Barselona Gezilecek Yerler

Barselona Gezilecek Yerler

Barselona Gezilecek Yerler listemi Barselona gezi planınızı daha kolay hale getirebilmek birbirine yakın ve gün içinde gezebileceğiniz yerleri esas alarak hazırladım. Dünya’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisi olan Barselona’yı Barselona Gezi Rehberime bakarak çok kolay ve etkili bir şekilde gezebilirsiniz. Sizin için ayrı ayrı hazırladığım Barselona Gezi Haritası ile gitmek istediğiniz yere kolayca gidebilirsiniz. Barselona’yı gezmek için 3-4 gün yeterli olur. Barselona’ya yaz döneminde gittiyseniz denize de girebilirsiniz. Bu nedenle en az 6-7 gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim.

Barcelona Gezi Rehberi
Barselona gezilecek yerler

İlk gününüzde Sagrada Familia, Casa Batllo,  Catalunya Meydanı , La Rambla, Barceloneta’yı ve bu yerlerin çevresini gezebilirsiniz.

Barcelona gezilecek yerler
Barselona Gezi Haritası

Sagrada Familia

Barselona deyince akla ilk gelen isim Gaudi ve Gaudi deyince tabiki ilk akla gelenlerden birisi şüphesiz ki Sagrada Familia Bazilikası. Sagrada Familia’nın mimarı Antoni Gaudi 1882 yılında yapımına başlanan bazilikanın inşaatına 1883 yılında mimar olarak dahil olmuş. Antoni Gaudi 1926 yılında Sagrada Familia’nın inşaatına bakarken tramvay çarpması sonucu hayatını kaybetmiş.  Gaudi‘nin ölümünün 100’üncü yıl dönümünde yani 2026 yılında tamamlanması planlanıyor.

Bitmeyen kilise olarak adlandırılan ve Kutsal Aile anlamına gelen Sagrada Familia neden bitirilemiyor diye merak edebilirsiniz. 100 yılı aşkın süredir inşası devam eden Sagrada Familia’nın bugüne kadar bitirilememiş olmasının ana sebepleri arasında 3 kez yapım çalışmasının durması yatıyor. Bu süreçte yaşanan savaşlar ve fon bulunamaması inşaatın durmasında etkili olmuş. Teknolojik eksiklik diğer bir sebep. Ama başlıca sebep Gaudi’nin planlarının kaybolması ve bundan dolayı inşaatın tamamen tahminler üzerine yürütülmesine dayanıyor. Şuan Sagrada Familia inşa eden tamamlama projesinin baş Mimarı Mark Burry‘nin dediği gibi ”Kentin ortasında devasa bir heykel” olması sebebiyle çok ince işçilik gerektiriyor.

2010 yılında Papa’nın kutsaması ile bir kısmı ibadete açılan katedral yükseklikleri 170 ile 125 metre arasında değişen dört ana kuleye sahip. Bu kulelere çıkan Sagrada Familia merdivenleri ise Gaudi’nin sırrını da yansıtıyor. Her bir parçası doğadan esinlenerek inşa edilmiş olan Katedralin merdivenleri de salyangozu andırıyor.

Sagrada Familia, Barselona Gezilecek Yerler

Sagrada Familia Nerede

Catalunya Meydanı’na 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Barselona’nın  Sagrada Familia’ya metroyla da  ulaşılabiliyor. Bunun için L2 ve L5 metro hattını kullanıp Sagrada Familia durağında  inmek gerekiyor. Barcelona Gezi Haritasını takip ederek Barcelona Gezi Planınızı yapabilirsiniz.

Sagrada Familia Giriş (Bilet-Ticket)

Sagrada Familia giriş ücreti 15 Euro‘dan başlıyor.

Sadece Katedralin içini gezmek isterseniz giriş ücreti 15 Euro,

Katedral içini Audio Guide ile gezmek isterseniz giriş ücreti 22 Euro

Rehber eşliğinde gezmek isterseniz giriş ücreti 24 Euro

Sagrada Familia Kulelerine çıkmak için 29 Euro giriş ücreti ödemek gerekiyor.

