunmalı.

Roma Gezi
Roma Forumu Roma Gezilecek Yerler

Roma Forumunda bulunan eserler ise ;

Titus Kemeri 

Roma Forumunda ayakta kalabilmiş iki yapıdan biri olan Titus Kemeri M.S. 70 yılında Kudüs Kuşatmasında ki başarılarının anısına M.S. 82 yılında Titus’un kardeşi Domitian tarafından yaptırılmış.

Sezar Tapınağı , Romulus Tapınağı , Venüs Tapınağı , Hostilia Mahkemesi , Urbi Göbeği Roma Forumu içinde bulunan önemli yapılardır.

Roma Forumunu görebileceğiniz en güzel yer ise Roma’nın ünlü tepelerinden Palatino Tepesi’dir.

Roma Forumuna Ulaşım için Metro’ya binip Colesseo durağında inebilirsiniz.

roma gezi
Venezia Meydanı ve çevresi Roma Gezi Haritası

Piazza Navona 

Roma gezilecek yerler görülecek noktalar listenizin başlarında Piazza Navona olmazsa olmaz. Mimari ve sanatsal açıdan en güzel meydan olmasının yanı sıra Roma tarihini, Roma kültürünü, Roma ruhunu en iyi yansıttığını düşündüğüm meydan Piazza Navona. Navona Meydanı yemek yiyebileceğiniz, kahvenizi yudumlayıp sohbet edebileceğiniz cafeleri de barındırması nedeniyle Roma’da keyifli geçirebileceğiniz yerlerden.

Piazza Navona‘yı gündüz görmüş olsanız da gece görmenizi de tavsiye ederim. Piazza Navona geceleri birçok ressam, sanatçı ve şovmene ev sahipliği yapıyor.

Navona Meydanı’nın bulunduğu yerde 1. yy.da Domitian tarafından inşa ettirilen bir stadyum bulunuyormuş. 30.000 kişi kapasiteli bu stadyum zaman içerisinde yıkılmış. 17. yy. ortalarında bu bölgenin tekrar düzenlenmesini isteyen Papa X. Innocent sayesinde Navona Meydanı ortaya çıkmış.  Stadyumun şekline uygun olarak inşa edilen Navona Meydanı’nın bulunduğu yerde oyun sahası, binaların bulunduğu yerde ise tribünler bulunuyormuş.

Roma Gezi Rehberi
4 Nehir Çeşmesi – Roma Gezilecek yerler

Navona Meydanı ve çevresinde bulunan 4 Nehir çeşmesi , Neptün Çeşmesi, Moor Çeşmesi , Sant Agnese Kilisesi,  Roma Gezilecek noktalar listenizde olması gereken yerlerden.

4 Nehir Çeşmesi

Piazza Navona‘nın ortasında bulunan ve meydanın en özel yapılarından birisi olan Dört nehir çeşmesi Asya’da bulunan Ganjı, Afrika’da bulunan Nil’i , Avrupa’daki Tuna’yı , Amerika Kıtasındaki Rio Del Plata’yı temsil ediyor. İspanyol Meydanı’nda bulunan Fontana di Barcaccia’yı da tasarlayan Ünlü mimar Bernini tarafından yapılmış. Bu çeşmenin maliyeti o kadar yüksek olmuş ki bu çeşmenin maliyetini karşılayabilmek için ekmek vergisine zam yapılmış.

Campo di Fiori 

Campo di Fiori yani çiçek pazarı , Campo di Fiori günlük hayatta önemli bir yer tutan pazarın yanı sıra tarihsel kökleri ile de Roma’da görülmesi gereken yerler listemde yer alıyor. Meydanda pazar günleri hariç olmak üzere her gün sabah 08:00 ile 14:00 saatleri arasında pazar kuruluyor.  Bu pazarda meyve sebzeden peynire , balıktan baharata kadar birçok ürün bulmak mümkün.

Fiori
Campo di Fiori Roma Gezilecek Yerler

Antik Roma döneminden itibaren kullanılan ve 15. yy ortalarında yeniden düzenlenen meydanın sağ köşesinde Rönesans Sarayı bulunuyor. Meydan da asıl dikkat çeken ise tam ortada bulunan Giardano Bruno Heykeli. Dönemin ünlü filozoflarından birisi olan Bruno, Evrenin Merkezinin Güneş olduğunu iddia etmesi sebebiyle Engizisyon Mahkemesi tarafından 17 Şubat 1600 yılında tam da heykelinin bulunduğu yerde halka açık olarak yakılmış. 1889 yılında Ettore Ferrari tam da yakıldığı yere Bruno’nun heykelini yaparak Bruno’yu ölümsüzleştirmiş.

