Guatemala Gezi Rehberi

Guatemala Gezi Rehberi

Guatemala Gezi Rehberi, Guatemala gezilecek yerler, Guatemala başkenti, Guatemala nerede ? Antigua , Atitlan Gölü, Guatemala’ya nasıl gidilir ? Guatemala Tarihi, Guatemala Kahvesi ve daha fazlası

Kolonyal mimarisi, gölleri, dağları ile küçük Orta Amerika ülkesi. Sokaklarında dolaşan renkli otobüsleri, yardım sever halkıyla beğendiğim ülkeler arasında yer alıyor. Çoğumuzun kahvesi ile tanıdığımız bu ülkenin dezavantajjlarından birisi güvenlik problemi. Küçük bir marketin bile pompalı tüfekli görevlilerce korunduğu ülke insanı biraz tedirgin etsede yine de doğası için görülmesi gereken ülkelerden birisi.

Guatemala City

Guatemala Temel Bilgiler

Guatemala Nerede

Guatemala Nerede ?

Orta Amerika’da bulunan ülke Meksika’nın güneyinde, El Salvador ve Honduras’ın kuzeyinde, Belize’nin batısında yer alıyor. Batı sınırı ise tamamen Pasifik Okyanusu kıyısında.

Guatemala Başkenti ve şehirleri

Guatemala’nın başkenti Guatemala City’dir. 22 Departmandan oluşan ülkenin en öenmli şehirleri Antigua, Guatemala City ve Puerto Barrios’tur.

Guatemala Dili 

Uzun yıllar İspanyol egemenliği altında kalan ülkenin dili İspanyolca‘dır. Ayrıca İspanyolca dilini öğrenmek isteyenlerin ucuz olması sebebiyle tercih ettiği ülkelerin başında gelir.

Guatemala Para Birimi

Guatemala Para birimi Quetzal’dir. TL Quetzal güncel kur bilgilerine buradan bakabilirsiniz.

Guatemala Bayrağı

Guatemala Bayrağı

2 Mavi 1 beyaz dik şeritten oluşan Guatemala bayrağındaki mavi renk Pasifik ve Atlantik Okyanusu’nu simgeliyor. Beyaz şerit ise ülke değerlerinin temizliğini sembolize etmektedir. Resmi bayrağın ortasında bulunan armada bulunan yazı İspanya’dan bağımsızlığı, yazı üstünde bulunan Quetzal kuşunu, kılıç ve tüfek bağımsızlık için savaşabileceklerini, zeytin dalı ise barışı temsil ediyor.

Guatemala Kısa Tarihi

Guatemala’nın bulunduğu topraklarda M.Ö. 2000 yılından itibaren Mayaların yerleşmesiyle önemli bir medeniyet kurulmuş. Maya Medeniyeti M.S. 1500’lü yılara kadar devam etmiş.

1519 yılından itibaren Meksika üzerinden güneye doğru yürüyen Pedro de Alverado komutasındaki İspanyol sömürgeciler 1524 yılında bölgeyi ele geçirmişler.

1800’lü yılların başında Napolyan’a yenilen İspayolların Amerika topraklarındaki egemenliğinin sonu gelmiş, yerini Meksika imparatorluğuna bırakmış. İlk başta Meksika İmparatorluğu egemenliğine giren Guatemala 1823 yılında El Salvador, Honduras, Nicaragua ve Kosta Rika‘nın katılımıyla Orta Amerika Birleşik Devletlerini kurmuş olsa da iç karışıklıklar nedeniyle bu ülke dağılmış ve ülke bağımsız olarak yoluna devam etmiş.

Ladinolar (Avrupalı-İspanyol karışımı) tarafından yerli halkların ülke yönetiminden ve çeşitli haklardan uzak tutulması iç karışıklıklara neden olmuş, bunun neticesinde yerli halkın komünizme kayabileceği gerekçesi ile 1954 yılında gerçekleştirilen darbe ile sol faaliyetler yasaklandı. Bu durum ülke içinde birçok çatışmaya neden oldu.  1993 yılına kadar süren iç savaş binlerce insan hayatını kaybetti.