Sagrada Familia Ticket adresinden giriş ücretlerine ve detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Sagrada Familia Ziyaret saatleri 

Kasım ve Şubat ayları boyunca sabah 09:00’dan akşam 18:00’e kadar.

Mart ayı boyunca Sabah 09:00’dan akşam 19:00’a kadar,

Nisan ve Eylül ayları boyunca Sabah 09:00’dan Akşam 20:00’a kadar,

Ekim ayı boyunca Sabah 09:00’dan Akşam 19:00’a kadar,

Aralık 25, 26 Haziran 1 ve 6  tarihlerinde sabah 09:00’dan 14:00’a kadar ziyaret edilebiliyor.

Sagrada Familia’ya giriş kapanış saatinden 30 dakika önce bitiyor.

Casa Batllo

Barselona’da gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alan Casa Batllo hakkında bilgi verecek olursam Barselona’nın şehir planının onaylandığı 1860 yılına gitmek gerekiyor. Casa Batllo tarihi Paseo Gracia denilen şehrin ana caddesi olarak kabul edilmesi ile kentin önde gelen ailelerinin burada ev yapmasına dayanıyor. Casa Batllo 1877 yılında Gaudi’nin Mimarlık profesörlerinden birisi olan Emilio Sala Cortes tarafından inşa ediliyor. 1903 yılında kentin ünlü iş adamlarından birisi olan Josep Battlo Casanovas tarafından satın alınıyor. Casa Batllo ismi de buradan geliyor.

Casa Batllo , Barselona Gezilecek Yerler

Josep Batllo satın aldığı evi yıkıp yerine yeniden bir ev yapmak ister bunun içinde Antoni Gaudi ile anlaşır. Antoni Gaudi bir tek şartla Casa Batllo’nun mimarlığını üstlenir. Hiç kimse kendisine müdahale etmeyecek ve bütün yaratıcılığını özgürce kullanması sağlanacaktır. Batllo Casanova bunu kabul eder ve Casa Battlo’nun yapımına başlanır. Antoni Gaudi ilk önce yıkılması düşünülen evin yıkımına karşı çıkar, yıkılmasını önler. 1904 ile 1906 yılları arasında Antoni Gaudi mimarisini üstlendiği Casa Batllo’nun cephesini düzenlemekle. Daha sonra Casa Batllo’nun içini düzenleyerek odalarını tekrar taksim eder. Binanın içindeki mobilyaları da tasarlayan Gaudi’nin ruhunu yansıtıyor.

Casa Battlo  1950’li yıllarda Battlo tarafından satılıyor. Bu tarihten itibaren birçok defa el değiştiren Casa Battlo 1990 yılında Barnet ailesi tarafından alınıyor ve 1995 yılında halkın ziyaretine açılıyor. Barcelona’nın simgeleri arasında bulunan ve Barselona’nın gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan Casa Battlo her yıl 1 milyon ziyaretçi ağırlıyor.

Yılın 365 günü sabah saat 09:00’dan akşam 21:00’a kadar ziyarete açık olan Casa Battlo’ya giriş ücreti Ticket Ofis’ten bilet alırsanız 29 Euro’dan online olarak alırsanız 24,50 Euro’dan başlıyor. Casa Batllo Online biletinizi buradan alabilirsiniz.  

Casa Batllo’ya Catalunya Meydanı’ndan veya Sagrada Familia’dan yürüyerek ulaşabilirsiniz. Metro ile gitmek isterseniz. L2, L3 veya L4 hattında bulunan Passeig de Gracia durağında inmek gerekiyor.

Casa Mila

Passeig de Gracia Caddesi üzerinde bulunan bir başka Gaudi’nin bir başka eseri Casa Mila. 1906 – 1910 yılları arasında Antoni Gaudi tarafından inşa edildikten sonra halk arasında mimarisi nedeniyle La Pedrera (Taş Ocağı) anılıyormuş. Pedro Mila için inşa edildiği için Casa Mila adını almış. Tıpkı Casa Batllo gibi Casa Mila’da Dünya Mirası listesine alınmış.

