Hindistan Gezilecek Yerler

Hindistan Gezilecek Yerler 

Farklılıkları, farklı kültürleri , farklı yaşamları merak edenler için Hindistan bir cennet. Kendine has yapıları, gelenekleri, yemekleri ile tüm duyularınıza hitap edecek bir ülke. Çok büyük bir coğrafyaya yayılmış olan ülkede en önemli ve en çok gezilen şehirlerin başında Delhi, Jaipur ve Agra‘yı kapsayan Altın üçgen yer alıyor. Varanasi de büyülü atmosferi ve Ganj Nehri ile Hindistan’ın mutlaka gezilmesi gereken şehirlerinden. Şehir şehir derlediğim Hindistan Gezilecek yerler listesi inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Hindistan geziniz için gerekli tüm bilgilere ulaşabileceğiniz Hindistan Gezi Rehberini bu sayfada bulabilir, Hindistan hakkında genel bilgiler kısmında ülkeye dair temel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hindistan Gezi Rehberi
Hindistan Gezilecek Yerler

Delhi Gezilecek Yerler

Delhi ülkenin başkenti ve en büyük şehirlerinden birisi. Birçok gezilecek ve görülecek yer olan Delhi gezilecek yerler listesini en beğendiğim yerlerden başlayarak sıraladım.

Delhi Gezilecek Yerler
Delhi Gezilecek Yerler

Swaminarayan Akshardam

Sadece Delhi’nin değil belki de Hindistan’ın en güzel tapınağı diyebilirim. Her karesi nakış gibi işlenmiş zarif bir sanat eseri. İçeriye girerken çok sıkı bir güvenlik kontrolünden geçerek giriyorsunuz. Fotograf makinası, kamera, çakmak, cep telefonu gibi alteleri sokmak kesinlikle yasak. Bunun sebebi ise burada şuan ki tapınaktan önce bulunan tapınağa kısa süre önce bombalı saldırı düzenlenmiş olması.

Buraya mutlaka zaman ayırın bahçesinde oturun duvarları inceleyin, çevresinde bulunan Hinduizmi zaman sırasıyla anlatan figürleri inceleyin. Aracınız yoksa Akshardam Metrosunda inin ve 10 dakika yürüyün. Resmi web sitesi burada.

Delhi Gezilecek yerler
Swaminarayan Akshardham, New Delhi

Lotus Tapınağı

Lotus Tapınağı Bahai Dinine ait tapınak Lotus Çiçeği şeklinde inşa edilmiş. Delhi’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Dünya üzerinde 7 adet bulunan Bahai Tapınaklarından sonuncusu olan Tapınağın 9 dini temsil eden 9 kapısı bulunuyor. Birçok ziyaretçinin geldiği bu tapınakta Bahai inancı gereğince tüm din mensuplarının sessiz olmak kaydıyla ibadet etmesi serbest.

Delhi gezi rehberi
Lotus Temple Delhi Gezilecek yerler

Gurudwara Bangla Sahib

Sikh dünyasının en büyük tapınağı. Sikhizm Hinduizmle İslam sentezi diyebileceğim bir din. Başlarında sarıkları bulunan ve saçlarını kesmeyen Sikhleri Hindistan’ın heryerinde görürsünüz. Bu tapınak camiye benziyor. Bahçesinde havuz bulunan tapınağa girmeden önce size Sikh dini ile ilgili bilgi veriliyor. Daha sonra ayakkabılarınızı çıkartarak bahçesine giriyorsunuz. Tapınağın içinde bir de türbe bulunuyor.

Bangla Sahib
Bangla Sahib Delhi Gezilecek yerler

Isckon Tapınağı

Lotus Tapınağı’na oldukça yakın konumda bulunan Hare Krishna inancına ait tapınak. Değişik mimarisi mistik atmosferi ile görülmesi gereken yerlerden. İçeriye girip mutlaka ibadetlerini izlemenizi tavsiye ederim. Huzur veren bir müzik eşliğinde yapılan ibadetler size de pozitif enerji yükleyecektir.  Zamanınız varsa tapınağın arkasında bulunan restorana uğrayın, yemek yemeseniz bile Samosa ve tatlıların tadına bakın derim.