Guatemala’ya ne zaman gidilir ?

Guatemala tropikal iklimin görüldüğü bir ülkedir bu nedenle ıslak ve kuru sezon olmak üzere iki sezon yaşanır. Bazı bölgelerde ise tüm yıl boyunca yağmur görülür. Mayıs ayından Ekim ayına kadar yağışlı sezon, Kasım ayından Nisan ayına kadar kuru sezon yaşanır. Pasifik kıyılarında kuru mevsim 2-3 hafta daha uzun sürer. Yağmur ormanlarının bulunduğu bölge de ise yağışlı sezon Kasım ayına kadar sürer. Gitmek için her mevsim uygun olsada Ocak-şubat ayları en iyi dönemdir.

Guatemala’ya nasıl gidilir ?

Guatemala’ya direk gitmek mümkün değil. Aktarmalı uçuşlar mevcut. Ben Guatemala’ya Meksika’dan geçtim. Meksika’dan Guatemala’ya hem karayolu hem de havayolu ile geçiş mümkün. Ayrıca Meksika’dan Başkent Guatemala City’ye birçok uçuş alternatifi var.

Guatemala ulaşım

Guatemala Konaklama 

Guatemala’da bir çok otel ve hostel alternatifi mevcut. Ben bu konuda sıkıntı yaşamadım. Rezervasyon yapmak isterseniz buradan faydalanabilirsiniz.

Guatemala Vizesi

Guatemala Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 90 günü aşmamak kaydı ile vizeden muaftır. Resmi bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Guatemala Gezilecek Yerler

Guatemala City 

Antigua’dan sonra kurulan Guatemala City ülkenin en modern yüzünü temsil etmesinin yanı sıra  Aurora  Havaalanı nedeniyle ülkeye ulaşım için önemli bir nokta. Ayrıca Orta Amerika’nın da en büyük şehri olma özelliği taşıyor. 15 bölgeye ayrılmış olan şehide Zona 1 tarihi kent, Zona 4 alışveriş için, Zona 9 ve 10 ise genelde restoranların barların olduğu bölgeler.

Guatemala City Konaklama 

Guatemala City’nin konaklama için en uygun bölgesi Zona 1. Barındırdığı tarihi yapılar nedeniyle şehrin en gözde yeri o nedenle konaklama için Zona 1‘de veya yakın bir yerde konaklamanızı tavsiye ederim.

Guatemala City ulaşım

Şehir içi ulaşım taksilerin yanı sıra metro dedikleri bizim metrobüslerin aynısı diyebileceğim otobüslerle sağlanıyor. Ayrıca Chicken Bus en önemli ulaşım aracı. Chicken Bus eski Amerikan okul otobüsleri, Chicken Bus denmesinin sebebi ise yerli halkın bu otobüslere tavuk vb. hayvanları ile binmesi. Bu nedenle turistler arasında bu isimle anılıyor.

Chicken Bus

Guatemala City Gezilecek Yerler

Plaza Mayor

Kentin tarihi meydanı. Çevresinde birçok tarihi yapının da bulunduğu yer olan meydan Guatemala City’nin en gözde yerlerinden. Neo-Klasik bir eser olan Metropolitan Katedrali, ince ve şık mimariye sahip Ulusal Saray, deniz ürünleri ve çeşitli yiyecekleri bulabileceğiniz ce yiyebileceğiniz Merkez Pazarı bu bölgede bulunuyor. 

Guatemala City

Arkeoloji Müzesi

Maya kültürüne ait bir çok heykel, mask ve eşyanın bulunduğu müzeye ziyaret ederek Maya kültürüne ait birçok şey öğrenmek mümkün. (Zona 6)

Mundo Petapa Irtra

Guatemala City’nin en eğlenceli yeri. Bir eğlence parkı olan Irtra’nın bahçeleri de görülmeye değer.