Barcelona
Casa Mila , Barselona Gezilecek Yerler

Sömürgecilikten zengin olan  Indiano’nun eşi ile evlenip mirasına konan Pedro Mila CasaBatllo’dan etkilendiği için böyle bir bina yaptırmak istemiş. Burada bulunan bir binayı satın almış. Gaudi Casa Batllo’nun aksine burada bulunan binayı yıktırmış yerine Casa Mila’yı inşa etmiş.  Gaudi bu eserinin ön cephesinde dalgalı deniz duygusu yaratmış. Zemin katı Mila ailesinin yaşam alanı olarak tasarlanmış. Casa Mila’nın çatısı ise tam bir sanat galerisi gibi. Çatıda bulunan 28 adet bacanın her biri ayrı bir heykel niteliğinde.

Casa Mila, Casa Batllo’ya yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca metro ile L3 ve L5 hatları ile Diagonal durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Casa Mila’ya giriş ücreti 22 Euro’dan başlıyor. Sabah 09:00’dan Akşam 18:30’a ve Akşam 19:00’dan 21:00’e kadar ziyarete açık.  Casa Mila Ziyaret bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

La Rambla 

Barselona’nın en hareketli , en eğlenceli caddesi La Rambla Caddesi. Yol üstünde gösteri yapan insanlar, Dans gösterisi yapan dansçılar, Şarkı söyleyen müzisyenler, İlginç görsel performanslar ile her an hareketli bir cadde. Pandomim sanatınında ilk defa bu cadde üzerinde görüldüğü söyleniyor. Catalunya Meydanı’ndan Sahile doğru uzanan La Rambla Caddesi üzerinde hediyelik eşya tarzı şeyler alabileceğiniz dükkanlar, büfeler , cafeler ve Tapas barlar yer alıyor. 24 saat canlı olan bu caddeyi hem gece ve hem gündüz gezmenizi tavsiye ederim.

Barcelona
La Rambla , Barselona gezilecek yerler

La Rambla Caddesi üzerinde Barselona’da gezilecek görülecek yerler bulunuyor. Bu yerlerin başlıcaları ;

La Rambla Caddesine Katalunya Meydan girişine yakın yerde bulunan Canaletes Çeşmesi. 19 yy.dan kalma bu çeşmeden su içenlerin tekrar Barselona’ya geleceğine dair bir inanış var. Ayrıca Barselona Şampiyon olduğunda kutlamalar da taraftarların bu çeşmeye gelmesi ile Canaletes Çeşmesi ve çevresinde başlıyor.

La Rambla Caddesi üzerinde bulunan pazar La Boqueria / Sant Josep Pazarı gezilecek yerlerden birisi. La Rambla Caddesinin ortalarında bulunan tarihi pazar. Bu pazarda Katalan Mutfağına dair bir çok ürünü bulmanız mümkün. Ayrıca burada bulunan büfeler bir şeyler atıştırmanız için ideal yerlerden. Pazar günleri kapalı olan pazarı, diğer günlerde sabah 08:00 ile 20:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ünlü Mimar Gaudi’nin yaptığı Güell Sarayı bu cadde üzerinde bulunuyor. Antoni Gaudi’nin ünlü olmasında oldukça önemli yer tutan Saray, zengin iş adamı Eusebi Güell’in herkesten farklı bir bina yaptırmak istemesi üzerine Gaudi’yi keşfetmesi ile ortaya çıkmış. Hiçbir masraftan kaçınmayan Güell’in Gaudi’ye tanıdığı özgürlük birleşince ortaya Palau Güell çıkmış. Salı ve Cumartesi saat 10:00 ile 14:00 arasında ziyarete açık olan Güell Sarayı’na giriş ücretsiz. 

Avrupa’nın ikinci büyük Opera Binası La Rambla Caddesinde bulunuyor. 1847 yılında inşa edilen Liceu Opera Binası 5 kattan oluşuyor. 2300 kişi kapasiteli Opera bugune kadar birçok ünlü sanatçıyı misafir etmiş. Liceu Operası etkinlik programına buradan ulaşabilirsiniz.

Liceu Opera Binası ile Liceu Metro İstasyonu arasında yer alan Miro Mozaiği’de 1927 yılında Katalan sanatçı Joan Miro tarafından yapılmış.

