Hong Kong Gezilecek Yerler

Hong Kong Gezilecek Yerler

En beğendiğim bölgeden başlayarak bölgesel olarak hazırladığım  Hong Kong Gezilecek yerler listesini inceleyebilirsiniz.

1839 yılında Çin ile İngilizler arasında yaşanan savaşın İngilizlerin galibiyeti ile sonuçlanması ile iki ülke arasında yapılan anlaşma gereği Hong Kong 1997 yılına kadar İngiliz hakimiyetine bırakıldı. 1997 yılından itibaren Çin’in hakimiyetine giren Hong Kong, dış işlerinde Çin’e bağlı kalmak koşuluyla Hong Kong Özel İdare Bölgesi adı altında özerk bir yapıya sahip.

Hong Kong gökdelenleri, renkli sokakları , Budizme dair bir çok yapı ve eseri ile görülmesi gereken ülkelerden. Uzun süre İngiliz etkisinde kalmış olması mimari, finansal ve teknolojik açıdan fark yaratmış olsada, Çin kültürünü, Çin yemeklerini tadabiliyorsunuz. Hong Kong gezisi düşünenler kendi imkanlarıyla veya Hong Kong Turu ile 3-4 günde Hong Kong’u gezebilirler.

Hong Kong
Hong Kong

Lantau Island 

Hong Kong’ta en sevdiğim ve etkilendiğim yer olan ayrıca Hong Kong’un ve Dünya’nın en büyük bronz Buddha heykeli Tian Tan Buddha‘nın bulunduğu ada Lantau.  Hong Kong’un gökyüzünü kapatan gökdelenlerinden uzaklaşıp, yaklaşık 6 km. süren çok keyifli bir teleferik yolculuğu ile yemyeşil bir adaya ulaşmak ve orada bulunan mağazalardan yayılan Budist ezgileri arasında Büyük Buddha heykeline doğru yürümek insana ayrı bir huzur veriyor.

Hong Kong
Hong Kong Lantau

Lantau Island‘a gitmek için otobüs veya metro ile Tung Chung‘a gitmek gerekiyor. Oradan teleferikle Ngong Ping 360‘a geçiyorsunuz. Teleferik için biraz sıra beklemek gerekiyor. 2 çeşit teleferik var bunlardan birisi altı cam olan kristal kabin diğeri ise standart kabin. Standart kabin fiyatı 210 HKD, Kristal Kabin ise 290 HKD.

Ngong Ping 360 resmi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Tian Tan Buddha

Büyük Buddha Heykeli olarak bilinen heykel 1993 yılında inşa edilmiş. 34 metre yüksekliğe sahip olan Buddha heykeline 268 merdiven çıkılarak ulaşılıyor. Lotus çiçeğinin üzerine oturtulmuş olan Buddha heykelinin ellerinin konumu gözleri duruşu Nirvana’ya ulaşmak için gereken 6 erdemi ifade ediyor.

Hong Kong gezilecek yerler lantau
Hong Kong Lantau

Po Lin Manastırı

Po Lin Manastırı Hong Kong’un en önemli manastırı olarak biliniyor. Büyük Buddha Heykelinin tam karşısında bulunan manastırın bahçesinde çiçek kokuları ve kuş sesleri arasında huzurlu zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca vejeteryan restoranda yemek yiyebilirsiniz.

Kowloon 

Kowloon bölgesi Hong Kong’un en renkli bölgelerinden birisi. Rengarenk caddeleri , alışveriş merkezleri, pazarları, restoranları ile Hong Kong yaşamını yansıtan bir bölge. Bu bölgede bulunan Nathan Caddesi ise en renkli ve hareketli caddelerin başında geliyor.

Ayrıca Hong Kong’ta konaklama için en ideal bölgenin Kowloon olduğunu söyleyebilirim.

Hong Kong
Hong Kong

Avenue Of Stars

Hong Kong’un en meşhur yerlerinden birisi olan Bruce Lee heykeli ile özdeşleşmiş Avenue of Stars. Kowloon bölgesinde bulunan Avenue Of Stars’ın manzarası da görülmeye değer. Avenue of Stars’a gitmek için metro ile East Tsim Sha Tsui durağına gitmek gerekiyor. Avenue of Stars’ın başında Hong Kong Space Museum  yer alıyor.