Delhi gezi Rehberi
Iskcon Tapınağı Delhi Gezilecek yerler

Humayun Tomb (Türbesi) 

Humayun Türbesi’ne girerken aslında bir saray ile karşılaşacağınız hissi yaşıyorsunuz. Büyük bir bahçeye sahip olan türbenin şekli Taj Mahal’i andırıyor. Bahçeden ilerleyip Türbenin içine girdiğiniz de en üstte ve tam ortada Babür İmparatorluğu’nun 2. Hükümdarı olan Hümayın’ın mezarı bulunuyor. İranlı bir mimar tarafından tasarlanan kompleksin yapımına 1565 yılında başlanmış. İlginçtir ki 1972 yılında tamamlanmış.

Delhi gezi rehberi
Humayun Tomb

Lakshimi Narayan 

İlginç mimarisi ile dikkat çeken Tapınapın açılışını Ghandi yapmış. Aslında kast sistemine de bir başkaldırı niteliği taşıyan bu tapınak kast sisteminde düşük seviyede olanlar için yapılmış. Birla ailesi tarafından yaptırılan tapınak Vishnu’ya adanmış.

delhi gezi rehberi
Lakshimi Narayan

Red Fort  (Lal Quila)

1648 yılında Ünlü Moğol İmparatoru Şah Cihan tarafından yaptırılmış olan kale anlaşılacağı üzere ismini de renginden almış. Eski Delhi’de bulunan kale’nin içinde birçok bölüm bulunuyor bu bölümlerin başlıcaları; Divanı Aam, Divanı Has, Hamam, Lahori kapısı, Hayat Bahçesi. Mümtaz Mahal, Moti Mescid.

Chandi Chowk (Pazar)

Şehrin en ünlü ve en eski pazarı Eski Delhi Bölgesinde yer alıyor. Red Fort ile Cama Mescid arasında kalan pazar hem ucuz hemde Delhi hayatının içine girmek için bir fırsat. Tabi bu bölgede dikkatli olmanızda fayda var.

Delhi gezi rehberi
Hindinstan Pazarları

Jama Masjid (Cuma Camii)

Eski Delhi’nin en büyük camisi Şah Cihan tarafından yaptırılmış. Müslümanların kutsal günü olan cuma gününden ismini almış. Bunun sebebi ise cuma günleri cemaatin kalabalık olmasıymış.

Jaipur Gezilecek Yerler 

Pazarları, sokaklarda dolaşan filleri, kendne has mimarisi, kalesi, sarayı ile Hindistan’ın Pembe Şehri (Pink City) Jaipur. Altın Üçgen’in ikinci durağı. Delhi’den kalkan otobüslerle veya trenle ulaşmak mümkün. Rjastan Eyaleti’nin de başkenti olan Jaipur  ismini II. Jai’den almış. Pink City Jaipur’da Gezilecek yerler Listesi Buyrun.

Hawa Mahal 

Jaipur’un simgesi pembe ve kırmızı kum taşları ile inşa edilmiş saray. ”Hawa” Rüzgar , ”Mahal” ise Saray anlamına geliyor. Ön yüzü görsel ziyafet sunan birçok pencereden oluşan bu yapının sarayda yaşayan kadınların törenleri ve halkı izlemesi için bu şekilde yapıldığı biliniyor. Arka yüzünde ise bu tarz bir mimari söz konusu değil.

Hawa Mahal
Hawa Mahal

Jantar Mantar 

Aslında Jantar Mantar’ın yapımı Pembe Şehir Jaipur’un da oluşum döneminin ilk adımlarından birisi. Jaipur’a adını veren II. Jai Sing şuan ki Jaipur bölgesinde astronomiye olan merakı nedeniyle bir gözlem evi yaptırmış. Bunun için Avrupa’ya adamda göndermiş. Sonra bu gözlemevinin temellerini atmış. Daha sonra 4 tane daha gözlemevi yapmış ama burası en büyüğü ve en korunanı olarak günümüze kadar gelmiş.

Amber Kalesi

Jaipur’un 10 km. dışında kalan Kale ve aynı zamanda saray şehrin en önemli yapılarından, Jaipur kurulmadan önce yaşam burada devam ediyormuş. 16.yy ortalarında inşa edilen ve adeta kartal yuvasını andıran bu sarayın içine girmek için biraz yokuş çıkmak gerekiyor. Fillerle çıkma imkanı var. Sarayın içinde eşya anlamında önemli birşey bulunmasa da manzarası ve mimarisi ile ilgi çekici bir yer.