Katalunya Meydanı (Plaça de Catalunya)

Barselona’nın kalbinde bulunan meydan Barselona’nın en işlek meydanıdır. La Rambla ve Passeig de Gracia gibi Barselona’nın en önemli caddelerinin birleştiği noktada yer alan meydan aynı zaman Barselonalıların da buluşma noktası olarak biliniyor. Ayrıca Barselona’da Alışveriş yapmak isteyenler için Katalunya Meydanı ve çevresi alışveriş için en ideal yerlerden. Meydanın doğu yakasında bulunan El Corte Ingles’in Evi alışveriş merkezlerinin en ünlülerinden birisidir.

Katalunya Meydanı , Barselona Gezilecek Yerler

Oval olarak tasarlanan meydanda birçok heykel bulunuyor. Enigma Tanrıçası (La Deessa o l’Enigma) Heykeli ve Francesc Macia Heykeli bu heykellerin en ünlüleridir.  Francesc Macia Heykeli, 1933 yılında ölen Katalan Hükümeti Eski Başkanlarından Francesc Macia anısına yapılmış. Meydanda bulunan havuzların birinin içinde bulunan Enigma Tanrıçası Heykeli ise 1982 yılında yapılmış.

Meydana ulaşım için metroyu kullanabilirsiniz. Metro durağı Catalunya 

La Rambla konaklama için tercih edilen yerlerden çevresinde birçok Otel , Hostel bulunan La Rambla Otellerini incelemek ve rezervasyon yapmak için burayı kullanabilirsiniz. Buradan yaptığınız konaklamalarda 15 USD kazanma hakkı elde edebilirsiniz.  

Barceloneta 

Barceloneta Barselona’nın sahil şeridi. Deniz havası almak için ideal yerlerden. Denizini beğenirseniz yüzebilirsiniz. Sahil şeridi boyunca yürüyüş yapabilir, kafe ve restoranlarda vakit geçirebilirsiniz. Eski Barceloneta ise balıkçılar ve denizcilikle uğraşan insanlar için inşa edilmiş bir mahalle. Yerleşim olarakta sahile dik bir şekilde inşa edilen mahalle görülmesi gereken yerlerden. Bu mahalle ve çevresinde eski balık restaurantları bulunuyor. Geleneksel Katalan yemekleri ve deniz ürünlerini bu restaurantlarda tadabilirsiniz. Barceloneta Beach, Mar Bella Beach Barceloneta’nın en ünlü plajlarındandır. Denize girmeseniz bile güneşlenmek için ideal yerlerdendir. Bu nedenlerden dolayı Barceloneta Barselona Gezilecek Yerler listenizde mutlaka olmalı.

Barcelona
Barceloneta Barselona Gezilecek Yerler

Denize girerken eşyalarınızın güvenliğini mutlaka alın. Bu bölgede birçok hırsızlık olayı yaşanıyor.

Barcelonata Akvaryumu ise ilginizi çekebilecek Barselona’da gezilecek yerlerden.

Barceloneta’ya Metro ile L4 hattını kullanarak Barceloneta Metro istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz.

Barri Gotic (Gotik Mahalle)

Barselona’da gezilecek yerlerin en önemlilerinden birisi de Barri Gotic yani Gotic Mahalledir. Barselona’nın doğduğu yer olan Gothic Quarter Gotik Mahalle, günümüze kadar ulaşmayı başarmış nadir yerleşim yerlerindendir.  Tarihi M.Ö. 15. yy. kadar dayanan  bölge de M.Ö. 3. yy. da Hamilar Barca tarafından kurulan köy Barselona’nın doğuşunu sağlamış. Barselona bu dönemden itibaren bu bölge ve çevresinde gelişmeye devam etmiş.  Roma dönemi , orta çağ dönemi gibi dönemlere ait bir çok yapı ve esere de ev sahipliği yapan bölge insana zaman da yolculuk hissi yaşatıyor.

