Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Gezilecek Yerler ,  Bursa Çevresinde Gezilecek Yerler, Bursa Gezi Rehberi , Bursa Görülmesi Gereken Yerler , Bursa Gezilecek Yerler Listesi , Bursa Görülecek Yerler

Ulu Cami

Evliya Çelebi’nin ifadesiyle ”Bursa’nın Ayasofyası” ve kenti en görkemli camisi. Yıldırım Beyazıt‘ın talimatıyla 1396 yılında yapımına başlanan cami mimar Ali Neccar tarafından 1399 yılında tamamlanmıştır. Caminin yapımı Yıldırım Beyazıt’ın Niğbolu savaşı öncesi savaşı kazanması halinde 20 cami yaptırmayı adamasına dayanıyor. Mimarisi de bu adakla doğrudan ilintili. Niğbolu Savaşı’nı kazanan Yıldırım Beyazıt adağını yerine getirmek için cami yapımını başlatmış. Damadı Emir Sultan 20 cami yerine 20 kubbeli bir cami yapmasını teklif etmiş ve bu öneri Beyazıt tarafından kabul edilmiş.

2215 metrekare alan üzerine kurulu olan cami 5 bölüm olarak tasarlanmış ve her bölüme 4 kubbe yapılmış. 20 kubbeden oluşan caminin kubbelerinin tam ortasında bulunan kubbe açık bırakılmış, Telle örtülen bu kubbeden giren yağmur suları caminin içindeki havuzu doldurmaya yarıyormuş. Aynı zamanda caminin içindeki aydınlatma bu açık kubbe sayesinde sağlanıyormuş. Şuan camla kaplı olan bu kubbe sadece aydınlatma görevi görüyor.

İçindeki şadırvan ve 45 levha 87 duvar yazısı bulunuyor. İçindeki şadırvanın yapımı ile ilgili rivayete göre cami yapımından önce araziler alınmış fakat bir kadın arazisini vermek istememiş. O nedenle burada namaz kılmanın uygun olmayacağı gerekçesi ile buraya şadırvan yapıldığı rivayet ediliyor.

Diğer işçileri sürekli güldürdüğü ve bu nedenle caminin yapımın geciktiği gerekçesi ile Yıldırım Beyazıt tarafından öldürüldüğü rivayet edilen demir ustası Kambur Bali Çelebi (Karagöz) cami ile birlikte anılır.

Ulu Cami
Ulu Cami

 

 

 

 

 

 

 

 

Görseller Bursa Ulu Cami ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz bursaulucamii.com‘a aittir.

 

Koza Hanı

1490 yılında II. Beyazıt tarafından yaptırılan han, koza ipeği ticaretinin burada gerçekleşmesinden dolayı bu ismi almış. İpek kozası ticareti yapan tüccarlar hanın ikinci katında konaklıyor, alt kattaki odalarda mallarını depoluyorlarmış. Bursa’nın tekstil alanında gelişiminin ilk adımları da bu han sayesinde atılmış. Günümüzde de ticari olarak kullanılmakta olan hanın ilk katında 50 ikinci katında 45 oda bulunuyor. Avlusunda altında şadırvan bulunan küçük bir mescit bulunan han insanlar tarafından hem ticaret hem ziyaret hem de dinlenmek için kullanılıyor. Koza Han Ulu Cami ile Orhan Cami arasında bulunuyor.

Koza Han

Bursa Kent Müzesi

Osmanlı’nın ilk Başkenti olan Bursa’nın tarihine geçmişten günümüze birçok canlandırma ile göz atabileceğiniz bir müze. Arkeolojik kalıntılardan Cumhuriyetin ilk dönemlerine, el sanatlarından eski Bursa fotoğraflarına kadar bir çok şey görmek mümkün. Şekercilik, marangozluk, bakırcılık gibi kaybolan sanatların canlandırıldığı dükkanları bodrum katta görebiliyorsunuz. Müzenin birinci katında ise Bursa’nın yemek kültüründen giyim kuşam kültürüne tanıklık edebilir, Bursa’nın ünlü insalarının yaşamlarına tanıklık edebilirsiniz. Çok yönlü bir şekilde Bursa’yı tanımak için çok güzel bir müze. Pazartesileri hariç her gün 09,30-17,00 saatleri arasında ziyarete açık olan müzeye giriş ücreti 2 TL öğreciler için 1 TL. Müze Heykel Meydanı’nda eski adliye binasında yer alıyor.