Amber fort
Amber Kalesi

Jal Mahal 

Jal Mahal yani ”Su Sarayı”. Görebileceğiniz en ilginç saraylardan bir tanesi çünkü bu saray bir gölün tam ortasında. İlk bakışta sarayın bir selden sonra bu hale geldiğini düşünmüştüm. Aslında ilk defa gören çoğu kişi böyle düşünüyormuş. Sarayın tarihine gelecek olursak aslında burası bir saray olarak düşünülmemiş 1750 yılında 1. Mandho buraya öredek avlamak için bir kulübe inşa etmeyi düşünmüş ve bu şekilde küçük bir yer inşa ettirmiş. Daha sonra oğlu II. Madho burayı genişleterek son halini vermiş. Sagar Gölü’nün ortasında bulunan saraya ulaşım bot ile sağlanıyor.

Jaipur
Jal Mahal

Fil Çiftliği

Jaipur sokaklarında fillerin gezindiği şehir demiştim. Bu fillerin bakılıp beslendiği çiftlikleri ziyaret etmeniz mümkün. Ben fillerle gezintiye çıkmayı istemesem de çiftliğe gidip filleri sevme imkanı buldum.

Jaipur
Fil çiftliği

Şehir Sarayı

Küçük bir saray içerisinde geçmişten kalan silahları, eşyaları görmek mümkün ben çok ilginç bulmamış olsamda siz gezmeyi isteyebilirsiniz.

Hindistan Gezi Rehberi
Jaipur

Galta Ji Maymun Tapınağı

Agra yolu üzerinde mutlaka uğramanız gerektiğini düşündüğüm bir tapınak. Etrafta birçok maymunun gezdiği tapınak içerisinde yıkanan hintli insanları göreceksiniz. Mimari açıdan da ilginç olan bu tapınak aktif olarak insanların ibadetini gerçekleştirdiği yerlerden. Kayaların arasına yerleştirilmiş ilginç tapınaklardan birisi.

Jaipur’da tekstil ve taş işlemeciliği gelişmiş durumda eğer ilginiz varsa tekstil ve taş dükkanlarını gezebilirsiniz. Ayrıca Jaipur pazarı ve çarşıları da gezilmesi keyifli yerlerden.

Maymun Tapınağı
Maymun tapınağı

Agra Gezilecek Yerler

Hindistan gezilecek yerler listesinde Taj Mahal Mutlaka olmalı ve Taj Mahal’in bulunduğu Agra aşkın şehri. Dünya’nın yedi harikasından birisi olan Taj Mahal’ ev sahipliği yapan şehir. Babür İmparatorluğu’nun başkenti Agra, adeta tarihe açılan bir kapı gibi. Jaipur’dan veya Delhi’den ootobüs ile ulaşabileceğiniz Altın üçgen’in 3. ayağı Agra’da gezilecek yerler listesi buyrun.    

taj mahal
Taj mahal

Taj Mahal ve Hikayesi

Taj Mahal Dünya’nın 7 harikasından birisi, Hindistan’ın Agra kentinde bulunuyor.

Aşk’ın sembolü Taj Mahal’in hikayesi aslında İran’dan babası ile birlikte pazarda baharat satmaya gelen Ercümend Banu Begüm’ü pazarda görür ve aşık olur.

Daha önce iki evlilik yapmış olan Şah Cihan’ın çocuğu olmamaktadır. Şah Cihan’ın sefere çıkarken bile yanından ayırmadığı Banu Begüm, Şah Cihan’a 13 çocuk verir. 14’üncü çocuğa hamile kaldığı sıra Burhanpur’da bir isyan meydana gelir. Bu isyanı bastırmak için yola koyulan Şah Cihan yine Banu Begüm’ü yanına alır. Fakat bu yorucu ve uzun yolculuk nedeniyle Banu Begüm erken doğum yapmak durumunda kalır. Çocuğunu sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmesine rağmen kendisi maalesef kurtulamaz ve 38 yaşında hayatını kaybeder.