Antigua 

Antigua Guatemala’nın eski başkenti yaşanan depremin ardından şehir büyük ölçüde zarar görmüş ve başkent Guatemala City kurulmuş. Dağların arasına kurulmuş olan Antigua’nın ismi Antik Guatemala ‘dan türetilmiş bir isim. Kolonyal mimarisi ve doğası ile Guatemala’nın en gözde kenti. Başlı başına tüm şehir mimarisi ile gezilip görülmesi gereken bir yer. Ayrıca UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan şehir İspanyolca dil eğitiminin çok ucuz olması nedeniyle binlece turistin geldiği bir yer.

Antigua Ulaşım

Antigua’ya ulaşım Guatemala City’den sağlanıyor. Çeşitli kaynaklarda taksicilerin baskısıyla otobüslerin kaldırıldığı yazıyor. Siz buna inanmayın. Santa Cecilia durağına gidip 100 mt yürüyüp karşıya geçerseniz oradan geçen önünde Antigua yazan Chicken busları görebilirsiniz ve halkla birlikte seyahat yapabilirsiniz. Ben bu şekilde bir yöntem buldum ve bu şekilde Antigua‘ya ulaştım.

Antigua Ulaşım Chicken Bus

Antigua Gezilecek Yerler 

Santa Catalina Kemeri 

Antigua ile özdeşleşmiş kemer kolonyal mimarinin önemli eserlerinden arka planda görünen Volcan de Agua ile muhteşem bir görüntü yansıtıyor. Bu kemerin içinden rahibelerin geçmesi için bir yol varmış. Burada fotoğraf çekmeden olmaz.

Antigua Santa Catalina Kemeri

Casa Santo Domingo

Guatemala’nın en iyi müzesi olarak bilinen müzenin içinde Kolonyal döneme ait, Antik döneme ait eserlerin yanı sıra gümüş sergisi ve modern döneme ait eserler bulunuyor. Aynı zamanda bir oteli de bünyesinde barındırıyor.

Antigua Plaza

Plaza 

Yürüyüş arasında mola verip ağaçların altında dinlenmek için ideal bir yer. Antigua’nın kalbinde bulunan bu parkta birçok yerel satıcı oluyor. Aynı zamanda yerli halkta burada oturup zaman geçiriyor.

La Merced

Koloniyal mimariye uygun olarak inşa edilmiş bir kilise. İçeriye girip ziyaret edebiliyorsunuz. Eğer girerseniz yukarıya çıkıp kenti yukarıdan görebilirsiniz.

La Merced

Acatenango Yanardağı

Şehrin etrafının dağlarla çevrili olduğundan behsetmiştim. Şehrin etrafında 3 tane volcan bulunuyor. Bunlar Volcan de Fuego, Volcan de Agua ve Acatenango Volkanı. Acantenango Volkanı’na tur satın alarak tırmanabiliyorsunuz yerel rehber eşliğinde yapılan tur 2 gün sürüyor.

Volcan de Agua

Agua (su) Yanardağı 

Manzarası ile Antigua’ya ayrı hava katan volkanın eteğindeki köye ister Chicken Bus ile isterseniz bisiklet kiralayarak gidebilirsiniz. Şansınıza havada açıksa bu manzarayı izlemek güzel bir deneyim olacaktır. (Bu bölgede kapkaççılara dikkat)

 

Atitlan Gölü Gezi Rehberi

Antigua’nın 50 km. batısında bulunan Atitlan gölü Guaetmala’nın doğa harikalarından birisi. Volkanik bir oluşum olan göl iki nehrin okyanustan taşıdığı suyla oluşmuş. 130 Km2lik alanı kaplayan gölün etrafında 9 köy bulunuyor. Bunların en bilindik ve turistik olanı Panajachel, burası biraz pahalı ve kalabalık burada Iximche’yi (Antik kalıntılar) ziyaret edebilirsiniz. San Pedro sırt çantalıların daha çok olduğu sakin ve ucuz bir yer, San Marco çok daha sakin, Maximon ve Santiago hala Maya kültürünün devam ettirildiği köyler. Atitlan’da canlı yaşamıyor. 2009 yılında yayılan bir bakteri sebebiyle canlı yaşamı maalesef sona ermiş. 