Bursa Kent Müzesi

Kültür Park

40 hektarlık alana yayılmış olan park Bursa’nın en önemli parkı. 1955 yılında Belediye Başkanı Reşat Oyal tarafından yaptırılan park aynı zaman Bursa’nın ilk düzenlenmiş yeşil alanı. Şehir gürültüsünden uzak yeşillik içinde dinlenmek ve yürüyüş yapmak için ideal bir yer. İçinde bulunan gölet, lunapark, çocuk oyun alanları ile zamanınızı geçirebileceğiniz bir park.

Kültür Park

Bursa Hayvanat Bahçesi

Aslandan lemur’a, Oklu kirpiden zürafaya, zebradan habeş maymununa bir çok memeli, sürüngen ve kanatlı hayvanın yakından görülebileceği Bursa^nın en özel yerlerinden. Giriş ücretinin de oldukça düşük olduğu (Tam 5 Tl Öğrenci 2.5 Tl) park saat 09.30’dan itibaren ziyarete açık. Parka ulaşım için Şehir Merkezinden 35/A, 15/E ve 15 ile, Kent Meydanı’ndan Botanik park Minibüsleri ile, Şehrin batı bölümünden ise Terminal otobüsleri kullanılabilir. Ayrıca Bursa Hayvanat Bahçesi sitesini inceleyebilirsiniz.

Bursa Hayvanat Bahçesi

Emir Sultan Camisi

Yıldırım Beyazid’in kızı Fatma Hatun tarafından kocası adına 15.yy’da yapılmış camidir. Eyüp Sultan Türbesi’nin ardından Türkiye’de en çok ziyaret edilen dini mekandır. 1855 yılında yaşanan depremde oldukça büyük zarar gören cami 2. Abdulhamid tarafından onarılmıştır. Camideki süslemeler ise oldukça değerlidir. Caminin hemen yanında Emir Sultan Türbesi bulunmakta ve bu türbede Emir Sultan, Eşi Fatma Hatun ve 3 çocuğu burada yatmaktadır. Ayrıca Caminin yanında bir de hamam bulunmaktadır. Cami Doyuran Caddesi Yıldırım ilçesinde bulunuyor ve sabah 09:00’dan itibaren açılıyor.

Emir Sultan Camii

Hünkar Köşkü

Abdülmecit döneminde yaptırılan köşk av köşkü olarak kullanılmış. Atatürk’ün de Bursa ziyaretinde kaldığı köşke giriş ücreti yok. Av köşkü ve Atatürk’ün kaldığı bölüm olmak üzere İki kısım halinde düzenlenen köşkü ziyaret ettiğinizde size rehber eşlik ediyor. Ayrıca köşkün güzel manzarası eşliğinde kahvaltınızı yapma imkanı da bulunuyor.

Hünkar Köşkü

Botanik Park

150 tür ağacın, 27 çeşit gülün ve çeşitli bitkilerin bulunduğu park içerisinde Japon Bahçesi, Fransız Bahçesi, İngiliz Bahçesi ve gül bahçesi gibi bölümler bulunuyor. Ayrıca koşu parkurları, yürüyüş yolları, oyun parkları, bisiklet parkları gibi alanların yanı sıra bir otel ve restoran bulunuyor. Bursa Kapalı Çarşı dan 15 numaralı otobüslerle gidilebiliyor.

Botanik Parkı

Bedesten Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı Orhan Gazi döneminde hanların üzeri kapatılarak meydana getirilmiş. İlk dönemlerinde Uzun Çarşı olarak bilinen çarşı yıllar içinde birçok badire atlatmış olmasına rağmen günümüze kadar yaşamayı ve alışverişin önemli merkezlerinden biri olmayı başarmıştır. İçinde kuyumcular başta olmak üzere elbise, şeker dükkanları gibi alışveriş bulunmakta.

Kapalı Çarşı

Bursa Saat Kulesi

1905 yılında yapımı tamamlanan saat kulesi Tophane semtinde bulunuyor ve genellikle Tophane Saat Kulesi olarak biliniyor. 6 kattan oluşan ve 25 metre yüksekliğinde olan kulenin yapımında kesme taş kullanılmış. Aynı zaman Bursa’nın bir çok yerini gördüğü için yangın kulesi olarakta kullanılmış. Günümüzde dikey mimarinin etkisiyle çoğu yerden görünmüyor olsa da ziyaretçisi eksik olmayan yapılardan birisi.