Campo di Fori’ye ulaşım oldukça kolay Piazza Navona’nın birkaç sokak güneyinde bulunan meydana Navona Meydanı gezinizden önce veya sonra gidebilirsiniz veya 8 numaralı tramvayı kullanabilirsiniz.

Pantheon Roma

Daha önce Roma’nın hatta Dünyanın en iyi korunmuş ve günümüze kadar ulaşmış yapısı Pantheon yani ”Tüm tanrılara adanmış tapınak” 118 yılında İmparator Hadrianus tarafından yenilenerek son haline kavuşturulmuş. Son düzenlemesi yapılırken M.Ö. 27 yılında Pantheon’u ilk inşa ettiren Agrippa’ya ithafen ”M. Agrippa cos tertium fecit” yazılmıştır.

roma
Pantheon Roma Gezilecek Yerler

Eşsiz mimarisi ile insanı etkileyen tapınak dönemin Papası tarafından Bizans İmparatoru Phokas’ın izni ile 7. yüzyılın başından itibaren kiliseye dönüştürülmüş. Aynı zamanda Roma’da bulunan en eski beton kubbeli yapı olma özelliğini de taşıyan Pantheon’un kubbesinde Göz (oculus) adı verilen güneş ışığının tapınağa girmesini sağlayan bir boşluk bulunuyor. İçindeki birçok tanrı heykeli Kilise tarafından yok edilmiş olsa da 600 lü yıllardan itibaren faal olması günümüze kadar ulaşmasını sağlayan en önemli etmen.

Rafaello’nun ve İlk Kral II. Vittorio Emanuel’in ve oğlunun mezarı da burada bulunuyor.

Pantheon ulaşımı Navona Meydanı’nın 2-3 sokak batısında bulunuyor.

Panthen ziyaret saatleri Pazartesi ve Cumartesi günleri arasında 08:30 – 19:30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Tatil günleri 09:00-13:00 (1 Ocak – 25 Aralık – 1 Mayıs kapalı)

Castle Sant Angelo

Roma Gezilecek yerler listesinde bulunması gereken yerlerden birisi de Aziz Melek Kalesi. Vatikan’a oldukça yakın mesafede bulunan kale M.Ö. 138 yılında ölen Hadrianus ve ailesi için M.S. 123 yılında anıt mezar olarak inşa edilmiş.  403 yılında Roma’yı savunmak için bir kaleye dönüştürülmüş ve bu dönemde de papalara iç tehditlere karşı sığınak vazifesi görmüş.

roma
Aziz Melek Kalesi Roma Gezilecek Yerler

11. yy. başlarında ise eyalet hapishanesi olarak kullanılmaya başlanmış. Rodos şövalyelerine sığınan daha sonra da Papa’ya teslim edilen Osmanlı Sultanı Cem Sultan bu hapishanede kalmış ve burada ölmüş.

8 adet melek heykelinin bulunduğu kalenin ismi de Papa Gregorius’un Roma’yı vuran çok büyük bir salgın hastalığın sona ermesi için dua ettiği sırada kalenin üstünde melek Mikail’in kılıcını kınına koyduğunu gördüğüne dair rivayete dayanıyor.

Kalenin önündeki Sant’Angelo Köprüsü’de Roma’nın en ünlü köprülerinden birisidir.

Pazartesi günleri, ayın ilk pazar günü, 1 Mayıs , 1 Haziran , 25 aralık günlerinde kapalı olan müze sabah 09:00’dan 19:30 kadar ziyaret edilebiliyor. (Son giriş 18:00)

Sant’Angelo Castle’a giriş ücreti 14 Euro 18-25 yaş arasındakiler içinse 7 Euro.

roma
Roma Gezi Haritası

Vatikan

Dünya’nın en küçük ülkesi Vatikan Roma sınırları içinde yer alıyor. 44.000 metrekarelik alan üzerine kurulmuş olan Vatikan Hristiyanlığın Katolik mezhebinin merkezi oldu için Dünya üzerinde çok büyük bir etkiye ve güce sahip.   Daha önce 45.000 km karelik bir alana sahip olan ve içinde 3.5 milyon insanın yaşadığı Vatikan topraklarını İtalya Krallığı’na kaptırınca, 1929 yılında yapılan Laterano anlaşması ile bağımsızlığına kavuşmuş.

Papa’nın hem Siyasi hem de dini lider olduğu Vatikan‘ın kendine ait radyosu ve ordusu da mevcut. XV. yy’da kullanılan kıyafetleri kullanan 200 kişilik gönüllü İsviçreli askerler tarafından korunan Vatikan’ın en ünlü yapıları San Pietro Kilisesi , San Pietro Meydanı, Vatikan Müzesi , Sistina Şapeli ve Vatikan Sarayı’ dır. Vatikan ile ilgili tüm bilgiler için Vatikan Gezi Rehberini inceleyebilirsiniz.