Tac Mahal
Taj Mahal

Eşinin ölümünün ardından herşeyden elini ayağını çeken Şah Cihan Eşi için bir mezar yaptırmaya karar verir. Bu Mezar için 2000’den fazla proje sunulur. Cenneti tasvir eden Taj Mahal bu projelerden seçilir ve 1632 yılında yapımına başlanır. Taj Mahal’in yapımında Mimar Sinan’ın öğrencilerinden olan İsa Mehmet Çelebi ve yardımcısı Semerkantlı Mehmet Şerif’in yanı sıra İsmail Çelebi’de görev almıştır. Duvarlarında bulunan yazılar İstanbullu Hattat Settar Efendi’nin eseridir. Tam bir simetri ve zerafet abidesi bu eserin yapımı 20 yıl sürmüştür.

Agra Kalesi’den en iyi görülebilecek yere yapılan Taj Mahal’in inşasında en küçük simetrik hatada bile söktürülüp yeniden yapılan çok özel ince ve mavi damarlı beyaz mermer kullanılmıştır. O nedenle Taj Mahal Sabahları Mavi, öğlenleri beyaz , akşamları sarıya yakın bir renk alır. Yazılar aşağıdan yukarıya doğru çıkıldığında büyüyecek şekilde yapılmış bunun sebebi ise Taj Mahal’e bakıldığında tüm yazıların aynı boyuttaymış gibi göstermektir.

Taj Mahal’in az bilinen bir özelliği ise duvarlarının içine yüz binlerce akik, sedef, firuze, zümrüt, yakut gibi değerli taş gömülmüş olması ve bu taşların normalde karanlık olan Taj Mahal’in günde bir kere içine giren Güneş ışığı tarafından parlaması sonucu ortaya çıkan rengarenk bir ortam sağlamasıdır.

Taj Mahal’in girişinde Şah Cihan’ın iki eşine atfen yapılmış yapılar bulunmaktadır. Ayrıca iki yanında aynı mimariye sahip bir cami ve misafirhane bulunmaktadır.

Agra Kalesinden sürekli Taj Mahal’i izleyen Şah Cihan Taj Mahal’in karşısına kendisi için bu eserin siyahını yaptırmayı hayal etmiş olsada buna ömrü yetmemiş, Mümtaz Mahal’in (Banu Begüm)  yanına defnedilmiştir. Taj Mahal’in simetrik olmayan tek yeri ise Mümtaz Mahal’in kabrine göre daha büyük olan Şah Cihan’ın kabridir.

Taj Mahal giriş ücreti 750 Rupi. Tabi yerli halka bunun onda biri fiyatına . 🙂 Bu arada Taj Mahal biletinizle Agra Kalesi’ne indirimli girebilirsiniz.

Agra Kalesi

Babür İmparatorluğu’nun Hindistan topraklarındaki ilk başkentlerinden olan Agra Moğol mimarisinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapıyor. 1638 yılına kadar Agra’yı başkent olarak kullanan Babür İmparatorluğu’nun Agra’da ki ilk eseri ve taşınıncaya kadar yaşadığı yer olan Agra Kalesi Agra’nın en önemli yapılarından birisi.

Şah Cihan’nın babası Ekber zamanında yapımına başlanan Şah Cihan zamanında geliştirilen kale Taj Mahal’i en iyi gören yerde. Hatta Kalenin içinde bulunan ve Şah Cihan’ın ömrünün son demlerinde Taj Mahal’i izleyerek hapis hayatı yaşadığı bir oda mevcut. Agra Kalesine girdiğinizde mutlaka buradan Taj Mahal’i izleyin.

Taj Mahal biletiniz varsa  Agra Kalesi’ne giriş ücreti 50 Rupi‘ye düşüyor.

Agra Kalesi
Agra Kalesi

Varanasi Gezilecek Yerler 

Hindistan gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken şehir Varanasi.

Bugüne kadar gördüğüm en mistik şehir diyebilirim Varanasi için. Kutsal Ganj Nehri’nin atmosferinde, Ghatlarda ölü yakma ayinleri bir yanda, akşam ve sabah ayinleri bir yanda, her yerde karşınıza çıkabilecek sadhular bir yanda,  Ganj’da yıkanan insanlar diğer yanda, Hindistan’ın Hinduizm’e dair tüm detayları görebileceğiniz bir şehir Varanasi. Renkli ve dar sokakları, 15-16 yy.’dan kalma binaları, kalabalık olmasına rağmen sukunet ve huzur dolu şehir Varanasi Gezilecek yerler listesi buyrun.