Wong Tai Sin Tapınağı

Benim en sevdiğim yerlerden birisi de Wong Tai Sin Tapınağı oldu. Hong Kong’un en büyük tapınağı renkleri ve mimarisi ile beni etkiledi. Tapınakta kendilerine özgü ritüelleri ile ibadet eden insanları izlemek ayrı bir deneyim. Ayrıca Tapınağa gittiğinizde arka tarafta bulunan Good Wishes Garden‘a  mutlaka uğrayın. Gerçekten çok güzel bir yer. Metro ile tapınağa ulaşmak için Wong Tai Sin durağında inmelisiniz.

Hong Kong
Hong Kong
Hong Kong
Hong Kong

Kowloon Park

Daha önce gökdelenler, alışveriş merkezleri finans merkezlerinden bahsetmiştim. Eğer bunlardan sıkılıp hava almaya ve sakin bir yere gitmeye ihtiyaç duyuyorsanız. Kowloon Park tam size göre. Yemyeşil bir park, havuzlar ve yürüyüş parkurlarının yanı sıra her pazar Kung Fu ve Dans gösterilerini izleyebilirsiniz. Kowloon Park‘a ulaşım için Tsim Sha Tsui durağında inin A1 kapısından çıkın.

Saat Kulesi

1915 yılında Kowloon Tren İstasyonu’nun bir parçası olarak inşa edilmiş. 44 metre yüksekliğinde olan kulenin yapımında tuğla ve granit kullanılmış. Bu kule yapıldığı dönemlerde ve sonrasında Hong Kong’a göç eden veya Hong Kong’tan başka bölgelere çalışmak için giden milyonlarca Çinli için çok özel anıları barındırıyor.

Hong Kong Island 

Hong Kong’a adını veren Hong Kong Adası. Ayrıca Hong Kong’un en yüksek tepelerinden birinin bulunduğu bölge Hong Kong’u tepeden görme olanağı da sağlıyor.

Victoria Peak

Şehrin en yüksek noktası etkileyici manzarası ile tam bir çekim noktası. Konumu ve şehrin en serin bölgesi olması nedeniyle de oldukça rağbet gören bir yer. Bu nedenle zenginler bu bölgede oturmayı tercih etmiş. Bu durumda bu bölgedeki evlerin fiyatlarını astronomik rakamlara çıkarmış.  Bu tepeye 1888 yılında Funiküler sistemle yapılan Peak Tram ile çıkabiliyorsunuz. Burada bulunan Peak Tower en güzel manzaraya sahip olmasının yanı sıra müthiş bir manzara sunuyor. İkinci katında Madame Tussaud’s müzesi bulunuyor.

Hong Kong
DiscoverHongKong.com

Hong Kong Park

Peak Tram başlangınç noktası yakınında yer alan park şehrin gürültüsünden, binalardan kaçmak ve dinlenmek için ideal yerleden birisi.

Ocean Park 

Hong Kong Adası’nda bulunan tema parkı 1977 yılında açılmış. İçinde yağmur ormanı, su parkı, hayvanat bahçesi gibi bir çok aktivite alanı bulunan parkın resmi web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

New Territories 

New Territories bölgesi Çin kültürnü en iyi yansıtan bölge. Eski döneme ait birçok yapıyı bu bölgede bulmak ve görmek mümkün.

Hong Kong Tarih Müzesi

Hong Kong’u  ve kültürünü tanımak için ideal yerlerden. Burada Hong Kong’ ve Asya kültürüne ait birçok eser sergileniyor.

Hong Kong gezi rehberi
Hong Kong

Ten Thounsand Buddhas Monastery

İsminden de anlaşılacağı gibi 10 binden fazla Buddha heykelinin bulunduğu manastır 1957 yılında kurulmuş. Manastırı kuran Yuet Kai’nin de mezarı burada bulunmakta. Görsel açıdan büyük bir şölen sunan altın renkli heykellerle dolu olan manastıra taş merdivenlerden tırmanmak gerekiyor.

Hong Kong Alışveriş Rehberi

Hong Kong alışveriş için bir çok seçenek sunuyor. Elektronik ürünlerden, giyime, geleneksel eşyalardan , günlük malzemelere kadar birçok şey bulmak mümkün. Alışveriş için istediğiniz şeyleri bulabileceğiniz önemli alışveriş yerlerini Hong Kong Alışveriş Rehberinde bulabilirsiniz.