San piedro
Vatikan Roma Gezilecek Yerler

Piazza di Spagna 

Roma gezilecek yerler listesinde  mutlaka olması gereken meydan Piazza di Spagna (İspanyol Meydanı). Benim Roma’da en keyif aldığım yerlerden gelenlerin birisi oldu. Roma’nın her zaman kalabalık olan en hareketli yeri olan Piazza di Spagna hem yerli halk tarafından hemde turistler tarafından en çok ziyaret edilen bir yerlerden. Meydanda bulunan İspanyol Merdivenleri ve Fontana Del Barcaccia bu meydanın en ünlü yapıtları. Bu eserler Roma gezilecek yerler listesinde mutlaka olmalı.

roma
İspanyol Merdivenleri – Roma Gezilecek yerler

İspanyol Merdivenleri

İspanyol Meydanı’nda bulunan İspanyol Merdivenleri  hem dinlenmek hemde eğlenmek için ideal yerlerden. Adını bölgedeki İspanyol elçiliğinden alan Piazza di Spagna yani İspanyol Meydanı‘nda bulunan merdivenler 1726 yılında yapılan Trinita dei Monti Kilisesi‘nin meydana ulaşımını sağlamak amacıyla inşa edilmiş.

Fontana Della Barcaccia

Merdivenlerin önünde bulunan ve Roma’nın en ünlü çeşmeleri arasında yer alan Fontana Della Barcaccia yarı batmış gemi şeklinde tasarlanmış. Eski Tekne Çeşmesi anlamına gelen Barcaccia‘nın hikayesi ise 1598 yılı Noel’inde Tiber Nehri’nin taşması ile Roma’nın tamamının sular altında kalmasına dayanıyor.  Bu olayın anısına Papa VII Urban tarafından daha sonra çok ünlü bir mimar olacak ve Roma’nın birçok yerinde eserleri yükselecek olan Lorenzo Bernini‘ye yaptırılmış. Traverten kullanılarak Barok tarzında inşa edilen çeşme bölgedeki tatlı su kaynağına bağlandığı için çeşmede ki suyun basıncı da düşük, bu nedenle çeşmenin yapımında fıskiye kullanılmamış.

Roma gezilecek yerler
Roma Gezilecek yerler

Via Condetti

Ayrıca İspanyol merdivenlerinin karşısında bulunan Via Condetti Roma’nın en ünlü alışveriş caddesi olarak biliniyor.  Roma’da alışveriş için mutlaka gidilmesi gereken yerlerin başında Via Condetti geliyor.

Piazza di Spagna’ya ulaşım için Spagna Metro istasyonunda inmek gerekiyor.

Roma Gezi Haritası
Roma Gezi Haritası

Piazza Popolo 

Popolo Meydanı günümüzde ”Halk Meydanı” olarak bilinen meydanın ismi Latince ”Populus” yani kavşaklardan geliyor.  Şehrin kuzey girişinde bulunan meydan Dünya’nın en güzel meydanları arasında gösteriliyor. Konser ve Yılbaşı kutlamaları da bu meydanda gerçekleştiriliyor.

Roma
Popolo Meydanı – Roma Gezilecek Yerler

İkiz Kiliseler

Meydanda Santa Maria in Monte Santo ve Santa Maria Dei Miracoli adında ikiz kilise bulunmakta. Birbirinin kopyası gibi görünen bu iki kilise yakından incelendiğinde aslında farklılıklar gösteriyor. 1681 ve 1679 yılında Barok mimariye uygun olarak benzer bir şekilde inşa edilmiş.

Popolo Obeliski

M.Ö. 10’da Augustus’un emriyle Mısır’dan getirilen Roma’nın en eski ikinci obeliski Popolo Obeliski‘de bu meydanda bulunuyor. Bu obelisk aynı zamanda kaidesi ile birlikte 36 metre uzunluğu ile Roma’nın en yüksek obeliski olma özelliği de taşıyor.

Leonardo Da Vinci Müzesi

İtalya’nın her yerinde eserlerini görebileceğiniz dahi Leonardo Da Vinci bir çok çalışmasının bulunduğu Leonardo Da Vinci müzesi bana göre Roma’da görülmesi gereken yerlerden. İçeride Da Vinci‘ye ait çalışmaların tahtadan prototipleri, çalışmalara ait kağıtlar , Da vinci ile ilgili sinevizyon gösterisi gibi bir çok şey bulunuyor. Yaz döneminde sabah 10:00 ile 20:00 saatlerinde, kış döneminde sabah 10:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilen müzeye giriş ücreti 11.50 Euro. Ziyaret ettiğiniz de Da Vinci’ye bir kez daha hayran kalacağınız müzenin resmi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Leonardo da vinci
Leonardo Da Vinci Müzesi , Roma Gezilecek yerler

Roma’nın ünlü ve manzarası en güzel olan tepelerinden birisi olan Pincian Hill‘de burada bulunuyor.