Ganga River
Ganj Nehri Varanasi

Ganj Nehri

Hindistan’ın Varanasi kentinden geçen Ganj Nehri Hinduizmin en önemli kutsallarından birisi, her türlü günahı temizlediğine inanılan Ganj Shiva’nın saçlarını sembolize ediyor. Himalayalardan doğan  Bengal Körfezi’nden denize dökülen 2700 km. uzunluğundaki nehre günde  binlerce insan yıkanmak için giriyor. Yüz binlerce insan da Hindistan’ın diğer şehirlerinden geliyor. Ölülerin yakılıp küllerinin savrulduğu Ganj nehrinin kenarında küçüklü büyüklü bir çok Ghat (Krematoryum) bulunuyor.

Ganga River
Ganj Nehri Varanasi

Varanasi Şehri’ne hayat veren nehre küllerinin savrulması için Hindistan’ın bir çok yerinden küller gönderiliyor. 12 yaşından küçük olan çocuklar, yılan sokması sonucu ölenler, hamile kadınlar ve Sadhular yakılmadan nehre atılıyor. O nedenle nehirde cesetle karşılaşmak mümkün. Ama merak etmeyin eğer sabah 5 gibi uyanırsanız. Nehrin üzerinde zıplayan evrim  geçirmiş balıkların bu cesetleri yediğini görebiliyorsunuz, o yüzden endişelenecek birşey yok.

Ganga River
Ganj Nehri

Hinduların neredeyse her gün yıkandığı Ganj Nehri’nden su içmeleri gayet olağan ama macera ve deneyimden hoşlanan biriyseniz ve nehre girmek isterseniz Dünya’nın en kirli suyunda olduğunuzu unutmayın. Günde neredeydse 1 Milyar m3 lağım suyunun aktığı, sanayi atıklarının döküldüğü ”Kirlenmeyen nehir” Ganj, size çok büyük zarar verebilir.  

Ghatlar

Ganj’ın kenarında insanların banyo yapmak için kullandıkları nehre doğru uzanan merdivenlere Gaht deniyor. Bu Ghatlardan bazıları ise ölü yakmak için kullanılıyor.

Birçok Ghat’ın bulunduğu Varanasi’de ölüler turuncu veya sarı bir beze sarılıp odunların arasına yerleştiriliyor, ailenin en büyük oğlu tarafından ağzından ateşe verilmek sureti ile yakılıyor. Daha sonra külleri Ganj Nehri’ne bırakılıyor. Bu töreni yapmak için ailelerin odun ve çeşitli malzemeler alması gerekiyor. Bu malzemeler arasında cesedin kokmaması için kullanılan çeşitli baharatalar, daha iyi yanması için bir çeşit yağ bulunuyor. Ganj Nehri’nde bu töreni düzenlemenin bedeli 400 Usd’yi buluyor.

Ayrıca Ganj’ın kenarında elektrikle çalışan Krematoryum da bulunuyor. Bu Krematoryum’da ölü yakma bedeli 1 dolar. Orada yaşayan bir arkadaşıma neden insanlar burayı tercih etmiyor dediğimde verdiği cevap ilginçti ; Burada yakılanların Nirvana’ya ulaşma garantisi yok.”

Ganga River
Ganj Nehri Ghat

Eğer Varanasi’ye gidip bir ölü yakma törenine denk geldiyseniz ki gelme olasağınız çok yüksek. Açık açık fotograf çekmeyin yakınlarını kaybetmiş insanların yaptıkları bu kutsal vazife esnasında size verebilecekleri tepkinin aşırı olabileceğini unutmayın. 

Küçüklü büyüklü birçok Ghat’ın bulunan Ganj Kenarındaki en renkli Ghatlardan birisi Dasaswamedh Ghat, Aarti törenlerinin de yapıldığı bu Ghat çok merkezi bir konumda bulunuyor. Ayrıca Bu Ghatta Aarti (gün batımı ve Gün Doğumu) törenleri düzenleniyor.  Assi Ghat yine merkezi konumda bulunan ve en kalabalık Ghatlardan birisi. Kedar Ghat sakin ve huzurlu bir Ghat burada çok kalabalık olmuyor. Darbahanga Ghat mimarisi ile dikkat çeken gahtlardan birisi.