Atitlan gölü

Atitlan Gölüne Ulaşım

Atitlan’a Antigua’dan Chicken Bus ile ulaşım mümkün 2 saatlik yolculuğun ardından Panajachel‘e ulaşılabiliyor. Buradan tekne ile San Pedro‘ya geçmek mümkün veya direk Antigua’dan da gidilebiliyor.

Tikal 

Peten şehrinin kuzeybatısında yağmur ormanlarının tam ortasında ymli eralan şehir M.Ö. 6. yy.dan kalmış olan Tikal Antik Kenti Maya uygarlığının en önemli  yerleşimleriden biridir. Guatemalanın en önemli tarihi yerlerinden biri olan Tikal Ulusal Parkı Meksika ve Belize’ye kadar uzanıyor. Tikal antik kenti de büyük bir alana yayılmış durumda. Evler, tapınaklar, tören alanları, meydanlar gibi birçok yapıyı barındıran kent Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

Plaza Mayor Tikal

Guatemala Gezi Rotam

Meksika’dan geldiğim Guatemala City‘de bir-iki gün kalmak yeterli, Oradan Antigua‘ya, Antigua’dan Atitlan‘a geçtim. Tekrar aynı rotayı izleyerek Guatemala City’den El Salvador otobüsüne binerek gezime devam ettim. Orta Amerika boyunca Meksika’dan Panama’ya kadar giden otobüs firmaları var. Bu firmaların başında Ticabus geliyor. Ben Orta Amerika’nın tamamını bu firma ile geçtim. Başka firmaları da kullanabilirsiniz. Ayrıca Dünya Turu Rotamı incelemek isterseniz buradan inceleyebilirsiniz.

Guatemala Rota

Guatemala Kültürü

Guatemala kültürü İspanyol etkisinde kalmış olsa da köylerde ve kırsal kesimde Maya kültürü devam etmektedir. Guatemalalılar arasında Ladino olarak bilinen Avrupa kökenlilerin siyasi ve ekonomik anlamda güçlü konumda olmaları şehir hayatını Ladinoların şekillendirmesini sağlamıştır.

Guatemala Ekonomisi

Guatemala’nın gelirinin büyük bir kısmını tarımdan sağlar. Dünya’nın 8. kahve üreticisi olan Guatemala’nın ihraç ettiği diğer tarım ürünlerinin başında muz ve şeker gelir. Sebze üretimi ve ihracatı da önemli gelir kaynakları arasındadır.

Guatemala Mutfağı

22 Departmandan oluşan Guatemala’nın her departmanın kendine göre bir mutfak anlayışı olması nedeniyle çok çeşitli mutfak kültürü hakimdir. Ayrıca Meksika’nın komşusu olması nedeniyle Meksika mutfağının da etkilerini görmek mümkün. Özellikle Tortillas çok tüketilen ve her yerde bulunabilecek yiyeceklerdendir.

Maya kültürüne ait geleneksel mutfak anlayışı da devam etmektedir. Mısır ve siyah fasulye Guatemala mutfağının değişmezleri arasındadır. Özellikle sabahları kurutulmuş çeşitli tahılların tüketilmesi Maya kültürünün bir yansımasıdır.

Tamale Guatemala mutfağının en yaygın yiyeceğidir. İçinde patates, pirinç, mısır gibi yiyeceklerin bulunduğu birçok çeşidi mevcuttur. Tamale yapımında genellikle muz yaprağı kullanılır.

Tatlı olarak genelde meyve yenir. Papaya, mango, kavun gibi meyveler en çok tüketilen meyveler arasındadır.