Saat Kulesi

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

Tophane semtinde parkın girişinde bulunan türbe eskiden kiliseymiş. Osman Gazi öldüğü dönemde Bursa fethedilmemiş, Söğüt ilçesinde gömülü bulunuyormuş. Bursa’nın fethinden sonra naaşı buraya getirilmiş. 1868 yılında Sultan Abdülaziz tarafından aslına uygun olarak yaptırılmıştır.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Umurbey Mahallesi’nde eski bir ipek fabrikasının yeniden yapılandırılması sonucu 2002 yılında hizmete açılmıştır. Bursa’da kullanılan at arabalarından günümüze kadar modern arabalara kadar birçok modelin yanı sıra 2600 yıllık bir savaş arabasını da bu müzede görmek mümkün. Ayrıca yeşil bir alan içerisinde bulunan kafede dinlebilirsinz. Pazartesileri kapalı kapalı olan müze diğer günlerde saat 10:00’dan 17:00’a kadar ziyaretçilere açık. Müze girişinin ücretsiz olduğunu da belirteyim.

Atatürk Müzesi

19.yy. sonlarında yapılan köşk Atatürk’ün Bursa’ya ikinci gelişinde kaldığı köşk olarak biliniyor. Bursa Belediyesi tarafından Miralay Mehmet Bey’den alarak Atatürk’e hediye etmiş. Atatürk’ün kullandığı eşyalarında sergilendiği köşk 1973 yılında müzeye dönüştürülmüş. Yemek salonu, kabul salonu, yatak odası, çalışma odası gibi odaları görebilirsiniz.

Bursa Türk ve İslam Sanatları Müzesi

 8 odada Osmanlı dönemine ait kilitlerin, Tüm İslami devirleri kapsayan sikkelerin sergilendiği, bir tarihi hamamın canlandırıldığı, Selçuklu dönemine ait çinilerin ve hat sanatının örneklerinin görülebileceği müze.

Osmanlı evi Müzesi

Bursa’nın en eski evi Muradiye Mahallesi’nde yer alıyor. Üç kattan oluşan evin içinde dönemin yaşamı canlandırılmış. Osmanlının ilk svil mimari örneklerinden birisi olan evi pazartesi günleri hariç ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Ördekli Kültür Merkezi

Yıldırım Beyazid döneminde yapımına başlanan ve Çelebi Mehmet döneminde tamamlanan tarihi hamam, 2006-200 yılları arasında restore edilerek kültür merkezi olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Hamamda sergi salonu, fuaye salonu, seminer salonu ve Türk mutfağının sunulduğu salonlar vardır. Saat 10:00 ile 17:00 arasında ziyaretçilere açıktır.

Irgandı Köprüsü

1442 yılında Tüccar MMuslihiddin tarafından yapılmış olan köprü üzerinde 31 dükkan bulunuyor. Aslına uygun olarak restore edilmiş olan köprü üzerinde arasta bulunan Dünyanın sayılı köprülerinden birisi. Osmangazi ile Yıldırım ilçelerini birbirine bağlayan köprü Gökdere mevkisinde bulunuyor.

Bursa Çevresinde Gezilecek Yerler

Uludağ 

Bursa’dan 36 km. uzaklıkta bulunan milli park genelde kayak merkezi ile bilinir. Fakat çok zengin bir flora ve fauna sahip olması genelde gözardı edilir. Uludağ’da 104 çeşit bitki tespit edilmiş bunların 32 çeşidi ise sadece Uludağ’a özgü bitki türleridir. Ayı, çakal, sincap, yaban domuzu gibi hayvanların yanı sıra Uludağ’a özgü sakallı akbaba da bölgede yaşayan canlılardandır. 46 çeşit kelebek türü ile de zengin kelebek çeşitliliğine sahiptir.  Akağaç, kestane, çınar, meşe, kayın, göknar gibi 700 türden fazla türü görmek mümkündür.

Ülkemizin önde gelen kayak merkezlerinden birisi olması ile ünlü olan Uludağ 4817 metre teleferik hattına sahiptir. 300 çadır kapasiteli Sarıalan Kamp Alanı ve 150 çadır kapasiteli Çobankaya Kamp Alanı olmak üzere iki önemli kamp alanında kamp yapmak isteyen ziyaretçilere hizmet verir. Bu alanlarda Tuvalet, yürüyüş parkurları, kır gazinoları gibi tesisler mevcuttur. Bakacak Mevkii, Bursa manzarasının en iyi izlenebileceği yerdir.