Aarti Töreni

Varanasi’nin en önemli ve mutlaka görülmesi gereken törenlerinden birisi Aarti. Ganj kenarında gün doğumu ve gün batımı esnasında Ganj Nehri Tanrısı Ganga’ya saygı amacıyla düzenlenen törenlerdir. Ganj Nehri kenarında kurulan birçok platform üzerinde icra edilen törenlerin en büyüğü ve kalabalığı  Dasaswamedh Ghat’ta düzenleniyor. Ganj nehrinde yankılanan çan sesleri ile başlıyan tören, sarı ve turuncu kıyafet giyen gençler her birisi çan, tütsü, çiçeklerle her birisi ayrı bir anlam taşıyan hareketler ve ilahiler eşliğinde töreni gerçekleştiriyorlar.

Ganga River Aarti
Ganj Nehri Aarti Töreni

Varanasi Pazarı

Varanasi’de mutlaka pazarları gezin ve alışveriş yapın benim en sevdiğim yerlerden birisi de bu pazarlar oldu.

Varanasi baazar
Varanasi Pazarı

Sarnath

Sidartha’nın Buddha olduktan sonra öğretisini ilk anlattığı ve dersler vermeye başladığı, Budizm için en önemli yerlerden birisi Sarnath. İlk Budist Tapınağı olarak bilinen Sarnath merkeze 9-10 km.lik mesafede yer alıyor.

Hindistan Gezi Rehberi

Hindistan gezisine dair tüm bilgilere ulaşabileceğiniz Hindistan gezi rehberi. Hindistan vizesi , Hindistan şehir içi , şehirler arası ulaşım bilgileri, Hindistan mutfağı , Hindistan festivalleri , Hindistan’da dikkat edilmesi gerekenleri inceleyebilirsiniz.

Hindistan Vizesi

Hindistan Bordo ve Yeşil  pasaport sahibi TC Vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Hindistan vizesi nasıl alınır, Hindistan vizesi için gerekli evraklar , Hindistan vize ücreti , Hindistan vize başvuru formu nasıl doldurulur. Hindistan vizesi alma sürecini adım adım anlattığım Hindistan Vizesi yazımı inceleyebilirsiniz.

Hindistan Şehir içi ulaşım

Şehir içi ulaşımda motorlu veya bisikletli Rikşa kullanabilirsiniz. Hatta kullanmanızı öneririm. Çünkü bu gezmenin en keyifli yöntemi. Günlük taksi kiralayabilirsiniz. Eğer 3-4 kişiyseniz pazarlıkla iyi bir fiyata taksi ile her yere ulaşabilirsiniz. Delhi de metroyla çoğu yere ulaşabilirsiniz.

Riksha
Riksha Hindistan

Hindistan Şehirlerarası ulaşım

Tren ile

Hindistan’da tren çok yaygın bir şekilde kullanılıyor. Hindistan’da trenle yolculuk yapmak Hindistan’a gitmişken yapılması gereken şeylerden birisi diyebilirim. Fakat Hindistan nüfusu ve trenin yaygın olarak kullanılması bilet bulma konusunda sıkıntılar doğurabiliyor. O nedenle erken rezervasyon yapmanız gerekiyor.

Hindistan’da bilet alırken seyahat acentaları aracalığı ile tren bileti alabilirsiniz. (En rahat yöntem bu , karşılığında az bir komisyon ödersiniz.)

Eğer acentayı hiç karıştırmayayım diyorsanız istasyondan tren biletiniz alabilirsiniz. Tabi yine çok önceden olmak kaydıyla. Burada dikkat etmeniz gereken sizi resmi bilet ofisi görünümlü seyahat acentalarına yönlendirmek isteyenler.

Bilet alırken Sleeping Class almanızı tavsiye ederim. Upper level alırsanız da rahatça uyursunuz.