Barcelona
Barselona Katedrali , Barselona Gezilecek Yerler

La Rambla Caddesinden aşağıya doğru inerken sol tarafta kalan Gotic Mahalle Barcelona gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunmalı. Bu bölgede Barcelona Katedrali, Temple of Augustus, Carrer del Bisbe Barcelona’da gezilecek görülecek yerlerden.

Park Güell

Park Güell, Barselona’da gezilecek yerlerin başında yer alıyor. Barselona’nın en renkli mekanlarından birisi olan Park Güell adeta şekerden yapılmış gibi. Bu park Gaudi’den önemli izler barındıran bir eserdir. Parkta bulunan pavillionlar ve merdivenler Gaudi’ye aittir. Bu parkı gezerken kendinizi bir masal dünyasındaymış gibi hissedeceksiniz. Ayrıca Park içinde bulunan Gaudi Müzesi Gaudi’ye ait eşyalar barındırıyor. Gaudi’nin bu evde bir süre yaşamış olduğunu da hatırlatayım.

Barcelona
Park Güell , Barselona Gezilecek Yerler

Park Güell’in Hikayesi dönemin ünlü Katalan zenginlerinden Eusebi Güell’in parkın olduğu bölgede zenginlerin yaşayacağı ayrıcalıklı bir site yapma fikrine dayanıyor. İngiliz tarzında bir site yapılmasını isteyen Eusebi Güell bu iş için Gaudi ile anlaşıyor ve 1910 yılında sitenin yapımına başlanıyor. Fakat bu sitenin şehirden uzak olması ve Gaudi’nin çok cüretkar eserler ortaya koyması nedeniyle bu site projesi pek ilgi görmüyor. Site içinde sadece iki ev bitirebiliyor ve proje 1914 yılında duruyor. 1918 yılından itibaren devlet bu alanı park haline getiriyor.

Park Güell Nerede ?

Park Güell Barselona’nın Kuzey’indeki Carmel Tepesinde bulunuyor.

Park Güell’e nasıl gidilir ?

Park Güell’e metro ile ulaşabilirsiniz. Metronun L3 hattı ile Lesseps durağına geliyorsunuz. İndikten sonra 300-400 metre yukarıda.

Park Güell’e giriş ücreti 7.50 Euro.   

Barcelona
Park Güell Barselona Gezilecek Yerler

  Poble Espanyol (İspanyol Köyü)

Barselona gezilecek yerler listenizde olmasını tavsiye ettiğim yerlerden birisi de Poble Espanyol yani İspanyol Köyü. Poble İspanyol benim Barselona’da en sevdiğim ve eğlendiğim yerlerden birisi oldu. Poble Espanyol aslında yapay bir köy ama bunu hissettirmeyen bir yer. İspanyol mimarisinden el sanatlarına, lezzetlerinden eğlencelerine kadar birçok şeyi bu köyde bir arada deneyimleyebilirsiniz. O nedenle Poble Espanyol Gezisini mutlaka yapın derim.

Barcelona
Barselona Gezilecek Yerler, Poble Espanyol

Montjuic Tepesi’nde bulunan bu köy aslında 1929 yılında İspanya’nın mimari zenginliğini sergilemek amacıyla inşa edilmiş. Bu nedenle ülke genelde mimarisi ve tarihi ile ön plana çıkmış 117 binanın kopyası burada inşa edilmiş.  Tabi öreneğin Madrid’deki Plaza Mayor gibi ünlü meydanlarda unutulmamış. Uluslararası bir sergi olarak inşa edilen ve daha sonra açık hava müzesine dönüştürülen köy içerisinde İspanyol el sanatları üreten atölyeler, cafeler, restoranların yanı sıra gece eğlenmek için güzel mekanlar bulunuyor. O nedenle akşam üstüne doğru giderseniz hem köyü aydınlıkta görmüş olur gece de eğlenebilirsiniz. Poble Espanyol’da Flamenco gösterisi gibi bir çok etkinliğin yapıldığı köyde zaman zaman ünlü isimlerde bazı mekanlarda sahne alıyor. Ayrıca çocuklar ve aileler içinde özel etkinliklerin düzenlendiği Poble Espanyol aktivite takvimine buradan göz atabilirsiniz.

Poble Espanyol Nerede ?