Popolo Meydanı’na ulaşım Metro A hattında Flaminio durağında inebilirsiniz.

Fontana di Trevi 

Aşk Çeşmesi, Roma’nın en ünlü eserlerinden birisi. Fontana di Trevi sadece Roma’nın değil Dünya’nın da en ünlü çeşmesi. Birçok aşk filme konu olan çeşmenin yapımına 1732 yılında başlanmış. Nicolo Selvi tarafından tasarlanan çeşmenin tamamlanması 32 yıl sürmüş. Çeşmenin adı üç yolun birleşim noktasında olması, veya diğer rivayete göre de üç su yolunun birleşim noktasında olduğu için  İtalyanca 3 yani ”Tre” yol ”vie” kelimelerinden esinlenilerek Trevi olarak belirlenmiş.

Trevi Çeşmesine aşk çeşmesi denmesinin sebebi ise bir çok aşk filminde önemli bir sahne ve fon olarak kullanılmasından kaynaklanıyor.

trevi
Roma aşk çeşmesi

Aşk Çeşmesinin hikayesi ise savaştan dönen ve susuzluktan harap olan Roma askerlerinin yolda gördükleri kıza nereden su bulabileceklerini sormaları üzerine, kızın bu noktayı göstererek kazmalarını söylemesi ve kazdıkları yerde su bulmalarına dayanıyor. Çeşmeye dikkatli bakıldığında bu hikayenin çeşme de resmedildiği görülüyor. Çeşme de  Neptünüs , Poseidon gibi figürler bulunuyor.

Aşk Çeşmesine gelindiğinde sol eline para alıp omzunun üzerinden havuzun içine atmak ve aşkı bulmak için dilek dilemek bir ritüel halini almış. Dilek dileme esnasında atılan paraların tamamı İtalya’ya ait oluyor. Bu ritüelin 2017 yılında İtalya’ya kazandırdığı para 1 Milyon 400 bin Euro.

Ben aşk çeşmesine hem gündüz hem de gece gittim. Bence gece Aşk çeşmesi daha güzel ve sakin. Gece de gitmenizi öneririm. Aşk Çeşmesine ulaşım için metronun en yakın durağı olan Barberini metro durağına gelin ve 5 dakika yürüyün.

Roma Şehir içi ulaşım

Roma’da şehir içi ulaşım altyapısı oldukça gelişmiştir. Yaygın metro ağı ile her yere ulaşmak mümkün olduğu gibi otobüs ve tramvayda Roma şehir içi ulaşımında oldukça kolaylık sağlar. Ayrıca Roma’da gezilecek yerler birbirlerine yakın mesafede olduğundan şehri yürüyerek gezmekte mümkündür

roma
Roma metro haritası

Otobüs, tramvay ve trenlerde geçerli olan tek binişlik bilet ücreti 1,50 Euro. 

Haftalık bilet (CIS) 7 gün boyunca sınırsız biniş hakkı sunuyor. Fiyatı 24 Euro

Günlük bilet 24 saat boyunca sınırsız kullanılabiliyor. Fiyatı 7 Euro

Fiumicino Havalaanından Termini’ye giden otobüslere 5 Euro karşılığında binebilirsiniz. Gidiş Dönüş alırsanız 8 Euro.

Ayrıca Leonardo Expresi ile Termini – Fuimicino Airport – Termini saat 05:35’ten 22:35’e kadar tren kalkıyor. Tren 33 dakika da ulaşım sağlıyor. Fiyatı 14 Euro

Roma’da Konaklama

Roma’da her kesime hitap eden otel veya hostel seçeneği mevcut. Termini istasyonu çevresi genelde daha ucuz ve ulaşıma yakın olması nedeniyle tercih edilen bölgedir. Roma’da konaklama ve otel seçenekleri için buradan rezervasyon yapabilirsiniz.

Romapass

Romapass Roma içinde metro , otobüs ve tramvay ulaşımı sağlayan karttır. Bu kartla çeşitli etkinliklere , sergilere indirimli bir şekilde girilebiliyor. 48 saatlik (28 Euro) 1 müze girişi ve 72 saatlik (38.50 Euro) 2 müze girişi olmak üzere iki Romapass seçeneği bulunuyor.

 

Roma Gezilecek Yerler” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.