Tren saatleri , durakları doluluk oranı gibi bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

india Train
Hindistan trenleri

Otobüs ile

Otobüste Hindistan’da yaygın kullanılan ulaşım araçlarından birisi. Tren biletinin zor olduğu ülkede otobüs her zaman için bir alternatif olarak kalsın. Buradan otobüs bilgilerine ulaşabilirsiniz. 

Uçak ile

Hindistan içinde ucuz uçak firmaları faaliyet gösteriyor. O nedenle en zahmetsiz yöntem olan uçak ile ulaşım yöntemini kullanabilirsiniz. Ama biletlerinizin çıktısının yanında olması gerektiğini, kredi kartı ile bilet aldıysanız kimlik beyan etme zorunluluğu olduğunu unutmayın.

Taksi ile 

Eğer 3-4 kişiyseniz bu yöntem de mantıklı yöntemlerden kişi başı 250-300 lira ödeyerek 3-4 gün taksi kiralayabilirsiniz. Şoförün bahşişini vermeyi sakın unutmayın.

Hindistan’a ne zaman gidilir ?

Hindistan’a gidilecek en uygun dönem Kasım ve Mart başına kadar olan dönemdir. Mart’ın başlarından itibaren ve özellikle yaz aylarında aşırı sıcaklar nedeniyle gezilmesi ve gidilmesi pek tavsiye edilmez.

Hindistan'a ne zaman Gidilir ?
Hindistan’a ne zaman gidilir ?

Hindistan Mutfağı

Hindistan yemekleri bölgesel olarak değişiklik gösterse de , her bölgede tüketilen yemekler mevcut. Hint yemeklerinin vazgeçilmez unsurları ise baharatlar ve köri sosu. En çok tercih edilen yemek ise Nepal‘de de oldukça yaygın olan Dhal Bhat yani mercimek yemeği ve pilav. Genelde Thali denilen yuvarlak tepsi de servis edilen yemeklerin yanında Chapati olarak bilinen bir ekmek veya bizdeki lavaş türü ile yeniyor.

Vejeteryan bir yemek geleneğine sahip olan Hindistan’da Tandoori Set gibi tavuklu  veya balıklı yemeklerde mevcuttur. Samosa gibi içine patates , sebze konularak hazırlanan çörek tarzı atıştırmalıkları da hayat kurtarır. Ayrıca çorbaları da oldukça lezzetlidir.

Hint Mutfağı
Hindistan Mutfağı

Hindistan Festivalleri

Holi Fest

En renkli ve en eğlenceli festival olarak gördüğüm Holi Fest’i ilk sıraya koydum. Baharın gelişinin kutlandığı festivalde insanlar önce kendi yüzlerine toprak boyasını sürüyor daha sonra birbirlerine rengarenk boyaları fırlatıyorlar. Mart ayının ilk dolunayında kutlanan Holi’nin en coşkulu geçtiği yer Vrindavan.

india fest
Hindistan festivalleri

Diwali 

Hindistan’ın ve Hinduizm’in en önemli Festivali Diwali. Işığın festivali olarak bilinen Diwali, Karanlığa karşı ışığın, kötüye karşı iyinin, cehalete karşı bilginin zaferini temsil etmektedir. Diwali festivali Ekim veya kasım ayının en karanlık olduğu gece de 5 gün boyunca kutlanır. Yeni kıyafetlerin alınıp giyildiği, insanların evlerini ve işyerlerini temizlediği festivalde evlerin içlerine ve dışlarına mumlar yakılarak konulur.

Hindistan’da dikkat edilmesi gerekenler

Hindistan’a gitmeden önce gerekli aşıları mutlaka yaptırın. Bunun için seyahat sağlığı merkezini ziyaret edin.

Asla şebekeden su içmeyin hatta duş alırken dikkat edin. Dişinizi fırçalarken bile mutlaka ambalajlı su kullanın.

Para bozdururken paranızı  tek tek  görülecek şekilde verin ve alın. ”Tırnakçılık” vakaları çok fazla.

Salata ve çiğ sebze yememeye özen gösterin.

Geceleri çok ücra yerlerde bulunmamanızı tavsiye ederim.

Hindistan Hakkında Temel Bilgiler 

Hindistan nerede , Hindistan Nüfusu , Hindistan bayrağı, Hindistan dili , Hindistan dini yaşam , Hindistan alfabesi , Hindistan para birimi gibi bir çok temel bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Hindistan Nerede ?