Poble Espanya Meydanı‘na 10-15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.

Poble Espanyol’a nasıl gidilir ? 

Poble Espanyol’a gitmek için metroyu kullanabilirsiniz. Metronun L1 veya L3 hattında bulunan Espana istasyonunda (Plaza Espanya) inip Poble Espanyol’a yürüyebilirsiniz. Otobüsle gitmek isterseniz 13, 23 ve 150 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Bulacağınızdan eminim ama bulamazsanız ”Como ir a Poble Espanyol ?” diye herhangi birine sormanız yeterli.

Poble Espanyol giriş ücreti 12,60 Euro, Akşam 8’den sonra giriş ücreti 6,30 Euro.

Poble Espanyol açılış ve ziyaret saatleri Pazartesi günü 09:00’dan 20:00’a kadar. Salı, Çarşamba, Perşembe, Pazar günleri 09:00’dan gece 00:00’kadar. Cuma günleri gece 03:00’a Cumartesi Günleri 04:00’a kadar.

Poble Espanyol
Poble Espanyol , Plaça Espanyol

Plaça Espanya (ispanya Meydanı)

Plaça de Espanya yani İspanyol Meydanı, Barselona’nın en önemli meydanlarından birisi. Bu meydanın tarihi 1600’lü yıllara kadar dayanıyor. Geçmişte birçok idama sahne olmuş, bu ,damlar 1715 yılına kadar sürmüş. 1929’ta Barcelona’da düzenlenen Dünya Ticaret Fuarı öncesinde yeniden düzenlenen meydan son halini almış. Barselona Gezilecek yerler listesinde olmayı hak eden yerlerden birisi.

Meydanın ortasında havuzlu bir anıt bulunuyor. Bu anıt ”Tanrılara adanmış İspanya anıtı” olarak geçiyor. Anıtta bulunan üç kadın figürü ise İspanya’nın çevresindeki denizleri temsilen yapılmış.

Barcelona
Espanya Meydanı , Barselona Gezilecek Yerler

Las Arenas 

Meydanda Boğa güreşi alanı olarak kullanılan bir yer bulunuyor. Günümüzde Las Arenas alışveriş merkezi olarak kullanılıyor.

Venedik Kuleleri

1929 yılında düzenlenen Barcelona Ticaret Fuarına giriş kapısı olarak düzenelenen kuleler Venedik’te bulunan San Marco Katedarali’nin kulelerinden esinlenerek yapıldığı için Venedik kuleleri olarak adlandırılıyor. Kırmızı kum taşından inşa edilen kuleler 47 metre yüksekliğinde.

Font Magica

En sevdiğim etkinliklerden biriside meydanda bulunan Magic Fountain görülmesi gereken etkinliklerden. Bu gösteriyi izleyebilmeniz için akşam meydanda olmanız gerekiyor. Saat 21:30’da başlayan ışıklı, müzikli, renkli su gösterisi 22:30’da bitiyor. Barselona’da yapılacak şeyler listenizde olmasını tavsiye ediyorum.

Plaça Espanya yani İspanyol Meydanı‘na Metro ile ulaşabilirsiniz. Espana durağında indiğinizde meydanda olacaksınız.

Camp Nou

Barselona denildiğinde ilk akla gelen şeylerden birisi de şüphesiz Barcelona Futbol Kulubü. Tarihi birçok başarı ile dolu olan kulüp Barselona’nın en önemli gurur kaynaklarından. Tarihinde ve günümüzde bu kadar önemli başarıları olan kulübün stadyumu da futbolla ilgisi olsun olmasın ilgi çekici bir yer haline geliyor. Bu nedenle binlerce turist bu futbol mabedini görmek için akın ediyor. Bilet kuyruğunda ki insan sayısını görünce bile şaşkınlığa uğrayacağınız Stadyum’a müzeden giriş yapıyorsunuz. Futbolcuların geçtiği yerden sahaya çıktıkları yeri görebiliyorsunuz. Burada Barcelona tarihinde önemli yer tutan futbolcuların fotoğrafının yanı sıra bir şapel olması da dikkat çekiyor. Ayrıca sahanın içine girerken fondan verilen tribünlerin coşkulu sesi çok iyi düşünülmüş. Tribünlere çıkabiliyor ve tribünler boşken bile insana farklı bir duygu yaşatıyor.