Kayak pistleri 15 Aralıktan itibaren açılır, 30 Nisana kadar açık kalıyor. Bölgede 34 adet konaklama tesisinin bulunuyor.

Uludağ
Uludağ

İnkaya Çınarı

9 metrelik çapı, 600 yıllık yaşı ile Türkiye^nin en yaşlı çınarlarından birisi İnkaya Çınarı.  Uludağ yolu üzerinde bulunan dünyaca ünlü çınar adını bulunduğu İnkaya Köyü’nden almış.

Gölyazı

Bursa’dan 45 km. uzaklıkta bulunan Gölyazı Köyü Uluabat gölü üzerinde karaya bir yol ile bağlanmış bir ada. Eski ismi Apolyont olan köy aslında bir rum köyüymüş. Birçok döneme ve medeniyete ait izlerin hala görülebildiği köyde Ağlayan Çınar görülmesi gereken yerlerin başında geliyor bu köyün simgesi diyebilirim. (Bu çınarın içinde bulunan atılmış pet şişeler üzücü.) Gölyazı’da gezilmesi görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de Aziz Panteleimon Kilisesi. Bu kilise 1900’lü yılların başında inşa edilmiş tarihi bir eser.  Çınarın etrafında bulunan cay bahçelerinde gölü izleyerek çayınızı yudumlayabilirsiniz. Yine bu bölgeden tekne turuna çıkabilirsiniz.  Sokak aralarında gezmekte oldukça keyifli. Zambak Tepe’ye çıkarak adayı tepeden izleyebilirsiniz. Özel aracınızla gidiyorsanız aracınızı 4-5 km. geride otoparka bırakmalısınız. Bursa’dan Küçük sanayi istasyonundan 5-G ile de ulaşabilirsiniz.

Cumalıkızık

Bursa çevresinde gezilecek yerler listesinde Cumalıkızık köyü geliyor. Kınalı kar dizisiyle şuan ki ününe kavuşmuş olan 2014 yılında Dünya Mirası Listesine alınmış. Osmanlı’nın ilk yerleşim yerlerinden birisi olan ve günümüze kadar dokusunu korumuş olan köyde 270 tane ev bulunmakta, bu evlerin 180 tanesi halen aktif olarak kullanılmaktadır. Rengarenk evlerin arasında yürüyüş yapabilir, bu evlerde sunulan köy kahvaltısı ile kahvaltınızı yapabilir, çayınızı yudumlayabilirsiniz. Ankara yolu üzerinde bulunan köye ulaşım için Bursa Santral garajdan kalkan otobüs veya minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Gölbaşı Gölü

Bursa Merkezine 25 Km. Ankara yolu üzerinde Kestel sınırları içinde bulunan göl. Sakin ve doğayla içiçe zaman geçirmek için ideal yerlerden Bursa çevresinde gezilecek yerler listesinde yer almasını tavsiye ederim. Çok fazla bilinmeyen gölün çevresinde yürüyüş alanları ve piknik alanları yer alıyor. Göreceğiniz manzarasının gittiğiniz yola değeceğine emin olabilirsiniz.

Saitabat Şelalesi

Bursa etrafında gezilecek yerler listesinde bir doğa harikası olan Saitibat Şelalesi olmalı. Uludağ’dan süzülen sularının döküldüğü kanyon ve çevresinde doğayla içiçe sakin zaman geçirebilir. Alabalık yiyebilirsiniz. Buraya ulaşım için özel araçla Ankara yolu üzerinde 12 kilometresinde Derekızık Köyüne doğru ayrılıp köyü geçtikten sonra ulaşabilirsiniz. 19 D  numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz.

Suuçtu Şelalesi

Mustafa Kemal Paşa İlçesine 17 Km. uzaklıkta bulunan şelale 38 metre yükseklikten dökülüyor. Doğayla başbaşa zaman geçirmek için güzel bir yer. Yukarıdan dökülen suyun damlalarının yüzünüze çarptığını hissedeceksiniz. Şelaleye ismini veren bu özelliği özellikle yaz aylarında doğal bir klima etkisi yaratıyor. Giderken yanınıza yiyecek içecek almayı unutmayın.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.