Hindistan Güney Asya’da bulunuyor. Güney kısmının büyük bölümü Hint Okyanusuna doğru uzanan  Hindistan aslında üçgen şeklinde bir yarımada. Batı sınırları Umman Denizi’yle (Arap Denizi), Doğu sınırı ise Bengal Körfezi ile çevrili. Doğusunda Bangladeş ve Myanmar ile Kuzey doğusunda Bhutan ve Nepal ile Kuzey batıda Pakistan ile komşu. Tam Kuzeyinde ise Çin bulunuyor. Güney doğusunda ise bir ada ülkesi olan Sri Lanka bulunuyor. Hindistan Dünya’nın 7. büyük Yüzölçümüne sahip olan ülkesi.

Hindistan Nerede
Hindistan Nerede

Hindistan Bayrağı 

Hindistan Bayrağı Turuncu, Beyaz ve Yeşil yatay şeritten oluşuyor. Aslında bayrağın ilk kabul edildiği yıllarda Turuncu renk Hindu halkını, Yeşil renk ise Müslüman halkını ortadaki beyaz ise aralarındaki barışı temsil edecek şekilde tasarlanmış. Güncel yorumu ise Turuncu rengin Cesaret ve fedakarlığı, Beyaz rengin saflık ve doğruluğu, Yeşil rengin ise bereket ve inancı sembolize ettiği şeklinde. Ortadaki beyaz şerit üzerinde bulunan 24 telli Mavi Çakra ise Hindistan’ın hukuk yasalarını temsil ediyor.

Hindistan Bayrağı
Hindistan Bayrağı

Hindistan Başkenti 

Hindistan’ın Başkenti Yeni Delhi‘dir. 4000 şehir ve kasaba’dan,  28  eyaletten oluşan Hindistan’ın diğer önemli Şehirleri ise Bombay (Mumbai) , Kalküta , Jaipur , Agra,  Varanasi , Goa’dır. 2016 yılında yapılan Nüfus Sayımında Hindistan’ın Nüfusu 1.324 Milyar olarak belirlenmiştir. Bu durum Hindistan’ı Çin’den sonra Dünyanın en kalabalık 2. ülkesi yapmaktadır.

Hindistan Dini Yaşam

Din Hindistan’da yaşamın heralanına nüfus etmiş durumda. Hindistan’da en yaygın din Hinduizm. Nüfusun yüzde 80’i Hinduzim dinine mensup. İslam dinine mensup olanların oranı ise yüzde 14 civarında. Hristiyanlar nüfusun yüzde 2.5 ‘unu , Sikhler ise yüzde 2’sini oluşturuyor. Budizm Yüzde 0.5 , Jain ise yüzde 0.5 ‘ini oluşturuyor. geriye kalan yüzde 0.5’lik kısım ise yerel ve etnik dinlere mensup.

Hindistan Dini
Hindistan Dini Yaşam

Hindistan Dili, Hindistan Alfabesi

Hindistan resmi dilleri Hintçe ve İngilizce‘dir. Hintçe bölgeden bölgeye değişiklik gösteren 400’den fazla dil ve lehçeyi barındırır. O nedenle insanlar hem kendi bölgelerine ait yöresel lehçe ve dil ile birlikte Hintçe’yi de öğrenirler. Hintçe’de en yaygın dil ve lehçeler Hindi, Tamil ve Bengali‘dir. Bir zamanlar İngiltere sömürgesi olduğu için İngilizce konuşma oranının oldukça yüksek olduğu ülkede gençlerin İngilizce bilme oranı yaşlılara göre daha düşük.

Hindistan Alfabesi, Hint dili Devanagari alfabesi ile yazılır. 28 harften oluşan alfabede küçük ve büyük harf yoktur. Soldan sağa doru yazılan Hintçe’de noktalama işaretleri de yoktur.Alfabe 3 tane sesli harf bulunur. Hint alfabesi eski dönemlere ait olan Sanskristçe‘nin yazıya dökülmüş halidir.

Hint alfabesi
Hindistan alfabesi

Hindistan Para Birimi

Hindistan para birimi Rupi’dir.  Güncel kur fiyatlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Dünyanın her yerinden daha fazla fotoğraf için instagram Kendi Yolumda hesabımı takip edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.