Camp Nou Barcelona Gezilecek Yerler
Camp Nou , Barselona Gezilecek Yerler

99.354 kişi kapasiteli Camp Nou Stadyumu Avrupa’nın en büyük stadyumu olma özelliğini de taşıyor. Yenileme çalışmaları ile 2021 yılında kapasitesinin 105 bine çıkarılması planlanıyor. Daha önce 107 m. X 72 m. lik ölçüleri ile en büyük futbol sahalarından birisine sahipti. Uefa’nın belirlediği kriterler sonucunda saha ölçüleri 105 m X 68 m. ‘ye çekilmiş durumda.

Camp Nou Tour için buradan online bilet almanız mümkün. Camp Nou turu bilet fiyatları 25 Euro.

Camp Nou’ya ulaşım için Metro’nun L3 hattını kullanabilir, Palau Reial veya Maria Cristina duraklarında inebilirsiniz.

Tibidabo 

Barselona’ya nazır Tibidabo tepesi, Barcelona’nın çoğu yerinden de görülebilen bu tepede bir kilise ve lunapark bulunuyor. Barcelona’nın en iyi seyredilebileceği yer olan Tibidabo Tepesi’nde bulunan Temple de Sagrat Cor Kilisesi (Kutsal Yürek Kilisesi) 1902 yılında inşa edilmeye başlanmış, yapımı 60 yıl sürmüş. Tibidabo tepesinde bulunan Tibidabo Lunaparkı ise küçükten büyüğe herkes için heyecan dolu ve keyifli zaman geçirebileceğiniz seçenekler sunuyor. Ziyaret saatleri , giriş ücreti gibi bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.  Tibidabo’da bulunan 288 metre yüksekliğinde ki Collserola Kulesi‘ne çıkarak Barcelona’yı en yüksek noktadan izleyebilirsiniz. Giriş Ücreti 6 Euro. Bu tepede bulunan CosmoCaixa Bilim Müzesi’de ilginizi çekebilecek yerlerden.

Barcelona
Tibidabo , Barselona Gezilecek Yerler

Tibidabo Tepesine nasıl gidilir ?

Plaça Catalunya’dan T2A otobüsüne binerek Tibidabo’ya direk ulaşabilirsiniz.

Barselona Gezilecek Müzeler 

Barselona’da gezilecek yerler arasından müzeler de bulunuyor. Bu müzelerin  başlıcaları şöyle;

Picasso Müzesi 

Dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso’nun eserlerini görebileceğiniz müze Picasso’ya ait en çok eseri barındırması ile Picasso müzeleri arasında ilk sırada yer alıyor. Picasso hayattayken Picasso’nun asistanı tarafından açılan müzede 3500 adet Picasso eserini görmek mümkün. Picasso Müzesi Picasso’nun bir dönem yaşadığı orta çağ malikanesi içerisinde kurulmuş.

Picasso müzesi giriş ücreti 12 Euro. Müze açılış ve kapanış saatlerini buradan öğrenebilirsiniz.

Picasso Müzesine ulaşım için metronun L4 hattı Jaume durağı veya L1 hattı Arc de Triomf kullabilirsiniz.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Museu Nacional d’Art de Catalunya Barcelona’nın dünyaca ünlü sanat müzesi. Palau Nacional Ulusal Saray içerisinde kurulan müze Dünya’nın en büyük Romanesk Koleksiyonuna sahip.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi’ne metro ile ulaşabilirsiniz. Espana Durağı

Katalan ulusal Sanat Müzesi’ne giriş ücreti ve ziyaret saatleri için Museu Nacional sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Salvador Dali Müzesi

Salvador Dali Müzesi Barcelona’ya 2 saatlik mesafede bulunan Figueres’te bulunuyor. Figueres’e tren ile ulaşım sağlanıyor. Figueres Tren İstasyonu’na 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan müzenin dış ve iç tasarımını Salvador Dali kendisi yapmış. Salvador Dali’nin ilk sergisini açtığı bu bina içerisinde Dali’ye ait yaklaşık 4000 eser bulunuyor.