Antigua

Guatemala Kahvesi

Guatemala’dan bahsedip Guatemala kahvesinden bahsetmemek olmaz. Guatemala kahvesinin temelinde boya sektörü yatıyor aslında. Boya ile kahvenin ne alakası var diyebilirsiniz. Şöyle anlatayım;

1800’lü yıllarda Guatemala’da en çok kök boya bitkileri yetiştirilip Avrupa’ya ihraç ediliyormuş. 1800’lü yılların başında kimyasal boyanın bulunması ile boya ihracatı tamamen bitmiş. Durum böyle olunca yeni bir ihracat ürünü araştırmalarına başlanmış. Kahvenin bölgede yetiştirebileceği görülünce Antigua, San Marcos, Fraijanes bölgelerine yarım milyon kahve ağacı ekilmiş. İlk yılın sonunda Avrupa’ya 20.000 kg. kahve ihraç edilmiş. İkinci yılda bu rakam 60.000 Kilograma çıkmış. Kahvede ki potansiyeli gören Gusto Rafino Barrios 1870’li yıllarda Mayalara ait toprakların çoğunu kamulaştırarak kahveyi ülke ekonomisinin lokomotifi haline getirmiş.

Guatemala Kahvesi

Guatemala kahvesinin bu kadar özel olmasının sebeplerinin başında iklim, rakım, yağış miktarı, volkanik oluşumlar, toprağın özellikleri geliyor. Yetiştiği bölgeye göre Acentenango, Antigua, Atitlan, Coban, Fraijanes, Huehuetenengo, Oriente, San Marcos olmak üzere 8 çeşit Guatemala kahvesi var. Bu kahve çeşitlerinden en ünlüsü ve en iyisi Antigua bölgesinde yetişenler.

Guatemala Kahvesi

Antigua kahvesinin zengin aromasıyla ön plana çıkıyor. Bunun sırrı ise yetiştiği toprak, iklim ve coğrafik yapı ile alakalı. Bölge çevresinde bulunan volkanların püskürttüğü toz sayesinde toprak mineral bakımından zenginleşiyor. Ekilen topraktaki sünger taşı oranın yüksek olması da nem oranın sabit ve düşük seviyede kalmasını sağlıyor. Güneşli günler ve serin akşamlar kahvenin yetişmesinde fayda sağlayan etkenler arasında gösteriliyor. Tüm bu etkiler birleşince ortaya zengin aromalı özel bir kahve ortaya çıkıyor.

Guatemala Kahvesi

Guatemala Festivalleri

Bağımsızlık Günü

Çeşitli danslar, eğlenceler, yürüyüş ve yemeklerle eğlenceli bir şekilde kutlanan Bağımsızlık Günü 15 Eylül.

Azizler günü

1 Kasım’da kutlanan Azizler gününü en özel kılan aktivite Todos Santos Kasabasında düzenlenen Sarhoş At Yarışı. Yarışmacıların sarhoş bir şekilde at binerek yarıştığı festival Guatemala’nın en iyi festivali.

Ölüler Günü

Azizler gününden hemen sonra kutlanan bu özel günde Guatemalılar mezarlıklara gidip çiçekler ve mumlarla mezarlıkları süsleyip yakınlarının ruhlarını karşılıyorlar. Yakınlarının sevdiği yemekleri yaparak mezarlıkta yiyorlar.

Guatemala Turu

Türkiye çıkışlı Meksika ve Guatemala’yı kapsayan birçok alternatif mevcuttur. Kişilere ve gruplara özel geziler için iletişime geebilirsiniz.

Guatemala Dikkat Edilmesi Gerekenler

Guatemala’ya gitmeden önce Seyahat Sağlığı Merkezi‘ne giderek gerekli aşıları yaptırmanızı tavsiye ederim.

Guatemala Orta Amerika’nın genelinde olduğu gibi tehlikeli bir ülke. O nedenle geceleri çok fazla gezmemenizi, ücra yerlere gitmeninizi, değerli eşyalarınızı görünür şekilde taşımamanızı, kolunuzda ve boynunuzda takı bulundurmamanızı tavsiye ederim.

Otobüs ile seyahat ederken değerli eşyalarınızı mutlaka yanınıza alın. Otobüslerde hırsızlık olayları çok fazla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.