Kowloon Bölgesi’nde Alışveriş

Kowloon bölgesinde genelde geleneksel alışveriş yerleri ve pazarlar bulunuyor. Bu pazarlardan ve alışveriş noktalarından en ünlüleri şöyle;

Ladies Market 

Hong Kong’un ünlü alışveriş yerlerinden birisi Ladies Market. Kowloon Bölgesinde bulunan pazarda adından da anlaşılacağı üzere kadınlar için makyaj malzemesinden aksesuara kadar birçok ürün bulmak mümkün. Ayrıca küçük büyük birçok hediyelik eşyanın da satıldığı tezgahlar arasında yürümek gerçekten çok keyifli. Ulaşım Metro ile Mong Kok durağında inin E2 çıkışında çıkın, Nelson Caddesinde 2 blok geçin.

Hong Kong
Hong Kong Alışveriş

Temple Street Night Market

Gece pazarları Uzakdoğu’nun olmazsa olmazlarındandır. Hong Kong’un da en ünlü gece pazarı Temple Street Gece Pazarı. Kowwloon bölgesinde bulunan pazarda Tin Hau Temple bölgesinde güneşin batmasıyla birlikte kuruluyor.  Elektronikten saate, erkek giyimden antikaya kadar çok çeşitli ürün yelpazesi sunuyor. Mutlaka gidin görün dediğim yerlerden. Ulaşım için metro kullanın Jordan İstasyonunda inin A kapısından çıkın.

Jade Market ve Jade Caddesi

Yeşim taşı Hong Kong için önemli bir ticaret ürünü ve yeşim taşı ticaretinin kalbi adı üstünde Jade Street. Jade Street üzerinde buluna Jade Market’te yeşim taşı ile yapılmış hediyelik eşya, heykel, takı gibi birçok ürünü bulmak mümkün. Metro ile Yau Ma Tei istasyonunda inip C kapısından çıkıyoruz.

Hong Kong Island Alışveriş

Hong Kong Adası’nda alışveriş merkezleri bulunuyor. Bu alışveriş merkezlerinde Dünyaca ünlü bir çok markayı bulmak mümkün.

Time Square

Hong Kong’ta alışverişin kalbinin attığı yer Causeway Bay, buranın ise şüphesiz ki Time Square. Binlerce insanın alışveriş için geldiği bu nokta ve çevresinde birçok mağaza bulunuyor. Kıyafetten elektroniğe, oyuncaktan lüks tüketim malzemelerine kadar herşeyi bulmak mümkün. Ulaşım için Causeway Bay İstasyonu’nda inin, A Kapısından çıkın.

Hong Kong
Hong Kong

Cityplaza

Hong Kong’un en büyük alışveriş merkezi 170 mağaza ev sahipliği yapıyor. Ulaşım Tai Koo istasyonu D2 çıkışı.

Hong Kong Şehir içi ulaşım

Hong Kong’ta metro çok yaygın ve bu nedenle ulaşım çok kolay. Ulaşım biraz pahalı ve gittiğiniz durağa göre ödediğiniz bir sistem bulunuyor. Havaalanına ulaşım ise daha pahalı. Otobüste sıkça kullanılan şehir içi ulaşım araçlarından. Hong Kong MTR resmi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Hong Kong Haritası
Hong Kong Metro haritası                                     www.mtr.com.hk

Hong Kong Nerede 

Hong Kong Asya Kıtası’nda, Çin’in güney kıyısında bulunuyor. Hong Kong Adası , Kowloon Yarımadası ve 235 adet adacıktan oluşan Hong Kong, Türkiye’ye 10 saatlik uçuş mesafesinde bulunuyor.

Hong Kong
Hong Kong Harita

Hong Kong Genel Bilgiler 

Hong Kong Nüfusu 2016 sayımına göre 7 Milyon 350 bin kişi.

Hong Kong Vizesi Hong Kong’a seyahat edecek TC Vatandaşları 3 ay süre ile vizeden muaftır. Resmi duyuruyu buradan görebilirsiniz.

Hong Kong Saati Türkiye saatinden 5 öndedir. (Kış Saati uygulaması)

Hong Kong’ta Hong Kong Doları kullanılıyor.  TL’nin yaklaşık yarı fiyatına denk gelen Hong Kong Doları Kaç tl güncel bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Hong Kong Havaalanından (Hong Kong Airport) şehir merkezine direk metro ile ulaşabilirsiniz.

Instagram : Kendi.yolumda

Facebook : Kendiyolumda

Hong Kong Gezilecek Yerler” için 2 yorum

 • Şubat 6, 2018 tarihinde, saat 6:59 pm
  Permalink

  Tapınakları ve meydanı süper . Bence en az bir defa gidilmeli.
  Teşekkürler

  Yanıtla
  • Şubat 7, 2018 tarihinde, saat 12:28 pm
   Permalink

   kesinlikle bir daha gidilmeyi hak eden yerlerden

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.