Salvador Dali Müzesi’ne tren ile gidecekseniz dönüş biletinizi de almanızı ve günlük sınırlı ziyaretçi kontenjanı olduğu için giriş biletinizi de online olarak almanızı tavsiye ederim. Tren bileti 12 Eurodan başlıyor. Salvador Dali Müzesi giriş ücreti, ziyaret saatleri ve genel bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Barselona Gezi Rehberi

Barselona son zamanlarda Türkler tarafından da çok tercih edilen bir destinasyon.  Barcelona Gezilecek yerlerin ardından Barcelona gezinizde kolaylık sağlayacak bilgileri Barcelona Gezi rehberinde bulabilirsiniz.

Barcelona Card

Barselona kart günlük (29.50 Euro) 72 saatlik (45 Euro) , 96 saatlik (55.00 Euro) 120 saat (60.00 Euro) şeklinde sunuluyor. Barcelona Card ne gibi imkanlar sağlıyor ?

 1. Kart süresi boyunca sınırsız metro, otobüs ve havaalanı trenine biniş imkanı,
 2. Birçok müzeye sıra beklemeden giriş imkanı (Listeyi kontrol ediniz.)
 3. 70 üstünde mekanda indirim imkanı.

Barselona kart sitesinden detayları öğrenebilirsiniz.

Barselona Havaalanı 

Barselona’da 3 havaalanı bulunuyor. Bunlardan en büyük ve en yoğunu Barselona Uluslararası Havaalanı. Şehir Merkezine 17 km. uzaklıkta bulunan Barcelona Havalimanı 2 terminalden oluşuyor. Terminal 1 THY, Lufthansa, Air France gibi büyük firmalar tarafından kullanılıyor. Terminal 2 ise Low Cost uçuş yapan firmalar tarafından kullanılıyor. (Pegasus vb.)

Barselona Havaalanı’ndan Şehir Merkezine ulaşım;

Tren : Terminal 2 B binası altından kalkan tren ile 30 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Şehir en merkezi yeri Passeig de Gracia’da inebilirsiniz. Havalimanı tren ücreti 4,10 Euro. Barcelona Card ile ücretsiz.

Metro : L9 Sud hattı ile şehir merkezine ulaşmak mümkün. Terminal 1 ve Terminal 2’den metro hattı kullanılabiliyor. Ücret 4.50 Euro.

Otobüs : Terminal 1’den 20 dakika bir kalkan otobüsler Terminal 2 B ve C binalarına uğrayıp şehir merkezine gidiyor. Otobüs ücreti 2.15 Euro.

Barselona Şehir içi ulaşım

Barselona gezilecek yerlere kolay için bütün bilgilere buradan ulaşabilir, Barselona’da şehir içi ulaşımınızı kolaylıkla planlayabilirsiniz. (Otobüs, Metro, Tramvay, tren saatleri, durakları, Barselona transport )

Barselona’da metro ağı çok gelişmiş ve yaygın kullanılıyor.  Barselona Metro Haritasını buradan inceleyebilirsiniz.

Barselona Hava Durumu 

Barselona’ya yılın her mevsiminde gidilebilir. Barselona’da deniz tatili yapmak isteyenlerin de yaz döneminde tercih etmeleri isabet olur. Barcelona balayı için de tercih edilen yerlerden. Barselona tatilinizi planlamadan önce hava durumunu buradan kontrol edebilirsiniz.

Roma Gezi Rehberini inceleyebilirsiniz.

Dünya’nın her yerinden daha fazla fotoğraf ve bilgi için instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

 

Barselona Gezilecek Yerler” için 2 yorum

 • Mart 22, 2018 tarihinde, saat 12:28 pm
  Permalink

  Tam da bu konuyu araştırıyorken yazınıza denk gelmek ne hoş. Birçok bilgiyi not ettim şimdiden. Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Mart 28, 2018 tarihinde, saat 11:25 am
   Permalink

   Yararlı olmasına sevindim. Ben teşekkür ederim.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.